S

Sultan Kösen

Sultan Kösen Biyografisi

Sultan Kösen, Guinness Rekorlar Kitabı‘na kadar 2 metre 51 santimetre boyu ile dünyada yaşayan en uzun insanıdır.

Sultan Kösen, 10 Aralık 1982 tarihinde Mardin, Derik İlçesi Alibey Köy, Dede Mezrası’ndaki baba evinde doğmuştur. Annesinin adı Cemile Kösen, babasının adı Abdulkadir Kösen’dir. Üç erkek ve bir kız kardeşi ve ailesi ile birlikte yaşayan Sultan Kösen’in ailesindeki öteki fertleri adi boydadır. Fazla minik yaşlardan itibaren hızla doruk atmaya başlamış, bu koşul kendisi için bir sağlık durumu problemi yarattığından eğitim hayatını yarıda kesmiş ve Mardin’de uzun yıllar baştan başa çiftçilikle uğraşmıştır. Sultan Kösen, afiyet sorunları nedeniyle daha önce ortaokula gitme imkanı bulamadı. sonradan Derik Irk Eğitim Merkezinin okuma yazma kurslarına katılarak ortaokul diploması diploma aldı.

Sultan Kösen, 9 Şubat 2011 tarihinde yapılan ölçümlerle Guinness Rekorlar Kitabı‘na göre 251 santimetre boyu ile dünyada yaşayan en uzun insanıdır. bununla beraber 28,5 cm ile yeryüzünün “en büyük ellerine” ve 36,5 cm ile “en büyük ayaklarına” da (60 numara pabuç) sahiptir.

Yürümek için koltuk değneği kullanan Sultan Kösen’in boyunun fazla uzamasının sebebi; hipofiz bezindeki fazla yükselme hormonu salgılayan bir ot gibi yaşama olmuştur.

2010 yılında ABD’de Virginia Tıp Fakültesi Üniversitesinde hipofiz tümörü için Gama Bıçağı tedavisi ve fazla artma hormonu seviyelerini denetlemek için hap tedavisi gördü. Tedavinin bütün etkisi 2011 yılı itibariyle iki yıla dek sürse de, hormon seviyeleri neredeyse normaldi. Mart 2012’de tedaviden alınan sonuçlara kadar boyunun uzamasının durduruldu.

Sultan Kösen, 27 Ekim 2013 tarihinde 1 metre 75 santimetre boyundaki Suriye doğumlu Merve Dibo (d.1992) ile evlendi.

13 Kasım 2014 tarihinde Guinness Dünya Rekorları Günü zarfında, Londra‘dz dünyanın en kısa adamı Chandra Bahadur Dangi ile bir araya geldi.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Selim Sırrı Tarcan

21 Şubat 2017 tarihinde Türkiye‘ye 16 bin 391 kilometre uzaklıktaki Samua ülkesine giderek bu ülkeye but basan ilk Türk oldu.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı