S

Süreyya Serdengeçti

Süreyya Serdengeçti Biyografisi

Ekonomist, Merkez Bankası eski başkanı. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nda her kademede devir yapmış ve son olarak yürüttüğü başkanlık görevi esnasında ekonomik programın dinç biçimde uygulanmasında ve enflasyonun düşürülmesinde büyük başarı sağlamıştır.
1952 yılında istanbul’da dünyaya geli tamamladıktan sonra Orta Doğu Teknik Üniversitesi Ekonomi bölümüne devam etti. 1979‘daki mezuniyetinin peşinde 1980 yılında Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Dış Borç Durdurma Bölümünde çalışmaya başladı. Serdengeçti, 19841986 yılları arasında Amerika‘nın Tennessee eyaletinde yer alan Vanderbilt Üniversitesi Ekonomi bölümünde yüksek lisans yaptı.

Türkiye‘ye döndükten sonradan Merkez Bankası’nın döviz rezervlerinin yönetiminde çalışan Serdengeçti, 1990 yılında Döviz İşlemleri Müdürlüğü, 1992‘de Açık Piyasa İşlemleri Müdürlüğü ve 1994 yılında Genel Sekreter Yardımcısı olarak, Genel Sekreterlik Basın Sözcülüğü yaptı. Yeniden 1994‘te Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü, Genel Müdür Yardımcılığına atanan Serdengeçti, Ödemeler Dengesi ile Uluslararası Kuruluşlar alanlarında araştırmalar gerçekleştirdi.

Mayıs 1996 tarihinde Piyasalar Genel Müdürü olarak göreve başlayan Serdengeçti’nin yükümlülük alanları, milletlerarası rezerv yönetimi, döviz kuru ve müdahaleleri, bankalararası para piyasası, açık piyasa işlemleri ve hazine ihaleleriydi.

Ocak 1998’den itibaren Piyasalar Genel Müdürlüğü’nün yanı sıra, Krediler, Veri İşlem ve İstatistik Genel Müdürlüklerinden sorumluluk sahibi Başkan Yardımcılığı görevlerini yürüten Serdengeçti, Mart 2001 tarihinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanlığı’na atandı. Merkez Bankası’na 21 yıl hizmet verdikten sonra başkanlık görevine getirilen Serdengeçti, tüm Türkiye’yi ekonomide günlük kur veya borsa hareketlerinden uzun vadeli hedeflere bakmaya yöneltti ve Merkez Bankası’nın özerkleşmesinde büyük rolü oldu.

Tahsis süresi 13 Mart 2006‘da sona eren Serdengeçti, halen Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ile çalışan İstikrar Enstitüsü’nün direktörlüğünü yürütmektedir. Evli ve bir çocuk babası olan Serdengeçti, İngilizce ve Fransızca bilmektedir.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Sting
Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı