T

Tolga Murat Balıkçı

Tolga Murat Balıkçı Biyografisi

Engelli gövde geliştirmede Kainat, Avrupa ve üç defa de Dünya Şampiyonu sporcu.
28 ocak 1998 rafik kazasında 17 yaşında sol bacağını kaybeden Tolga Murat Balıkçı “azimli bir şekilde hedefine kilitlenerek” vücut geliştirmede Avrupa, Dünya ve Kainat Şampiyonu oldu. Balıkçı: “Var olanı güçlendirip dünyada zirveye oturacağım demiştim”

Tolga Murat Balıkçı, 5 Ekim 1981 tarihinde mus’ta doğmuştur. Babası”nın memuriyeti nedeni ile 1992 yılında İzmir’in Foça ilçesine taşındı. Ortaokulu ve Liseyi de Foça da Cemil Midilli Lisesinde okudu. Adnan Menderes Üniversitesi İBF iktisat bölümünü 2005 yılında bitirdi.

28 ocak 1998 tarihinde Foça’da geçirdiği bir trafik kazasında sol bacağını kaybetti. Bacağına protez takıldı.

2009 yılı yerel seçimlerinde AK Parti’den namzet adayı oldu ama seçime giremedi.12 Haziran 2011 Genel Seçimlerine AK Parti İzmir 9. Sıra Milletvekili Adayı oldu. Ancak milletvekili seçilemedi.

4 Ekim 2009 tarihinde Türkiye Vücut Geliştirme Şampiyonası ve Dünya Şampiyonası Seçmelerine engelliler kategorisi olmadığı için gösterici sporcu olarak katıldı. 21 Kasım 2009 tarihinde kendi imkanlarıyla dünyaya meydan okuyan Tolga Murat Balıkçı WFF – WBBF göre Estonya / Tallinn de düzenlenen Dünya Şampiyonasında engelliler kategorisinde dünya şampiyonu oldu.

19 Aralık 2009’da İzmir’de Perfect Nutrition göre düzenlenen Mr. Perfect yarışmasına dünya şampiyonu ünvanıyla misafir etme edildi ve bir gösteri düzenledi.

08.05.2010 Litvanya / Kaunas da Avrupa Şampiyonu oldu. Sonra 29 Ekim 2010 tarihinde Slowakya / burusno da 60. Mr. Universe yarışmasında MR universe unvanını alarak kainat şampiyonu oldu.

10-12 Aralık 2010 da Antalya Kemer’de yapılan IFBB Dünya Şampiyonasında ilk kez ulusal sporcu unvanını alarak Türkiye adına yarıştı. Tekerlekli sandalye kategorisinde İtalya’yı geride bırakarak tekrar dünya şampiyonu oldu.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Tufan Erhürman

Beyaz (Beyazıt Öztürk), Metin Şentürk, Esra Ceyhan, Defne Samyeli, Ercan Taner gibi ünlülerin düzenlediği show programlarına misafir olarak katıldı. TESYEV derneğinin düzenlediği 13 mart 2011 engelliler destek gecesinde yetenek sizsiniz programında dünya vücut geliştirme şampiyonu unvanıyla bir eğlence yaparak tüm engellilerin idolü oldu.

25-27 Kasım 2011 tarihinde İspanya / Barcelona / Santa Susanna da yapılan dünya şampiyonasında engelli olmayan sporcularla yarışarak ikincilik kürsüsüne oturdu.

18 Aralık 2011 tarihinde Perfect Nutrition kadar düzenlenen Mr. Perfect yarışmasında tekrar Mr. Perfect oldu.

14 -16 Aralık 2012 tarihinde Macaristan / Budapeste de düzenlenen dünya şampiyonasında Her Yerde birincilik kürsüsüne oturan Tolga Murat Balıkçı üçüncü kez dünya şampiyonu oldu.

İFBB Uluslararası Cisim Geliştirme Federasyonu tarafından Dünyanın Zirvedeki En İyi Tekerlekli Sandalye Karoser Geliştime Sporcusu unvanına değerinde görüldü.

Tolga Murat Balıkçı, İzmir Foça’da bir su damacana bayisi ve İzmir’in Karabağlar İlçesinde açtığı “Tomuba Sport Center” isimli spor salonu çalıştırıyor. Milli sporcumuzun şimdiki hedefi Brezilya’da düzenlenecek 2016 paralimpik olimpiyatlarında halter dalında yarışa sokmak.

Tolga Murat Balıkçı, 26 Temmuz 2013 tarihinde önem alıkoyma yarışmasında dünya rekoru kırarak Guinness Rekorlar Kitabına girdi

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı