S

Stefan Zweig

Stefan Zweig Biyografisi

Stefan Zweig, 28 Kasım 1881 tarihinde Viyana, Avusturya’da Ida Brettauer, Moritz Zweig çiftinin oğlu olarak doğmuştur. Babası varlıklı bir sanayici olan Stefan Zweig, küçük yaşlardan itibaren kültür ve edebiyat alanında eğitim görmeye başladı; İngilizce, Fransızca, İtalyanca, Latince ve Yunanca öğrendi. Viyana Üniversitesi Felsefe ve Edebiyat Bilimleri Fakültesinde felsefe öğrenimi fark etti. 1904 yılında “Hipolyte Taine’in Felsefe” başlıklı doktora tezini vererek, yüksek öğrenimini tamamladı.
1940 yılında İngiliz vatandaşı oldu.

İlk şiirlerini lisedeyken, Hugo von Hofmannsthal‘ın ve Rainer Maria Rilke‘nin eserlerinin etkisiyle yazdı. Zweig ilk şiirlerini 1901’de “Gümüş Teller” adıyla yayınladı. Bu epik eser, ona, tarihsel minyatürleri ve biyografi yazıları ile benzer derecede şan kazandırdı. 1901 yılından sonra Fransızca yazan Paul Verlaine ve Baudelaire’in şiirlerini Almancaya çevirdi. Aynı yılın yaz mevsiminde yaptığı Belçika seyahatinde Emeli Verhaeren ile tanıştı ve 1904’e gelindiğinde, Verhaeren’in şiirlerini çeviri etti.

1902 yılında “Yeni Serbest Basın Gazetesi”nde, uzun yıllar devam edecek bir işe başladı. İsrail’in kurucusu Theodor Herzl ile buradayken tanıştı ve arkadaş oldu.

Gazetelerde muhabirlik yaptı. 1907-1909 yılları Kalküta, Benores, Rangun ve Kuzey Hindistan’ı gezdi, bunu, 1911 yılında New York, Kanada, Panama, Küba ve Porto Riko’yu kapsayan Amerika yolculuğu izledi. 1914 yılında Belçika’ya Émile Verhaeren’in yanında gitti. 1. Dünya savaşı, Stefan Zweig Belçika’dayken patlak verince, Viyana’ya döndü.

1.Dünya Savaşı‘nda (1914-1917) gönüllü olarak Viyana’da savaş karargâhında “Savaş Arşivi”nde memur olarak çalıştı. Bu görevi sırasında ” Yabancı Ülkelerdeki Dostlara Açık Mektup’u yazdı ve yayımladı.

Savaştan daha sonra Avusturya’ya dönerek Salzburg‘a yerleşti. 1920 yılında, Frederike Von Winternit ile evlendi. Stefan Zweig Salzburg’da takriben 20 sene yaşadı. Kapuzinerberg’in yamacındaki villasında geçirdiği yıllar, Zweig’ın en bereketli yıllarıdır. Kapuziner yokuşu, 5 numaradaki villayı, Friderike ile evli olduğu yıllarda satın aldı. Salzburg’da geçirdiği yıllarda Zweig edebiyatta doruğa tırmandı, en hoş eserlerini, kente ve Salzach’a yukardan bakan iki katlı, ağaçlar arasına gizli villada yazdı. Kısa sürede ünlü insanlarla dostluk kurdu, onları sık sık Salzburg’da davetli etti. Romain Rolland, Thomas Mann, H.G. Wells, Hugo von Hoffmannstahl, James Joyce, Franz Werfel, Paul Valery, Arthur Schnitzler, Ravel, Toscanini ve Richard Strauss, Zweig’in konuğu oldu.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Samuel Morse

Salzburg’da geçen yıllarında Zweig, Avrupa’nın düşünsel birliği için ağırlığını koydu; makaleleriyle ve konferanslarıyla aşırılıklara karşısında uyarılarda bulundu; diplomatik çevrelere, fikir ve sabır çağrısı yaptı. 1927‘de Almanya‘nın Münih şehrinde “Duygu Karmaşası”, “Yıldızın Parladığı Anlar” ve “Tarihsel Baş Minyatür” adlı kitapları yayımlandı, tekrar 1927’nin 20 Şubat tarihinde “Rilke’ye Veda” başlıklı konuşmasını yaptı.

1928 yılında Leo Tolstoy‘un 100. Doğum Yıldönümü Kutlamaları’na yeralma üzere, Sovyetler Birliği’ne gitti.

1933’de, Nazilerin yakmaya başladıkları kitaplar aralarında Yahudi kökenli Zweig’ın eserleri de yer alıyordu. 1934‘te Gestapo’nun villasını basıp, silah araması üstüne Zweig ailesini bile yanına almadan ülkesini terk etmek zorunda kaldı ve İngiltere‘ye, Londra‘ya yerleşti. Ancak, kendini burada da dar hissetmedi.

Zweig, 1937 yılında birincil karısı Frederike’den ayrıldı ve bir sene sonra Portekiz‘e yanına Charlotte Altmann adında bir kadınla gitti. O sıralarda Avusturya, Alman Reich’ına katılmıştı ve Zweig da İngiliz vatandaşlığına aşmak için başvuru etti. 1939’da “Kalbin Sabırsızlığı” adlı romanı yayımlandı ve Zweig da, Portekiz seyahatine birlikte çıktığı Charlotte Altmann ile evlendi. 1940’ta İngiliz tabiiyetine girdi.

II. Dünya Savaşı sırasında New York‘a, Arjantin‘e, Paraguay‘a ve Brezilya‘ya gitti. Zweig konferanslar için gittiği Brezilya’ya yerleşmeye karar verdi. Orada ünlü “Bir Satranç Öyküsü”nü kaleme aldı. Stefan Zweig, 1941’de Montaigne üzerine çalışmaya başladı ve “Dünün Dünyası – Avrupa Anıları” adlı otobiyografisini kaleme aldı. “Dünün Dünyası” kitabı, 1900’lerin başında gençliğini yaşayan bir yazarın yaşadığı dünyanın katiyen eskisi gibi olmayacağını farkettiğinde eski günlere düzdüğü bir övgüdür.

Avrupa’nın içine düştüğü durumdan duyduğu üzüntü ve yaşamındaki hayal kırıklıkları nedeniyle 22 Şubat 1942‘de Rio de Janeiro‘da, karısı Lotte ile birlikte zehir içerek intihar etti. Buna Adolf Hitler‘in dünya düzenini kalıcı sanmasının verdiği karamsarlığın yanı sıra, kendi dünyasının asla yeniden varolmayacağı düşüncesi neden oldu.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Selahattin Beyazıt

Üretken bir yazar olan Zweig, çoğu konuda denemeler yaptı. Lirik şiirler yazdı, facia ve dram türünde sahne eserleri denedi, bilhassa biyografi alanında kayda değer eserler ortaya koydu. Freud ve psikolojiye olan ilgisi onu bu alana yöneltti. Biyografi alanındaki çalışmaları, dönemin birçok ünlü kişisinin hayatlarını gözler önüne serdi. Üç Büyük Ressam: Balzac, Charles Dickens, Dostoyevski; Kendi İçindeki Şeytanla Savaşanlar: Hölderlin, Kleist, Friedrich Nietzsche; Romain Rolland; Marie Antoinette; Ferdinand Macellan, Stendhal, Desiderius Erasmus, Joseph Fouché eserleri bu biyografilerden birkaçıdır.

Evlilikleri :
1.eşi: 1920 yılında Friderike Maria Burger von Winternitz ile evlendi. 1937 yılında boşandı.
2.eşi: 1939 yılında Charlotte E. Altmann ile evlendi.

Stefan Zweig, 22 Şubat 1942 tarihinde Petropolis, Rio de Janeiro, Brezilya’da 61 yaşında intihar etmiştir.

Stefan Zweig Türkçeye Çevrilen Eserleri :
1970 – Kalp Çöküntüsü
1985 – Dünün Dünyası
1986 – Bir Kadının Yirmi Dört Saati
1991 – Yarının Tarihi
1991 – Kendileri ile Savaşanlar (1. Cilt)
1991 – Üç Büyük Sanatçı: Balzac, Dickens, Dostoyevski (2. Deri)
1991 – Kendi Hayatının Şiirini Yazanlar: Casanova, Stendhal, Tolstoy (3. Cilt)
1992 – Lyon’da Düğün
1995 – Yıldızın Parladığı Anlar
1995 – Karmakarışık Duygular
1997 – Satranç
1997 – Günlükler
1998 – Başkalaşım Rüzgârı
1998 – Calvin’e Karşısında Castellio ya da Köleliğe Karşısında Bağımsızlık Akıl
1999 – Fouche, Bir Politikacının Portresi
2000 – Tehlikeli Acıma
2000 – Amok Koşucusu
2002 – Balzac, Bir Biyografi
2002 – Magellan
2003 – Freud ve Öğretisi
2004 – Brülör Sır
2005 – Ruh Aracılığıyla Çare
2007 – Mektuplaşmalar
2008 – Buluşmalar

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı