T

Tenzin Gyatso

Tenzin Gyatso Biyografisi

1950’den beri görevde yer alan 14. Dalai Lama‘dır. Tibet’in ruhanî lideri Dalai Lama’dır. Dalai Lama, Budizm’in kurucusu olan Shakyamuni’nin reenkarnasyon sürecini tamamlayarak, her yerde doğduğu düşünülen kişilere bahşedilen isimdir. Dalai-engin deniz, Lama-bilge anlamına gelmektedir. Yetkili rahipler reenkarnasyon sürecinin tamamlandığı düşünülen 66 gün her tarafında beklemektedirler. Sonraki süre dahilinde ise Dalai Lama’nın mucizelerini aramak ve takip etmektedirler. İlk Dalai Lama, 1474’te ortaya çıkmıştır. budist inanışına göre zamanımıza kadar makayana tanrısının ruhu 14 Dalai Lama’nın vücudunda yaşamıştır. Tibet’in son Dalai Lama’sı Tenzin Gyatso’dur.
Bedensel ve manevi acıların aydınlanma sürecinde, bir yol olduğunu öngöreetileri, her türlü taciz ve saldırılara aleyhinde pasif direnişin uygulanmasını salık verir.

Tenzin Gyatso, 6 Temmuz 1935 tarihinde Tibet’de doğmuştur. Tibet’in Amdo ilinde çiftçilikle geçinen bir ailenin 16 çocuğundan 5.si olarak doğmuştur. 14. Dalai Lama Tenzin Gyatso, 2 yaşında iken rahipler göre bulunarak, Tibet‘in başkenti Lhasa‘ya getirilip yetiştirilmiştir.15 yaşında ise ruhani liderlik görevini yerine getirmeye başlamıştır.

Tibet, Çin Halk Cumhuriyeti’nin kuşatması altındayken, Tenzin Gyatso 17 Kasım 1950’de, 15 yaşında, Tibet’in devlet başkanı ve en kayda değer politik yöneticisi olarak atandı.

1949’da yeni kurulan Çin Irk Cumhuriyeti hükümeti Tibet’i işgal etmeye başlayınca genç yaşına karşın ulusal kabine başkanlığı görevini de üstlenmek durumunda kaldı. Kutsal Dalai Lama dokuz yıl her tarafında Çinli işgalcilere karşısında dostane, şiddet karşıtı bir n Çin hükümeti gitgide artarak gelişen bir şiddetle kendilerine boyun eğmez savunmasız onbinlerce Tibet’liyi katletti.

Hindistan başbakanı Nehru‘nun daveti üstüne Kutsal Dalai Lama barışçıl mücadeleyi devam etmek üzere Himalaya dağlarını aşarak 31 Mart 1959’da Hindistan‘a geçiş yaptı. O dönem Hindistan Devlet Başkanı olan, Nehru tarafından Dharamsala’ya yerleştirildi. Coğrafi ve iklimsel anlamda Tibet’e benzer bu topraklar; sürgündeki Tibet halkı kadar, ikinci vatan olarak kabul edildi. Orada “Sürgündeki Tibet Hükümeti” adıyla Tibet’i yöneten idare birimini kurdu ve kendisine eşlik eden binlerce Tibetli sığınmacı ile birlikte Tibet kültürünü ve eğitimini korumaya çalıştı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Tuğçe Kurşunoğlu

Tanrısal Dalai Lama, dostça politikaları ve Tibet’in özgürlüğü için zorlama karşıtı mücadelesi sebebiyle 10 Aralık 1989’da Nobel Barıştırma Ödülü aldı. 1987’de Albert Schweitzer iyilikseverlik ödülü aldı. Budizmi anlatan kitaplar yazdı.

Kitapları :
Candan Gelen Öğütler
Akıllılık Okyanusu Yaşam Rehberi
Dört Ulu Hakiki
Şefkatin Gücü
Yeni Bin yılın Değerleri

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı