T

Tekin Acar

Tekin Acar Biyografisi

Tekin Acar Cosmetics Idare Heyeti Başkanıdır. 35 yıldır kozmetik perakendeciliği yapıyor.

Tekin Acar, 1953 yılında Erzurum’un Aşkale İlçesi Sos Köyü’nde doğmuştur. Annesi Düriya Acar, babası rahmetli Mecit Acar’dır. Ailesi 1954 yılında Ankara’ya taşındı. İlkokulu Keçiören’de İncirli İlkokulu’nda bitirdi. Etlik Ortaokulu, Şimşek Bayezid Lisesi ile devamlı tahsil hayatı Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi Dış Ticaret Turizm Bölümü’nden 1975 yılında mezun olması ile sona erdi. Lise tahsili esnasında MEB Ankara Akşam Sanat Okulu’nda 3 yıl süreyle teknik resim kurslarına katıldı. 1971 yılında pekiyi derece ile diplomasını aldı.

Askerliğini yerine koyma subay olarak Ankara Muhafız Gücü’nde yaptı. Babası inşaat ustasına karşın, ailesi 3 erkek ve 1 kız çocuklarının okuması için her türlü fedakârlığı yaptı. Tekin Acar, ortaokul yıllarında aile bütçesine katkı ve mektep masraflarını yerine getirmek için yaz tatillerinde gazete, darı ve su sattı. Lise yıllarında ise garsonluk, sıvacı ustalığı, Ziraat Fakültesi’nde santral memurluğu ve teknik ressamlık yaptı.

Tekin Acar, Yüksek tahsilini gece yaptığı için 1972 yılında Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü’nün memur sınavını kazanıp, spor teşkilatında işe başladı. Spor federasyonlarında ve muhasebe servislerinde çalıştı. Görevi gereği yaptığı seyahatlerde Türkiye’yi doğruca tanıma imkanı buldu. Yurtdışında birçok organizasyona katıldı. Bisiklet Federasyonu Genel Sekreterliği görevini uzun yıllar sürdürdü. 12 Eylül 1980 öncesi ve sonrası yaşanan gelişmelerden dolayı 1979 yılında görevinden istifa etti.

Ticaretle mücâdele isteği okul yıllarından itibaren gelişerek büyümüş, istifasında da etkili olmuştu. Aynı sene karşısına meydana çıkan bir fırsatı değerlendirip 1979 yılında ticaret hayatına atıldı. Ankara Kızılay Onur Çarşısı’ndaki dayısına ait bebek giyim mağazasının işleri iyi gitmemişti ve tasfiye edilmekteydi. Dayısının izni ile tasfiye halindeki bu 16 m2’lik ufak mağazanın bir vitrininde fazla küçük bir alanda parfümeri işine başladı. Mağaza zamanla baştan sona parfümeriye döndü ve 1980 yılında benzer çarşıda ikinci mağazanın açılması ve birkaç sene içinde mağaza sayısının altıya ulaşmasıyla ilk zincir mağaza deneyimini yaşadı. Toptancılık yaptı. 1983 sonrası ithalatın özgür bırakılması ile başlayan ithal marka ve seçili ürünlerin çoğalması ile bu yönde gelişmeye yöneldi. Toptancılığı ve ıtriyat grubunu bırakarak seçilmiş kozmetiğe önem verdi.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Turan Çolakkadı

1996 yılında barkod okuyucu kasa ve bilgisayarlı sisteme geçiş yaptı. Bu gelişme onun ve mağazaları için bir dönüm noktası oldu. 1996 yılında iki olan mağaza sayısı 2017 yılında 84 mağazaya ulaştı ve Türkiye`nin en yaygın parfümeri mağazaları zinciri oluşturuldu.

Türkiye’de ilk defa self servis anlayışıyla alışverişe yerinde kozmetik mağazaları dizayn etti. Tekrar Türkiye’de ilk kere her mağazasına bilgisayarlı veri monitörleri yerleştirerek müşterilerin arzu ettiklerinde kimseye gereklilik duymadan ilgilendikleri ürünün fiyatını ve o ürünle ilgili içerik ve dilekçe bilgilerine ulaşmasını sağladı. Mağaza dizaynında ‘Yeni Çıktı’ ve ‘Fazla Sattı’ reyonlarına yer vererek müşterileri için bilgilendirici ve yönlendirici bir hizmet vermeyi amaçladı.

Kendisine ve şirketine ait prensip ve hedefleri belirledi ve bunu bütün personeliyle paylaştı. Bugün Tekin Acar kendisine özgü logosu, mağaza dizaynı, eğitimli ve akıllı uzman personeli, kuvvetli ve güvenilir bilgisayar altyapısı, önceden belirlediği ve sıkı sıkıya sahip çıktığı prensip ve hedefleri ve en önemlisi herif memnuniyetini her şeyden üstün tutan anlayışı ile sektöründe lider olmayı başarmıştır.

Tekin Acar, 35 yıldır kozmetik perakendeciliği yapıyor. Bu süre zarfında parfüm şişesi biriktiren Acar’ın önemli bir koleksiyonu oldu.

Tekin Acar, Meltem Acar ile evlidir. Tolga Acar (d.1984), Cem Acar ve Bartu Acar adlarında üç oğlu vardır.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı