T

Tardu Flordun

Tardu Flordun Biyografisi

Tardu Flordun, 1972 doğumlu tiyatro ve televizyon oyuncusu. Evdeki Yabancı, İki Oda Bir Sinan, Aşk Oyunu ve Davetsiz Davetli dizilerinin arkasında Flordun, izlenme rekorları kıran Binbir Gece dizisinde iş adamı Kerem İnceoğlu karakteriyle seyirci karşısında.
Tardu Flordun, 25 Mayıs 1972’de Ankara’da dünyaya geldi. Babası Macit Flordun gibi sahne sanatlarını seçen Flordun, tiyatro eğitimi almaya karar verdi. Babasının küçüklüğünde taktığı “Pıtı” lakabıyla da tanınan ve Hacettepe Üniversitesi Tiyatro Bölümü’nden bütün puanla mezun olan Flordun, bunun peşinde tiyatronun yanısıra farklı alanlara yönlendirilmiş dizi ve sinema filmlerinde yeraldı. Bir röportajda babasının, oyuncu olmasında etkisi olup olmadığına dair bir soruya şu cevabı vermişti: tirnak-sol.gifspacer.giftirnak-sag.gifMinik yaştan bu yandan babamla Türkiye’nin yaklaşık olarak bütün şehirlerini dolaştım. Yeşilçam döneminde setlerine giderdim. Bunun kokusunu edinmek vardır ya bundan mutlaka etkilenmişimdir ama babam beni asla desteklemedi. Babam sadece bana o dönemler dedi oysa; ‘Oyuncu olursan özel bir oyuncu olursun.’ Özel oyuncu almak ne çağırmak diye düşündüm. Kendi tarzını yaratmış oyuncu sayısı eksik. Babamın bana çağrıda bulunmak istediği şey buydu. Ben çok fazla girişken bir insan değilim ve olmadım. Mesleğimde iddialıyım, kendime çizdiğim bir yol var ve oradan gidiyorum. Kendi mesleğimde kimseye imrenmiyorum, çünkü kendimle yarışıyorum. Ben kendi yolumda gittiğim için diğer birinin benim yoluma çıkıp bana kötülük yapmaya çalışması anlamıyorum. Ardında yatan anlamı biliyorum fakat gerçi amaç veremiyorum. Bu noktada kırılıyorum.

Kocaeli Kent Tiyatrosu’na alt olan Flordun, 1998’de Leoparın Kuyruğu adlı sinema filminde Yetkin Dikinciler ve Devir Nas’la birlikte oynadı. 2000’de başrollerini Berna Laçin ile paylaştığı Evdeki Tanıdık Olmayan adlı diziyle (Eren rolünde) televizyon oyunculuğuna başladı. 2002’de Efsane (Can rolünde), Bir Tatlı Rahatlık ve İki Oda Bir Sinan (Kerem rolünde) dizilerinde yer aldı. Camdan Pabuçlar dizisinde de Kahraman karakterini canlandıran Flordun, alışılmamış ismi sebebiyle başına gelen bir olayı şöyle anlattı:

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Tobey Maguire

tirnak-sol.gifspacer.giftirnak-sag.gifGenelde beni Ermeni zannediyorlar. Sen Ermeni misin, Rum musun diye soruyorlar. Bu soru bana çok geliyor. Tardu, eski Türkçe’de, karanlıktan gelen ışık aramak. Eski Türkçe, öz Türkçe bir kelime. Flordun da, dedem Balkanlar’dan gelmiş, orada bir kasaba adı. Bir gün İzmit’te Hamlet’i oynuyoruz. Oyun bitti, İstanbul’a gideceğiz, tren bekliyorum… Biri benim peşimden koşuyor, bana seslenecek, onu hissediyorum fakat ben olduğumdan da belirlenmiş değil. Ben döndüm, ‘Sizi tebrik ediyorum. Bu dek güzel Türkçe’yi konuşan bir tanıdık olmayan tanımıyorum’ dedi. İzah ettim ben Türk’üm dedim. Adam bu sefer ‘Ama adınız Tarder Flardet değil mi?’ dedi. Beni Rumen oyuncu bile zannettiler.

2005 yılında sessizliğini bozan Flordun, Pınar Altuğ ile başrollerini paylaştıkları Davetsiz Misafir dizisinde meşhur ve çapkın pop star Tarcan rolüyle ekrana geldi. Aşk Oyunu adlı dizide de rol bölge Flordun, aynı sene Nurseli İdiz, Ceyda Düvenci ve Gülben Ergen ile Bir Varmış Bir Yokmuş adlı filmde oynadı.

Tardu Flordun 2006’da bir kadını çakıyla canını yakmak suçundan 27 gün cezaevinde kaldı. Flordun bu olayla ilgili olarak şu açıklamayı yapmıştı:

tirnak-sol.gifspacer.giftirnak-sag.gifBunun nedenlerini kimse bilmiyor. Başıma bir tane böyle şanssız olay geldi diye, bu tüm hayatıma mál edilmemeli. Bu bende bir alışkanlık yaratmış falan da değil. Detayları bilinmez bir hikaye o… Ahlak bir durum var ortada. Bir arkadaşınızın kız arkadaşı, sizinle birlikte olmak için zorlarsa ve arkadaşınız da kafası hoş bir şekilde armut gibi bakarsa, bir kopma yaşıyorsunuz. Benim yaptığım bir hata. Evet bunu yaptım fakat cezasını da çektim. Hepsi bu. Reel samimiyetin nerede olduğunu gördüm. Her Türk erkek oyuncunun -Allah korusun tabii fakat- 3-5 gün bile olsa orayı görmesi lüzum. Oraya “Merhaba, ben geldim, ben oyuncuyum, aktörüm” diyerek girmek olmuyor işte. Böyle girersen, güvenli olmayan.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Timur

Flordun, 2006’da yayınlanmaya başladığı andan itibaren izlenme rekorları kıran, Binbir Gece adlı dizide oynamaya başladı. Bergüzar Korel, Halit Ergenç ve Ceyda Düvenci ile başrollerini paylaştığı dizide Flordun, şimdiye dek romantik–komedi tarzı dizilerde oynadığı rollerden ayrı bir karakteri animasyon fırsatını heyecanla kabul etti.

Flordun, dizideki Şehrazat karakterinin ahlaksız teklifi kabul etmesini ise bir röportajında şu şekilde değerlendirdi:

tirnak-sol.gifspacer.giftirnak-sag.gifİnsanın hayatta çaresiz kaldığı anlar olabiliyor. Bu kadının 150 bin dolara ihtiyacı var. Ve çocuğunun hayatı söz konusu. Ne zamanı var ne de yapacağı başka bir şey… Sıkışmış durumda. Yani bir annenin içinde bulunduğu durumu ve şartlarını düşünürsek, bu ahlaksız teklifi kabul etmesi fazla da iğrenç gelmiyor bana. Daha kadını bilmeden, tanımadan sorguluyoruz; bu yanlış! Toplum olarak yargısız infaz yapmayı fazla seviyoruz. Ne yazık oysa bunu reel hayatta ben de yaşadım.

2006’da Uğur Polat ve Selma Ergeç’in başrolünde olduğu Sis ve Gece filminde ‘Piç Neco’ rolünde oynayan Flordun, 2007 yılında Sözün Bittiği Yer adlı sinema filminde konuk oyuncu olarak rol aldı.

2011 yılında yönetmenliğini Serdar Akar’ın yaptığı, senaryosunu Emrah Serbes’in yazdığı ve başrollerde Erdal Beşikçioğlu, Canan Ergüder, Cansu Çay gibi oyuncuların oynadığı “Behzat Ç.: Seni Kalbime Gömdüm” adlı sinema filminde Inkar Kit karakterini canlandırmıştır.

Tardu Flordun 2008 yılından beri 4 yıl oyuncu Canan Ergüder ile birlikte oldu. 2013 Haziranında ayrıldılar.

Ödülleri:
2013-2014 – Savaş Dinçel Tiyatro Ödülleri, En iyi erkek oyuncu ödülü, Kim Korkar Hain Kurttan, George, Oyun Atölyesi
2014 – 18. Afife Tiyatro Ödülleri, , Yılın En Başarılı Erkek Oyuncusu, Kim Korkar Alçak Kurttan, George, Oyun Atölyesi

Filmleri ve Dizileri :
2015 – Eve Dönüş (Kürşad) (TV Dizisi)
2014 – Silsile (Faruk) (Sinema Filmi)
2012 – Son Yaz Balkanlar 1912 (TV Dizisi)
2011 – Türkan (Çağlayan) (Sinema Filmi)
2011 – Tek Başımıza (Tuğrul) (TV Dizisi)
2011 – Sırat (Kenan Emir Sancaktar) (TV Dizisi)
2011 – Behzat Ç.: Seni Kalbime Gömdüm (Inkar Kit) (Sinema Filmi)
2010 – Çift (Bora Başaran) (TV Dizisi)
2010 – Bekle Beni (Borislav) (Sinema Filmi)
2007 – Sözün Bittiği Yer (Tardu) (Sinema Filmi)
2007 – 2009 – Parmaklıklar Ardında (TV Dizisi)
2007 – O Kadın (Okan) (Sinema Filmi)
2006 – Sis ve Gece (Piç Neco) (Sinema Filmi)
2006 – 2008 – Binbir Gece (TV Dizisi)
2005 – Davetsiz Davetli (Tarcan) (TV Dizisi)
2005 – Bir Varmış Bir Yokmuş (Batur)(TV Filmi)
2005 – Aşk Oyunu (Mert) (TV Dizisi)
2004 – Camdan Pabuçlar (Kahraman) (TV Dizisi)
2003 – Mühürlü Güller (Demircioğlu) (TV Dizisi)
2003 – Fişgittin Bey (TV Filmi)
2002 – İki Oda Bir Sinan (Kerem) (TV Dizisi)
2002 – Efsane (Can) (TV Dizisi)
2002 – Bir Tatlı Rahat (TV Dizisi)
2000 – Evdeki Tanıdık Olmayan (Eren) (TV Dizisi)
1999 – Hepsi Bir Düştü (Selim) (TV Dizisi)
1998 – Leoparın Kuyruğu (Ateş) (Sinema Filmi)
1997 – Mektup (Sinema Filmi)
1996 – 1999Kara Melek (TV Dizisi)

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Tepedelenli Ali Paşa
Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı