S

Sundar Pichai

Sundar Pichai Biyografisi

CEO, üst düzey idareci

10 Ağustos 2015 tarihinden beri Google‘ın CEO‘su olan Sundar Pichai 4 Aralık 2019 tarihinden itibaren Alphabet’in de CEO‘su oldu.

Sundar Pichai, 10 Haziran 1972 tarihinde Hindistan’da Madras (günümüzde Chennai) şehrinde Lakshmi ve Regunatha Pichai çiftinin oğlu olarak doğmuştur. Babası Regunatha Pichai, İngiliz şirketi GEC’de elektrik mühendisi olarak çalışılmakta idi, annesi Lakshmi ise bir stenograftı. Sundar Pichai, ortaokul ve üniversiteyi Chennai’de okudu.

Sundar Pichai, metalürji mühendisliği eğitimi aldığı Hindistan Teknoloji Enstitüsü Kharagpur’dan 1993 yılında mezun olduğunda ABD, Stanford Üniversitesi‘nden malzeme bilimi ve sözde iletken fizik yüksek lisans eğitimi için burs kazandı. Yüksek lisansını Stanford Üniversitesi‘nde tamamladıktan sonra Pensilvanya‘daki Wharton School’da işletme yönetimi yüksek lisansı yaptı.

Sundar Pichai, Google‘a geçmeden önce 2002 yılında Applied Materials şirketinde ürün yönetimi ve McKinsey & Company’de yönetim danışmanlığı üstüne çalıştı. 1 Nisan 2004 tarihinde ürün yöneticisi sıfatıyla Google‘a geçti. Sundar Pichai, Google Chrome, Chrome OS ve Google Drive gibi hizmetlerin geliştirildiği ekipte yer aldı. Keza Gmail ve Google Maps gibi ayrı ürünlerin denetimini yönetti.

13 Mart 2013 tarihinde Larry Page, Andy Rubin‘in kurucusu ve uzun vakit başında olduğu Android’deki görevinden ayrılmasından daha sonra o sırada Google Chrome ve Chrome OS’in başında olan Sundar Pichai‘yi, Andy Rubin‘in yerine getirdi. 2014’te adı Microsoft’un CEO pozisyonu için geçse de bu göreve daha sonra bir diğer HindistanSatya Nadella atandı. Ekim 2014’te aralarında Chrome, Android, uygulamalar ve aramaların da olduğu tüm Google ürünleri Sundar Pichai‘ye devredildi.

Sundar Pichai, Hindistan Teknoloji Enstitüsü Kharagpur’da öğrenci iken tanıştığı Anjali Pichai ile evlidir. Kiran adında bir oğulları ve Kavya adında bir kızları vardır.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Semih Şentürk

10 Ağustos 2015 tarihinde Larry Page Google’ın Alphabet Inc. adı aşağıda yeniden yapılandırıldığını ve Sindar Pichai’nin Google‘ın CEO‘luğuna getirildiğini açıkladı.

4 Aralık 2019 tarihinde teknoloji devi Google‘ın kurucuları Larry Page ve Sergey Brin, Google’ın çatı şirketi olan Alphabet‘teki başkanlık ve CEO‘luk görevlerinden ayrılacaklarını duyurdu. Page ve Brin, şirketin idare kurulunda kalmaya devam edecek. Google’ın CEO‘su Sundar Pichai ise Alphabet’in de CEO‘su olarak ikilinin yerini alacak.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı