T

Tan Sağtürk

Tan Sağtürk Biyografisi

Balet ve dizi oyuncusu

Konservatuvar öğrenciliği esnasında FRANSIZ GENÇ BALESİ, VİYANA DEVLET BALESİ ve RAMBERT DANS TOPLULUĞU’ndan teklifler almış, mektep bitiminde Fransız Genç Balesinin teklifini değerlendirerek, mezuniyet sonrası profesyonel çalışmalarına Paris’te başlamıştır.

Tan Sağtürk, 14 Temmuz 1969 yılında İzmir‘de doğmuştur. 9 yaşındayken balet olmaya karar verdi. İlköğretimden sonra Orta ve Lise öğrenimini Dokuz Eylül Üniversitesi İzmir Devlet Konservatuarında tamamladı.

Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuarı Yüksek Bale Bölümünden 1990 yılında mezun oldu.

Eğitimine Fransa’da devam etti. Ardındaki Fransız Genç Balesi’nde 1990 – 1991 yılları aralarında bir sene çalıştıktan sonradan Fransız Devlet Balesi’ne geçti. 1991 – 1997 yılları aralarında orada çalıştı. Fransız Devlet Balesi’ne giren ilk yabancı, Tan Sağtürk oldu. Fransız vatandaşı da olmuştur. Fransa’da 2500 temsil yapan Tan Sağtürk, oradan ayrılarak 1997 Eylül ayı sonunda istanbul’a geldi ve İstanbul Devlet Opera ve Balesi’nde bir sene baş balet olarak çalıştı. Kuğu Gölük eserler ile Ara Danslar –Ara Nağmeler ve Emrivaki adlı Modern Balelerde Başrol oynayarak Türk seyircisiyle buluşmuştur.

Tan Sağtürk Bale ve Dans Eğitim Merkezi’ni açtı. İstanbul’da Teşvikiye ve Altunizade’den sonra da Ankara, İzmir, Samsun, Diyarbakır, Gaziantep, Mardin, Kıbrıs ve Kayseri’de açtığı merkezlerle bale ve dansın gelişmesine büyük katkı sağladı.

Kuğu Gölü, Uyuyan Hoş, Ara Danslar, Ara Nağmeler ve Emrivaki yapıtlarda başrol oynayarak, Türk seyircisine klasikler ve çağdaş bale zevki tattırmıştır.

2002 – 2003 sezonunda Antalya Devlet Opera ve Balesi’nde 25 profesyonel dansçı ile birlikte “Kalp Sesi” projesini gerçekleştirmiştir. “Kalp Sesi” 2004’te İzmir’de sahnelenmiştir.

Sanat başarılarından ötürü birçok kez ödüllendirilmiştir. Bunlardan birisi de “Milletlerarası Melvin Jones Ödülüdür”. Amerika’dan gönderilen ödül Askeri Müze’de yapılan bir törenle kendisine takdim edilmiştir.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Tayfun Güneyer

Özel İstanbul Adıgüzel Hoş Sanatlar Lisesi’nde bir sınıfa 2004 yılında Tan Sağtürk adı verildi. Türkiye’de bulunan çoğu bale etkinliğinde baş dansçı olarak görev aldı.

2007’de sahneye koyulan “Romantika” adlı müzikalin sanat danışmanlığı ve kareografilerini hazırladı.

“Romantika” adlı müzikalinde oynayan Rus asıllı Alona Ataberk bu sırada tanıştı. daha sonra evlendi.

1998 – 2001 yılları arasında yayınlanan “İkinci Bahar” dizisinde başrollerinde Türkan Şoray ve Şener Neşe Saçan, Yasemin Çonka gibi meşhur oyuncuların yer aldığı dizide oynadı.

Tan Sağtürk 2002 yılında, Melisa Sözen, Pelin Batu, Toprak Sergen, Şemsi İnkaya ile “İçerideki” adlı filmde oynadı.

TV’lerde Biri Bizi Gözetliyor adı programda sunuculuk ve Türkiye’nin Yıldızları, Benimle Dans eder misin, Yok Böyle Dans adlı tv projelerinde Jüri üyeliği ve çalıştırıcılık yapmıştır.

Tv reklamlarında oynadı.

2007 yılının yazında Amerika’da kalp ameliyatı geçirdi. Yurtdışında yayınlanmış olan “Yıldızları Sahnelere Serptiler” adında bir kitabı var. Ve “Çayına Prüvet Yarışı” adlı ikinci kitabını da Türkiye için yazmıştır.

Tan Sağtürk, Temmuz 2009 ayında Rus asıllı Alona Ataberk ile evlendi. Ada (d.2010) adında bir kızları vardır.

Tayin Aldığı Yarışmalar:
– Türkiye’nin Yıldızları
– Biri Bizi Gözetliyor
– Benimle Dans Eder misin
– Değil Böyle Dans

Filmleri :
1998 – İkinci Bahar (Timothy Perkins)
2000 – Büyükada da sürgün
2002 – İçerideki
2005 – Dolunay (Ahmet)
2006 – Selena (Misafir Ressam)
2006 – Şöhret Okulu
2007 – Bez Bebek (Hakan)
2009 – Altın Kızlar
2011 – Mavi Pansiyon
2013 – Doktorlar (Levent Atahanlı)

Kitapları :
1999 – Yıldızları Sahnelere Serptiler
2003 – Çayına Prüvet Yarışı
2006 – Bale Kitabım / Balenin Sihirli Dünyası
2012 – Ada Bale Gösterisinde Fındıkkıran
2012 – Bale Stüdyosu

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Tarkan Tevetoğlu
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı