S

Sumru Yavrucuk

Sumru Yavrucuk Biyografisi

Altın Portakal, Afife Jale ve Avni Dilligil ilk kez edinmek üzere çok sayıda ödülü bulunan Türk sinema, dizi ve tiyatro oyuncusu, tiyatro yönetmen. Sinema ve tiyatro kökenli bir oyuncu olmasına karşın daha fazla oynadığı dizilerle belli Yavrucuk, Yabancı Güvey, Sevgili Dünürüm ve Fatmagül’ün Suçu Ne öncelikle almak üzere fazla sayıda sevilen yerli dizide rol almıştır.
Sumru Yavrucuk 1961 yılında, Ankara’da dünyaya geldi. Liseden mezun olmasının arkasında, 1977 yılında İstanbul Belediye Konservatuvarı’na kayıt olan Yavrucuk, bu okulun Şöhret ve Tiyatro bölümlerinde eğitim aldı ve de 1979 yılında Ankara Devlet Konservatuvarı Şan Bölümü’ne geçiş yaptı.

1982 yılında İstanbul Devlet Tiyatroları’nın kadrosuna geçen Yavrucuk, halen Devlet Tiyatroları’nın oyuncuları arasında yer almakta. Başarılı oyuncunun rol aldığı oyunlar arasında Gılgameş, Yedi Kocalı Hürmüz, Macbeth ve Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz gibi Türk ve dünya tiyatrolarının o kadar çok klasiği yer almakta.

1988 tarihide rol aldığı Önce Canan adlı yerli dizi ile tv sektöründe de tepe bildiren Yavrucuk, 2001 yılında Bizim Otel, 2005 yılında ise Mars Kapıdan Baktırır adlı dizilerde rol aldı. Yavrucuk’un tv izleyicileri arasında popülerlik kazaması ise, 2005 yılında gösterime giren Tanıdık Olmayan Damat adlı dizide canlandırdığı Feride karakteri ile gerçekleşti. Yabancı Damat’ın ardından 2007 yılında Sevgili Dünürüm, 2009 yılında ise Bahar Dalları adlı dizilerde rol bölge başarılı oyuncu, halen gösterimi devam etmekte olan Fatmagülün Suçu Ne dizisinin kadrosunda yer almaktadır.

Sumru Yavrucuk’un sinema ile tanışması ise, 1990 tarihli Yorum Yok adlı filme gerçekleşti. Oyuncunun 1992 yılında rol aldığı iki film, Çıplak ve Seni Seviyorum Rosa ise, azami ses getiren filmleri oldu ve de Seni Seviyorum Rosa başarılı oyuncuya 1991 yılında Altın Portakal, 1992 yılında ise Altın Koza ödüllerini getirdi.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Yasemin Yalçın

Sumru Yavrucuk, sağır ve dilsizlerin kullandığı sinyâl dili olan Gestuno’ya dominant bir konuşmacı olarak da bilinmekte. Oyuncunun sağır ve dilsizler yararına yaptığı incelemeler hayranları kadar taktirle takip edilirken, kendisinin on yıla yakın bir vakit sağır dilsizlerden oluşan bir sessiz tiyatro grubuna yönetmenlik yaptığı ise kamuoyu kadar çok pozitif meçhul yanlarından birisi. Yavrucuk bu grupla beraber sahnelediği Susamış Yaz adlı tiyatro oyunu ile 1986 yılında Türkiye Sağır Dilsizler Mim Festivali’nde En İyi Yönetmen ödülünü kazandı.

Ödülleri

1984 – Umut Veren Oyuncu (Gılgamış).

1985 – Barselona Dünya II. Pandomim Festivali En İyi Yönetmen (Kurban)

1986 – Türkiye Sağır Dilsizler Mim Festivali En İyi Yönetmen (Sususz Yaz)

1988-1994-1997 – Avni Dilligil En İyi Kadın Oyuncu ödülü.

1997 – Afife Jale En İyi Komedi-Müzikal Bayan Oyuncu ödülü.

1991 – Altın Portakal (Seni Seviyorum Rosa)

1992 – Altın Koza (Seni Seviyorum Rosa).

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı