T

Tim Cook

Tim Cook Biyografisi

Apple’ın CEO’su

Tim Cook, 1 Kasım 1960 tarihinde ABD, Alabama’da doğmuştur. Robertsdale Lisesi’nden mezun oldu. 1982 yılında Auburn Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünden mezun oldu. 1988 yılında Duke Üniversitesi Fuqua İşletme Okulunda (MBA) İşletme Yönetimi Yüksek Lisansı eğitimini tamamladı.

Mezun olduktan daha sonra önce IntegratedOO (şef işlem sorumlusu) olarak çalıştı. Sonra da Compaq şirketinde Kurumsal Malzemelerden sorumluluk sahibi Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yaptı. 12 yıl boyunca IBM‘in bireysel bilgisayarlar bölümünde Kuzey Amerika Lojistiğinden sorumlu direktör olarak atama yaptı.

Steve Jobs‘un ve Apple’ın dikkatini ise imal işletmesinde gerçekleştirdiği milyonlarca dolarlık tasarruf operasyonu ve perakende stratejisiyle çekti ve Apple’a aktarma teklifi aldı. Tim Cook, Mart 1998’den beri Apple’ada çalışmaktadır.

Apple’da Milletlerarası Operasyonlar Kıdemli Başkan Yardımcısı olarak işe başlayan Cook, 2004 yılında Steve Jobs pankreas ameliyatı olduğunda 2 aylığına Apple’ın CEO’luğunu yaptı. 2007 yılında Apple’da COO yani Baş Operasyon Sorumlu’luğuna terfi oldu.

2009 yılında Steve Jobs karaciğer nakli olduğu için birkaç aylığına her tarafta CEO’luğa geçti. Ocak 2011′de ise Steve Jobs 3. defa sağlık durumu iznini istediğinde baştan CEO’luğa geçti ama bu sürede Steve Jobs’da işlerden adamakıllı çekilmedi. 25 Ağustos tarihinde ile Steve Jobs’un kendi ricası üstüne CEO’luk görevine getirildi.

Apple’ın CEO’su Steve Jobs‘un afiyet sorunlarından dolayı 24 Ağustos 2011 tarihinde Apple’ın CEO’luğundan ayrılmasının ardından Apple’ın yeni CEO’su olmuştur. Tim Cook, Mart 1998’den beri Apple’ada çalışmaktadır.

Tim Cook ayrıca Nike’ın yönetim kurulunda da yer almaktadır.

Apple CEO’su Tim Cook 30 Ekim 2014 tarihinde kamuya eşcinsel olduğunu açıkladı ve eşcinsel olmakla kibir duyduğunu söyledi.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Tarık Buğra
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı