T

Tuncay Güney

Tuncay Güney Biyografisi

Gazeteci, televizyoncu, New York Institute isimli web sitesinin genel yayın yönetmeni.

TÜRK yargı tarihinin en büyük davalarından olan Ergenekon’un kilit ismi Tuncay Güney, “CIA ajanı”, “Fethullahçı”, “MOSSAD ajanı”, JİTEMCİ, MİTÇİ olmakla suçlandı.

Tuncay Güney, 25 Ağustos 1972 tarihinde Çorum‘un Kargı ilçesine bağlı Gölet köyünde doğmuştur. Tuncay Güney, bir yaşını doldurmadan ailesiyle Çorum’un Kargı ilçesinden İstanbul’daki, Gültepe semtinin Harmantepe mahallesine taşındılar. Beşiktaş’taki Tatbiki Hoş Sanatlar Okulu’nda teknisyen olarak çalışan babası Ali Güney ve ev kadını annesi Ayşe Güney’in üçüncü çocuğudur.

1984 yılında Ayazağa’daki yatılı bir Kuran kursuna yazıldı. Bu dönem Kuran kursuyllu’na da devam etti. 13 yaşında iken babası vefat etti.

Tuncay Güney, Kuran kursuna gönderilmesi ile ilgili olarak ailesinin Mısır‘dan Türkiye’ye göç ederek Kargı’ya yerleşen Yahudi kökenli, Sabetaycı bir aile olduğunu ve Sabetaycıların çocuklarını bu kursa gönderdiklerini söylemektedir. Annesi Ayşe Güney ise oğlunun Yahudi olduğu yönündeki sözlerinin sorulması üstüne “Oğlum Yahudiyiz diyorsa Yahudiyiz. Yahudi elde etmek suç mu? Günah mı? Ben onu adalet yolunda yetiştirdim. Ona Zebur’u, Tevrat’ı, İncil’i ve Kuran’ı da okuttum.” diye cevap vermektedir.

1990’lı yıllarda dağıtılmış gazete ve televizyonlarda çalıştı.

1988 yılında Pertevniyal Lisesi’nde öğrenciyken matematik öğretmeni kendisini Sabahleyin gazetesinden Tevfik Yener‘e gönderdi. Tevfik Yener’in yardımıyla ofisboy olarak işe başladı. Bir zaman sonradan Sabahlışmaya başladı. Fakat Tevfik Yener’in Amerika‘ya gitmesinden daha sonra işten çıkarıldı. Tevfik Yener‘in Amerika’dan dönmesinden daha sonra Milliyet gazetesi için magazin dergisi hazırlamaya başlaması üstüne, bu derginin teknik bölümünde de grafikerlik görevini üstlendi. Ancak Yener, tekrar Amerika’ya gidince bitmiş işsiz kaldı. 1991 yılında Samanyolu televizyonunda Gündemdekiler adlı programı yapmaya başladı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Tuna Bekleviç

1994 yılı içerisinde altı ay baştan başa Doruktakiler isimli bir program daha hazırladı. STV‘deki bu programına pek fazla ünlüyü misafir etti. Güney birkaç sene sonradan STV’den de ayrıldı.

STV’den sonra Tercüman gazetesinde, arkasında da HBB televizyonunda çalışmaya başladı. daha sonra ise Akşam gazetesine geçti. Gazeteci kimliği aşağı; Mesud Barzani, Celal Talabani, Hizbullah lideri Fadlallah ile Hasan Nasrallah gibi liderlere görüştü.

Susurluk Skandalı’nın gündemde olduğu bu dönemde Abdullah Çatlı ve İbrahim Şahin‘in bir düğünde çekilen fotoğrafını Kanal D‘ye sattı. 1996 yılında Akşam gazetesinden de ayrıldı.

5 Mayıs 1997‘de askere alındı. Kars Ardahan 9. Tabur Artist Birliği’nden, 4 ay sonra GATA‘dan aldığı bir psikiyatri raporu ile eşcinsel olduğu gerekçesiyle askerlikten muaf tutuldu.

1998 Ocak ayından itibaren haftalık Yeni Strateji dergisinin haber koordinatörlüğü görevine başladı.

Tuncay Güney, MİT İstanbul Alan Başkanı Şampiyon Tuğcu göre 1990’lı yıllarda önce “Gerici Etkinlikler Şubesi” sonra da İran Masası’na tabi çalıştırıldı. Tuncay Güney, bu amaçla genç bir gazeteci kimliğiyle, Ortadoğu’daki liderlerle yüzyüze görüşmeler yaptı. Oysa 1992 yılında MİT Güney’in görevini değiştirdi. JİTEM ve Ergenekon‘a sızma görevi verilen Güney, ilk olarak bu tarihte albay rütbesiyle Ağrı‘da atama yapan Veli Ufak ile tanıştı. 1996-97 yıllarında Susurluk skandalı sırasında MİT için manâlı bir data kaynağı olan Güney, ayrıca Susurluk keza de 28 Şubat sürecinde elde ettiği bilgileri, MİT’in çalışma merkezi olarak kullandığı İstanbul Dolmabahçe Sarayı Harem Dairesi’ne götürüyordu.

2 Mart 2001 tarihinde çalıntı bir arabulucu istanbul da satmaya çalışırken, İstanbul Güvenlik Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlar Şubesi’nce gözaltına alındı. Güney’in evinde yapılan aramalarda, Ergenekon davasının temelini yaratıcı 6 çuval doküman bulundu. Belgeler arasında, örgütün şeması da ele geçirildi. Emniyette kamera karşısında verdiği ifadelerde başta Veli Küçük almak üzere birçok asker, siyasetçi ve bürokratı Ergenekon’a aza olmakla suçlayan Güney, bu iddiaları, katıldığı çoğu televizyon programında da tekrarladı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Toto Karaca

Çalıntı araç davası nedeniyle Güney hakkında 27 Ocak 2003’te “gıyabi tutuklama” kararı çıkarıldı. Fakat 2009 Şubat ayında dava vakit aşımına uğradı ve gıyabi tutuklama kararı da kaldırılmış oldu.

2001 yılında poliste verdiği ifadelerle ilk olarak Ergenekon örgütünün ortaya çıkmasına niçin olan ‘İPEK’ kod adlı MİT elemanı olduğu ortaya meydana çıkan ve Ergenekon soruşturmasının “firari şüphelisi” olan Tuncay Güney, senelerdir Kanada‘nın Toronto şehrinde yaşıyor. Kanada’da vatandaşlık almıştır.

Pasaportunda, Amerika’dan 4 Şubat 1999’da 10 yy 2001 yılında Amerika Birleşmiş Devletleri’ne gitti. İlk zamanlarında bir yakıt istasyonunda çalıştı. 2004 yılında Hıristiyanlığa geçti. Tuncay Güney, sonradan Kanada‘ya geçmiş ve orada Yahudi olmuştur.

Tuncay Güney, Toronto’da Beth Israil Center adlı bir Yahudi okulunda haham olarak Tevrat dersleri veriyor.

Evlilikleri :
1.eşi: 28 Eylül 1993 tarihinde Nuray Güney ile evlendi. Bir yıl sonradan boşandı.
2.eşi: Askerliğinin ardındaki 1997 yılında Rabia Taşdemir ile evlendi. 2 sene sonradan boşandı.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı