S

Süheyl Eğriboz

Süheyl Eğriboz Biyografisi

Tiyatro ve sinemada ‘fena adam’ karakteriyle ün yaptı. İzleyici onu ismiyle yok de ‘Sütçü’ namıyla bildi, sevdi.
Süheyl Eğriboz, 25 Haziran 1927 tarihinde Balıkesir Gönen’de doğmuştur. Aslen Balıkesir’in Gönen ilçesindendir. Babası Nejat Film’in sahibi Necat Eğriboz’dur. Çocukluğu ve gençliği istanbul Mercan’da geçmiştir.

İstanbul Pertevniyal Lisesi‘nde okudu. Bir ara Muammer Karaca ve Ses Tiyatrosu’nda sahneye çıktı ve sonradan tiyatrodan ayrıldı.

1946 – 1948 yılları aralarında Yüzme İhtisas’ta yüzücülük yaptı.

1940 yılında çekilen “Akasya Palas” filmi ile sinemaya başladı. Kötü adam rolleri ile belli Süheyl Eğriboz, sinemanın yanı sıra foto romanlarda ve TV dizilerinde de roller aldı. 1952 yılında Ayhan Işık’la İstanbul’un fethi çekimleri için Açık Fikirli Arakon’un yönetmenliğinde kamera karşısına geçti. 1979 yılında emekli oldu.

Süheyl Eğriboz, binin üstünde filmde şahsiyet oyuncusu olarak rol aldı. D 1978-80 arası Sütçü serisi yaptı. Sütçü lakabı ona o günlerden kalmıştır. Danyal Topatan ile birlikte oynadığı Sütçünün Rüyası, Haydi Bastır Sütçü, Sütçü Kıbrıs’ta, Sütçü ve Eşeği gibi filmlerde oynadı.

Süheyl Eğriboz, 18 Kasım 2013 tarihinde beyne dışarı giden her iki damarında tıkanma olduğu ve kısmi felç geçirdiği sebebiyle kaldırıldığı Samatya İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde yoğun bakıma alındı.

Süheyl Eğriboz 1954 yılından beri evli ve biri Yaşar Eğriboz adında 2 oğlu vardır.

Süheyl Eğriboz 10 Ocak 2014 tarihinde çare görmekte olduğu hastanede vefat etti.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Sevil Üstekin
Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı