Ü

Uday Shankar

Uday Shankar Biyografisi

Hindistan’da çağdaş dansın öncüsü olarak bilinen dansçı ve koreograf. Batı kökenli çağdaş dans tekniklerini Hindistan’a ait yerel öğeler ile başarıyla birleştirmeyi başarmış olan Shankar, o kadar çok otorite tarafından 20. yy’ın en başarılı dansçı ve koreograflarından birisi olarak gösterilmektedir.
Uday Shankar, 8 Aralık 1900 tarihinde, Udaipur, Rajasthan, Hindistan’da dünyaya geldi. Babası Shyam Shankar, Jhalawar’da çalışan başarılı bir dava avukatı olan Shankar’ın ailesi, Bangaleş kökenliydi.

Babasının işi ve aldığı eğitimler nedeniyle kesintisiz yurt dışarıda olması sebebiyle amcasının Nasratopur’da bulunan evinde annesi ve kardeşleri ile beraber büyüyen Shankar, 18 yaşındayken, daha iyi bir eğitim alabilmesi için Mumbai’ye yerleşti ve burada J.J. Sanat Okulu ve Gandharva Mahavidyalaya Enstütüsünde sanat ve dans eğitimi aldı. 1920 yılında ise babasının yanında, Londra’ya taşınan Shankar, şehrin köklü sanat okullarından Royal College of Art’da eğitimine devam etti.

Her ne değin Hindistan&le ilgili devlete ait bir eğitim almamış olsa da, Shankar bu konuda doğuştan yetenekliydi. Avrulpa’da kaldığı süre içerisinde batı ve Hint danslarının yapısını birleştirerek hi-dance adı verilen yeni bir form oluşturmayı başardı.

Otantik Hint danslarını çağdaş bir forma kavuşturmayı amaçladığı sırada, efsanevi Rus balet Anna Pavlova ile tanışan Shankar, Pavlova bir uçtan bir uca amaçladığınnı yapma imkanı buldu. Takriben bir buçuk sene boyunca Rus baletle beraber çalışan genç dansçı, bu süre içerisinde Hint danslarını esas alan bale gösterileri sahneye koymayı başardı.

Pavlova ile olan birlikteliğinin sona ermesinin arkasından Paris’e taşınan Shankar, burada Avrulpa’nın ilk Hint Dansları Topluluğu’nu kurdu. 1931 yılında, Paris’de yer alan Champs-Elysees Theatre’da ilk gösterisini gerçekleştiren ünlü dansçı, bundan kısa bir vakit sonra Avrulpa’nın tamamını ve Amerika’yı kapsayan yedi yıllık bir tura çıkarak sanatını insanlara tanıttı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Uğur Yücel

1938 yılında Hindistan’a geri taşınan Shankar, burada açtığı kültür merkezi doğruca ileriki yıllarda üne kavuşacak olan pek fazla oyuncu ve dansçıyı eğitme fırsatı buldu. 1942 yılında, maddesel yetersizliklerden dolayı kültür merkezini kapatmak zorunda kaldı ve 1948 yılında, tek sinema filmi olan Kalpana’yı çekti.

1942 yılında Amala Shankar ile evlenen Uday Shankar, bu evlilikten Mamata ve Ananda adlı iki çocuğa sahip oldu. Shankar, 26 Eylül 1977 tarihinde hayata gözlerini yumdu.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı