W

Werner von Siemens

Werner von Siemens Biyografisi

Siemens şirketinin kurucusu ve elektriksel iletkenlik biriminin ad babasıdır.

Werner von Siemens, 13 Aralık 1816 tarihinde Almanya’da Hannover’in yakınlarında Lenthe’de 14 çocuklu ailenin dördüncü çocuğu olarak doğmuştur. Tam adı Ernst Werner von SIEMENS’dir. Babası Christian Ferdinand Siemens, annesi Eleonore Deichmann’dır. 1839’da annesinin ve 1840 yılında babasının vefatından daha sonra Werner ailenin en büyük oğlu olduğu için kardeşlerinin bakımını üstlendi. Lenthe’de liseyi bitirdikten sonra Magdeburg Topçu Mühendislik Okulunda eğitim aldı.

1835 yılının sonbaharında başladığı topçu okulundan 1838 yılında topçu teğmen olarak mezun oldu. Bu okulda ve paralel olarak Berlin Üniversitesi’nde konuşmalara giderek o, kendi eğitimini geliştirerek, matematik, fizik, kimya ve balistik üzere bilgiler aldı ve bilimsel deneylerle uğraştı. Burada Mors alfabesini öğrendi ve gelişimine takviye oldu.

Magdeburg’da atama başladıktan kısa bir süre sonradan bir suçundan nedeniyle 5 yıl suç oluşturan alıp cezaevine girdi. Cezaevinde kendi odasını bir laboratuvara çevirdi ve burada elektroteknik için yeni yöntemler icat etti. Bir zaman sonra Siemens af edildi ve 1842 yılında Berlin’de askeri hizmetini sürdürmeye başladı.

1841 yılında Berlin’deki top atölyesine atandıktan daha sonra, giriştiği araştırmaların sonucunda elektroliz aracılığıyla altın ve gümüş kaplama yöntemini buldu. 1849 yılına dek subay olarak çalıştı.

Werner von Siemens, askeriyeden ayrıldıktan sonradan 1 Kasım 1847 tarihinde arkadaşı Johann Georg Halske ile birlikte “Telegraphen-Bauanstalt von Siemens & Halske” adlı kendi şirketini ku alanda çalışmalara başladı. Carl Wilhelm Siemens isimli kardeşini kardeşini İngiltere‘ye, Carl Heinrich von Siemens isimli diğer kardeşini de 1853 yılında Rusya‘da St. Petersburg’a şirket temsilcisi olarak gönderdi. Bu şirket 1848-1849 arasında Berlin’i Frankfurt’a bağlayan telgraf hattını, 1850’de de Rusya’daki birincil telgraf hattını döşedi.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   William Adolphe Bouguereau

Elektrikli telgraf ve sualtı telgraf kabloları üzerindeki araştırmalarını sürdürdü, sualtı kablolarının kauçuğa aynı doğal bir madde olan gütaperkayla eksiksiz olarak kaplanarak yalıtılması yöntemini buldu. Kardeşi William ile birlikte Londra’dan başlayarak, Berlin, Odessa ve Tahran üzerinden Kalküta’ya uzanan Hint-Avrupa telgraf hattını döşedi.

Sonraki yıllarda Siemens ve ortağı, elektrikten telefona, ev aletlerinden ampule kadar fazla sayıda “birincil”e imza atarak dünya çapına yayılmayı başardı.

1866 yılında kendiliğinden devreye giren elektrik jeneratörünü buldu. 1867 yılında ortağı Johann Georg Halske şirketten ayrıldı. 1874’ten sonradan kurduğu şirket Atlantik’i aşan telgraf hatları 1879’da ilk elektrikli lokomotifi geliştirerek dünyanın birincil tramvay hattını döşedi.

Teknolojik gelişmeye katkılarından ötürü kendisine 1860’ta Berlin Üniversitesi göre onursal doktorluk ve 1877’de asillik unvanı verildi. 1873’te Berlin Bilimler Akademisi’nin üyeliğine kabul edildi. Elektrikli araçların üretiminde Almanya’nın en büyük kuruluşu olan şirketi, onun ölümünden sonra da büyümeyi sürdürdü.

1880 yılında devlet konseyi kadar “Pour le Mérite” nişanı verildi. Bilimde ve toplumda gördüğü çalışmalarına tarafından Siemens İmparator III Friedrich tarafından asil seviyesine terfi etti ve kendisine o dönemden daha sonra “von Siemens” denilmeye başlandı.

“Siemens” birimi adını, Ernst Werner von Siemens’den almıştır ve SI bölüm sisteminde elektrik iletkenliği birimi olup ohm’un tersidir.

1890 yılına değin çalıştı ve o yıl emekli oldu.

Evlilikleri :
1.eşi : 1852 yılında Mathilde Drumann ile evlendi. 1865 yılında eşi öldü. Georg Wilhelm von Siemens (d.1855-1919)oğlu, Arnold von Siemens (d.1853-1918) oğlu, Käthe Marie Auguste von Siemens (d.1861-1949) kızı, Anna Eleonore Sophie von Siemens (d.1858-1939) kızı oldu.
2.eşi: 13 Temmuz 1869 tarihinde Antonie Siemens ile evlendi. Hertha Viktoria Ottilie von Siemens (d.1870-1939)kızı, Carl Friedrich von Siemens (d.1872-1941) oğlu oldu.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Wilhelm Grimm

Werner von Siemens, 6 Aralık 1892 tarihinde Berlin, Almanya’da zatürre hastalığından 76 yaşında ölmüştür.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı