T

Tolga Çevik

Tolga Çevik Biyografisi

Avrulpa Yakası, Komedi Dükkanı, Organize İşler, Vizontele gibi yapımlarla belli Türk sinema, tiyatro ve dizi oyuncusu. bununla beraber Beşiktaş Kültür Merkezi (BKM) üyesi de olan Çevik, böylece çok yapımda Yılmaz Erdoğan ile beraber çalışmıştır.
Tolga Çevik, 12 Mayıs 1974 tarihinde, istanbul’da dünyaya geldi. Aslen Mersin’lidir. Bahariye İlkokulu’nu bitirmesinin gerisinde Özel Doğuş Lisesi’nde ortaokulu ve liseyi okuyan Çevik, ilk defa bu okulda tiyatro çalışmalarında bulundu. Liseler arası yarışmalarda en iyi oyuncu ödülleri kazanmasının üzerine bu alana olan ilgisini geliştiren Çevik, İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı sınavını kazanamaması üzerine Yeditepe Oyuncuları adlı tiyatroya katıldı.

Hadi Çaman yönetimindeki Yeditepe Oyuncuları’nda başlangıçta Tiyatro Atölyesi kurslarına katılan Çevik, Celile Toyon ve Göksel Koray gibi kayda değer tiyatroculardan ders alarak kendisini geliştirdikten sonra Oyuncaklar da Sever, Cephede Piknik gibi farklı alanlara yönlendirilmiş tiyatro oyunlarında yer aldı. Hocası Hadi Çaman’ın yönlendirmesiyle Central Missouri State University’de tiyatro eğitimi olmak için A.B.D.’ye dışarı giden Çevik, bu üniversitede Sahne Sanatları bölümünden başarıyla mezun oldu. A.B.D.’ki eğitimi sırasında Amerikalı aktör Robin Williams‘dan eğitim almıştır.

1996 yılında Türkiye’ye geri dönen Çevik, bir vakit Yeditepe Oyuncuları’nda oynayarak ustasına vefa borcunu ödedikten sonra, B.K.M. kadrosuna katıldı. B.K.M. kadrosu aşağıda Bana Bir Şeyhler Oluyor adlı tiyatro oyununda rol bölge çevik, Yılmaz Erdoğan’ın yönettiği Vizontele, Vizontele Tuuba ve Organize İşler filmlerinde rol aldı.

20062008 yılları aralarında, Gülse Birsel’in senaristliğini yaptığı Avrulpa Yakası adlı sitcom programında Sacit Kral karakterini canlandıran Tolga Çevik, 2007 yılından itibaren, doğaçlama olarak oynanan skeçler halinde ilerleyen Komedi Dükkanı adlı komedi programında başrolü oynamaktadır. 31 Aralık 2013 itibari ile “Arkadaşım Hoşgeldin” adı ile oyununa devam etmektedir.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Bican Günalan

Tolga Çevik, komedyen Cem Yılmaz’ın kardeşi Özge Yılmaz ile 2004 yılında evlendi. Bir kız (Tuna) ve bir erkek (Tan) adında iki çocuğu vardır.

2009 – 2010 yılları aralarında uzun dönem askerlik yaptı.

2012 yılında “Sen Kimsin?”adlı sinema filminde Tolga Çevik (Dedektif Tekin) karakterini canlandırırken başrollerde Tolga Çevik, Köksal Engür, Toprak Sergen, Pelin Körmükçü, Zeynep Özder oynamıştır.

Tiyatro Oyunları
Bana Bir Şeyhler Oluyor,
Sen Beni Sevmiyorsun,
Kalbin Sesi,
Kelebekler Özgürdür,
Küheylan.
Arkadaşım Hoşgeldin

Film ve Dizileri :
1996 – Feride (Tv. Dizisi)
1998 – Salacak Öyküleri (Tv. Dizisi)
2000 – Herkes Kendi Evinde (Sinema)
2000 – Köçek (Sinema)
2000 – Vizontele (Sinema)
2002 – Aşk ve Kibir (Tv. Dizisi)
2003 – Tutsak Şehrin İnsanları (Tv. Dizisi)
2003 – Ölümsüz Aşk (Tv. Dizisi)
2003 – Vizontele Tuuba (Sinema)
2004 – Dişi Kuş (Tv. Dizisi)
2004 – Her şey Yolunda (Tv. Dizisi)
2004 – Hızlı Adımlar (Sinema)
2004 – Sevinçli Haller (Tv. Dizisi)
2005 – Organize İşler (Sinema)
2006 – 2008 – Avrupa Yakası (Tv. Dizisi)
2007 – 2014 – Komedi Dükkanı (15 Haziran 2011 tarihinden itibaren TV kanallarında yayını baştan, turnelerle yoluna devam etmiş, günümüzde ise Arkadaşım Hoşgeldin adıyla TV ekranlarına geri dönmüştür.)
2012 – Sen Kimsin? -Dedektif Tekin(Sinema)
2014 – Arkadaşım Hoşgeldin (Tv. Dizisi)
2014 – Işveren Mutlu Son İstiyor (Sinema)

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı