T

Tom Ford

Tom Ford Biyografisi

Moda tasarımcısı ve film yönetmeni.

Tom Ford, 27 Ağustos 1961 tarihinde Austin, Teksas, ABD’de doğmuştur. Tam adı Thomas Carlyle Ford’dur. Tom Ford 17 yaşında sanat tarihi okumak üzere New York’a gider fakat bir sene sonradan okulu bırakır ve reklam filmlerinde oynar. Aklında moda vardır ama yine de öbür bir yol izleyerek Parson’s School of Desing’da mimarlık okumaya karar verir. Bu okulu da bırakır. Mimarlık eğitimi alırken, Pop Art’ın yaratıcısı Andy Warhol’la tanışır. Bu ad, Tom Ford’un bir stil dehası oluşunda büyük katkı sağlar.

1980 yılında New York Üniversitesinde okumayae moda olan Tom Ford mimarlık eğitimini de bırakır ve moda eğitimi alır. Mezun olunca da Cathy Hardwick’in asistanı olur.

Avrupalı tasarımcılardan Giorgio Armani ve Coco Chanel’i beğenen Tom Ford, 1988 yılında İtalya’da Guccio Gucci ile çalışmaya başlar ve bir süre sonradan baş tasarımcı olur. 1995 yılında Madonna’nın MTV Müzik Ödülleri töreninde giydiği Tom Ford imzalı Gucci gömlek böylece beğenilir fakat Gucci’nin satışlarında patlama yaşanır. Mavi korse tarzı gömlek “zamansız kıyafetler” arasına katılır.

2000 yılında Guccio Gucci ile Yves Saint Laurent birleşince Tom Ford da baş tasarımcısı unvanını alır. Tom Ford 2004’e dek burada çalıştıktan sonradan bir anda istifa etti. İki yıl ortalıkta görünmeden yaşadıktan daha sonra kendi markasını yarattı ve parfümlerinden, gözlüklerine yaptığı her şeyi ile moda dünyasındaki asıl yerini aldı.

Tom Ford, sinemanın beğenilen karakteri James Bond’u canlandıran Daniel Craig’in sıcacık kesimli ceketlerini ve açık yakalı gömleklerini tasarladı.

Tom Ford, 30 yıldır Vogue Hommes International’ın başında olan gazeteci Richard Buckley ile 1986 yılından beri birlikte yaşamaktadır. Gay çift 2012 yılında taşıyıcı anne kanalıyla bir de erkek çocuk sahibi oldular. Her Zaman birlikte İtalya’da yaşamaktadırlar.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Taner Barlas

Tom Ford, 2014 yılında 28 yıldır hayatını paylaştığı 1986 yılından beri birlikte olduğu gazeteci Richard Buckley (d.1948) ile evlendi. Alexander John Buckley Ford (d.2012) adında bir evlatlık edindikleri bir oğlu vardır.

Ödülleri :
2001 – GQ ve Time dergileri tarafından yılın tasarımcısı ödülü aldı.
2009 – Tek Başına Bir Adam filmiyle Venedik’te Altın Aslan ödülünü aldı.
2010 – Amerika Moda Tasarımcıları Derneği Yılın Tasarımcısı ödülünü aldı.

Filmleri ve Dizileri :
Yönetmen :
2016 – Gece Hayvanları (Sinema Filmi)
2009 – Tek Başına Bir Adam (Sinema Filmi)

Akıcılık :
2016 – Gece Hayvanları (Sinema Filmi)
2009 – Kimsesiz Bir Adam (Sinema Filmi)

Yapımcı :
2016 – Gece Hayvanları (Sinema Filmi)

Oyuncu :
2013 – Scatter My Ashes at Bergdorf’s (Kendisi) (Sinema Filmi)
2013 – Mademoiselle C (Kendisi) (Sinema Filmi)
2010 – The 82nd Annual Academy Awards (Kendisi) (TV Filmi)
2008 – Visual Acoustics (Kendisi) (Sinema Filmi)
2008 – Valentino: The Last Emperor (Kendisi) (Sinema Filmi)
2005 – Iconoclasts (Himself) (TV Dizisi)
2004 – Hayalet Kasaba (marshall) (Sinema Filmi)
2001 – Zırtapoz (Kendisi) (Sinema Filmi)

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı