S

Stefano Gabbana

Stefano Gabbana Biyografisi

Dolce & Gabbana markasının ismi Domenico Dolce ve Stefano Gabbana’nın dostluğundan meydana gelmektedir.

Stefano Gabbana, 14 Kasım 1962 tarihinde Milano, İtalya’da Piera Gabbana, Lino Gabbana çiftinin oğlu olarak doğmuştur. Roma’da Istituto Superiore per le Industrie Artistiche okulundan mezun oldu. Gabbana üniversitede grafik tasarım eğitimi aldı çünkü reklamcılık yerine getirmek istiyordu. 1980 yılında Domenico Dolce ile tanıştı. 1983 yılında birlikte çalışmaya başladılar.

Stefano Gabbana, 1985 yılında Domenico Dolce ile birlikte Dolce & Gabbana adlı şirketi kurdu. 1989’da Japonya‘daki ilk butiklerini açtılar. 1990 yılında Milano’da ilk butiklerini açtılar.

Dolce & Gabbana markasının ismi Domenico Dolce ve Stefano Gabbana’nın dostluğundan meydana gelmektedir. Ayrıca eş hem de meslek ortağı olan arkadaşlar Milan’daki bir atölyede muavin olarak çalıştıkları sırada karşılaşmışlardır. Barok sevgisini besleyen bu iki dost, 1985’de Milano Collezioni’nin organizatörlerinin düzenlemiş olduğu bir moda şovuna ağırlama edildiler ve o günden sonra bu ikili ün yapmaya başladı. Ertesi yıl ise, ilk egemen kadın hazırlanmış giyim şovlarını yaptılar. Bu gelişmelerin arkasından, erkek giyimine de el atan ikili, imzalarını taşıyan bir parfüm serisi de çıkarmıştır. 1999 yılında İtalya, Japonya, Hong Kong ve Londra’da art arda mağazalar açmışlardır. Dolce & Gabbana’nın tasarımları, fazla renkli olup hayvan desenlerine de sıkça yer verilir. Bu tasarım “haute hipilik” olarak tanımlanmıştır. Tasarımlarda, bilhassa İtalya’nın prestijli film tarihçesinden ilham alınmıştır.

1993’te, ikili Madonna‘nın dünya turu “The Girlie Show” için 1.500 kostüm hazırladılar. 1999’da Whitney Houston turnesinin kostümlerini de hazırlamışlardır.

Stefano Gabbana, bir röportajda cinselliğiyle ilgili detaylıca konuştu ve 18 yaşından itibaren eşcinsel olduğunu kabullenmeye başladığını söyledi.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Steffi Graf

tirnak-sol.gifspacer.giftirnak-sag.gif“Gay olarak anılmak istemiyorum, çünkü ben bir erkeğim… bu dek. ‘Gay’ kelimesi bir şeyleri etiketlemeye gereklilik duyan ahali göre üretildi. Ben cinsel kimliğimle tanımlanmak istemiyorum.”

Stefano Gabbana, 1982–2005 yılları aralarında moda tasarımcısı Domenico Dolce ile beraber hayat arkadaşı olarak yaşadı.

Stefano Gabbana, 2005 yılında Domenico Dolce ile kişisel ayrılık yaşamalarına karşın iş ortaklığına devam etmektedirler. Kolleksiyonlarında erkek ve bayan kıyafetlerinin dıştan kravatlar, kemerler, el çantaları, güneş gözlüğü, saatler ve ayakkabılar vardır.

Dolce & Gabbana İtalya‘da Giorgio Armani, Guccio Gucci, Mario Prada ve Gianni Versace‘den daha artı ürün satmaktadır.

Moda dünyasında Madonna ve Nicole Kidman, Tom Cruise, Monica Bellucci, Brian Ferry, Brad Pitt, Bruce Willis, Demi Moore, Victoria Beckham, Kylie Minogue, Beyonce Knowles, Catherine Zeta Jones, Salma Hayek, Isabella Rossellini ve Angelina Jolie gibi ünlü kişileri giydirmişlerdir.

Rosa, Toto ve Mimmo, adlarında üç tane Labrador cinsi köpeği vardır.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı