S

Spartaküs

Spartaküs Biyografisi

Spartaküs
Doğumu : MÖ 111 Trakya
Ölümü : MÖ 71 Strongoli, İtalya
Gladyatör

Trakyalı bir gladyatör olan ve MÖ 73–71 yılları aralarında Roma Cumhuriyeti’ne karşısında büyük bir esir isyanına öncülük eden tarihi kişiliktir.

Spartaküs, MÖ 111 yılında Trakya’da doğmuştur.

Spartaküs, Roma ordusunda görevliyken MÖ 73 yılında ordudan kaçarak eşkiyalık yapmış, daha sonra haydutluk yaptığı yıllarda yakalanarak Capua’daki Quintus Lentulus Batiatus’un gladyatör okuluna esir olarak satılmıştır. Spartaküs, kendisiyle birlikte 77 arkadaşıyla gladyatör okulundan kaçarak Vezüv Yanardağı’na sığınmıştır.

Önderlik yeteneği, güçlü bir savaşçı olması ve bu özelliği ayrım edilerek anında dikkatleri çekmiştir. 300 karakter Roma ordusu kadar kuşatılan 77 kişilik firari takım, asma dallarından yaptıkları halatlarla uçurumdan aşağı inerek Romalı askerleri şaşırtıp kaçmayı başardılar.

Spartaküs, kendisine katılan ve sayıları 100 bine ulaşan firari köle ve gladyatörlerle Lucania’ya savaş açmıştır. Amansız bir çatışma sonucunda Publius Varinius’u yenerek Thuria ve Metapontion kentlerini yağmaladı. Spartacüs İtalya‘nın güneyini ele geçirmişti.

Tehlikenin farkına varan Roma Senatosu MÖ 72 yılında Spartaküs’ün üstüne ordu yolladı. Spartaküs onları yendikten daha sonra kuzeye, Alpler’e dürüst hareket etti. Gallia Cisalpina valisi onu durdurmaya çalıştıysa da, yenilgiye uğradı. Esir ordusu artık Alpler’i geçebilir ve güvenlik içinde dağılabilirdi. Ne var oysa, kimse İtalya‘dan ayrılmak istemedi. Spartaküs, ister istemez güneye yürümek zorunda kaldı. Lucinia’ya geri dönen ordu, orada başta Romalı general Marcus Crassus‘a yenildi. Spartaküs, Sicilya’ya geçmeyi kasıtlı olarak Messina’ya çekildi. Onları kaçırmaya laf veren korsanlar sözlerinde durmadı.

Romalı general Marcus Crassus, köleleri kuşattıysa da, Spartaküs kuşatmayı yararak çekildi. sonradan, MÖ 71’de ya savaştan sağ kurtulup Roma‘yı terk etti, ya da Romalılar tarafından savaşta öldürüldü. Savaşta öldürülüp tanınmaz ayla gelme ihtimalinden nedeniyle bulunamamış olma ihtimali de vardır fakat cesedine asla ulaşılamamıştır.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Semih Erden

Spartaküs, MÖ 71 yılında Strongoli, İtalya’da 40 yaşında ölmüştür.

Savaştan sonra Romalı general Gnaeus Pompeius Magnus, Spartaküs’ün ordusundaki fazla sayıda kaçağı yakalayıp öldürdü. 6000 kişiyi tutsak bölge Crassus, Appia Yolu baştan başa tümünü çarmıha gerdirdi. O dönemdeki inanışa göre tanrıların onu yanında aldığı, koruduğu gibi dedikodular yayıldı. Fakat Spartaküs’e ne olduğu katiyen öğrenilemedi.

Spartaküs, isyanının eşitlikçi ve özgürlükçü karakteri sebebiyle sol literatürde sahip çıkılan bir kişiliktir.

Almanya‘da I. Dünya Savaşı‘ndan daha sonra 1918 yılında yaşanan devrimden sonra 1919 yılında Karl Liebknecht ve Rosa Luxemburg önderliğinde silahlı ayaklanma düzenleyen ve adı daha sonra Almanya Komünist Partisi olan grubun birincil adı Spartaküs Birliği‘dir.

Yazan Howard Fast‘ın Spartacus adıyla yazmış olduğu roman 1960 yılında Stanley Kubrick’in yönetmenliğinde Spartaküs adlı filme çekilmiş ve başrolünde Kirk Douglas Spartacus rolünü canlandırırken Peter Ustinov, Tony Curtis de rol almıştır. Keza 2010 yılında başrolünde Andy Whitfield’in ve Lucy Lawless, Peter Mensah, John Hannah’ın oynadığı “Spartacus: Blood and Sand” adlı dizi film haline getirilmiştir.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı