T

Talat Tokat

Talat Tokat Biyografisi

Talat Tokat, Türk Futbol hakemliğinin sembol isimlerinden birisidir.
Talat Toke Siirt’de doğmuştur. 1954-1956 yılları aralarında Hava Teknik Okulu’nu bitirdikten sonra Astsubay olarak Diyarbakır ve Ankara’da devir yaptı. 1976 yılında Türk Hava Kuvvetleri’nden emekli olmuştur.

Talat Tokat 1960 yılında astsubay iken futbol hakemliğine başlamış ve aktif hakemlik yaşamını 1986 yılına değin devam ettirmiştir. Oğlu Metin Tokat da Türkiye’nin en aşina hakemleri arasındadır.

Talat Tokat, 1986 yılında etkin hakemlik dönemi bittikten daha sonra Futbol Federasyonu Başkanlığında Merkez Hakem Kurulu Üyeliği yaptı. MHK üyeliği yaptığı gibi, mentörlük (istikbal taahhüt eden hakemleri izleme ve raporlama) görevi de yapmıştır.

Türkiye Liglerinde böylece fazla maç yönetti, kırkın üzerinde uluslararası maçta da ülkemizi temsil etmiştir. 1979 yılında aldığı FIFA kokartını 9 yıl takmış. UEFA Kupası, Şampiyon Kulüpler Kupası, Avrupa ve Dünya Kupası Eleme müsabakalarında daima ödev almıştır. Bunlardan en görkbin kişi önünde yönettiği UEFA Kupası çeyrek final maçı olan “İnter-Real Madrid” maçıdır.

13 Haziran 1982 tarihinde Eskişehir ile Beşiktaş arasında oynanan maçı; Televizyonda (TRT) siyah-beyaz olarak yayınlanan son maç olarak da idare etmek ona talih olmuş.

Talat Tokat, evli ve 2 çocuk babasıdır. Hakem Metin Tokat (d.1960) oğludur.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Talat Paşa
Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı