T

Tim Roth

Tim Roth Biyografisi

Timothy Simon Smith (Tim Roth), 1961 doğumlu İngiliz aktör ve yönetmen. Oyuncu olarak manâlı filmleri: “Reservoir Dogs” (1992), “Pulp Fiction” (1994), “Four Rooms” (1995), “Everyone Says I love You” (1996), “Million Dollar Hotel” (2000) ve “Planet of Apes” (2001).
Tim Roth, 14 Mayıs 1961 tarihinde, Londra’da, ressam bir anne ve gazeteci bir babanın oğlu olarak dünyaya geldi. Önceleri heykeltraş elde etmek isteyen Roth, Londra’da Camberwell Sanat Okulu’na gitti. Bir vakit sonradan aktörlüğü denemeye karar vererek ilk deneyimini, “Made in Britain” adlı bir televizyon filminde ırkçı bir dazlak rolüyle 18 yaşında kazandı. Ardından, adı ve görünümü dolayısıyla Yahudi rollerine uygun görüldü.

1984 yılında, Stephen Frears’ın “the-hit”inde, bir katil çırağı rolüyle dikkatleri çekti. Bu filmin ardından, 80’lerde bir fazla filmde daha yükseklik gösterdi. 1990’lara gelindiğinde, Roth, Robert Altman’ın “Vincent and Theo” adlı filminde Vincent Van Gogh rolüyle ve Tom Stoppard’ın “Rosencrantz & Guildenstern Are Dead” adlı filmindeki rolüyle milletlerarası bir üne kavuştu.

Roth, Quentin Tarantino’yu etkilemeyi başararak, 1992 yılında “Resevoir Dogs” adlı filmde, Mr.Orange rolünü kaptı. Bu film kendisine Hollywood’a giden yolu da açmış oldu. 1994 yılında Tarantino, “Pulp Fiction” filminde Roth’a yeniden bir rol verdi. 1995 yılında “Four Rooms”’ta tekrar beraber çalıştılar. Ancak Roth’a belli başlı başarıyı getiren, “Rob Roy” adlı filmdeki rolüydü. Bu rol ile, o sene, En İyi Asistan Erkek dalında Oscar adaylığı, bir Golden Globe adaylığı ve bundan başka İngiliz Akademi Ödülü adaylığı kazandı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Tim Burton

1996 yılında bambaşka bir yol seçerek, Woody Allen’ın “Everyone Says I love You” adlı müzikal komedisinde Drew Barrymore ile sahneyi paylaşarak, izleyiciyi komik tavırları ve kendi sesiyle seslendirdiği şarkılarla eğlendirmeyi başardı. Roth, keza, “The Legend of 1900” adlı filmde, Danny T. D. Lemons 1900 olarak karşımıza çıktı. Ardından öbür tarzlarda bir çok filmde kendisini göstermeye devam etti.

1999 yılında, Alexander Stuart romanından uyarlama “The War Zone” adlı filmde yönetmen sandalyesine oturarak, oldukça olumlu eleştiriler aldı. 2001 yılında ise, Tim Burton’ın “Planet of Apes”inde “General Thade”’i portreleyerek kayda değer bir adım daha atmış oldu. harry-potter serisindeki Severus Snape rolünü reddetti.

Şu lahza bir çok proje üzerinde çalışan Roth için Tarantino’nun 2008 yılında vizyona girmesi beklenen “Inglorious Bastards” adlı filminde bir rol aldığı dedikoduları yayılıyor.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı