W

Whitney Houston

Whitney Houston Biyografisi

Bodyguard filmi ve I’ll Allways Love You şarkısıyla ünlenen Amerika’lı şarkıcı ve sinema oyuncusu.
Whitney Houston, 9 Ağustos 1963 günü Newark, New Jersey‘de dünyaya geldi. Annesi başarılı bir blues vokalisti, kuzeni Dionne Warwick ise oldukça başarılı bir şarkıcıydı.

Ailesinin de etkisiyle ufak yaşta müziğe alaka duydu ve “New Hope Baptist” korosunda söylemeye başladı. O zamanlar annesi gibi geri planda bir vokalist olarak kalmaktan diğer bir şey düşünmüyordu. Hedefleri fazla sınırlıydı. Fakat bu düşüncesi 11 yaşına kadar sürdü. Bir akşam ilk kere sahneyi kısa bir solo anlatmak için aldığında seyircileri şaşkına çevirdi. Kuvvetli ve agresif sesi herkesi büyüledi. Böyle minik yaşta bir kız, tüm seyircileri söylediği parça ile göz yaşlarına boğmuştu. O günden sonradan Whitney Houston’un daima bir vokalist olarak kalamayacağı anlaşıldı. Whitney Houston müziğe başladığı anda bu meslek için yaratılmış olduğunu ortaya koymuştu.

Houston yeteneğini profesyonel düzeyde ilk olarak Chaka Khan ve Lou Rawls’ın v Houston gibi ahenkli, pırıl pırıl, egzotik görünüşlü, genç bir hanım için iş bulmak o kadar kuvvet olmamıştı. Önce amatör olarak modellik yapmaya başladı ve epeyce beğeni gördü. Glamour gibi dergilerin kapaklarını süslemeye başladı. bununla beraber da tiyatro ve dans dersleri almaya başladı. Bir yanlamasına da sesini geliştirmek için çabalıyordu. Tüm bunlar gelecek yaşamındaki başarılarına bir hazırlıktı.

18 Yaşına girdikten birkaç ay sonradan Yine Harvey ile bir sözleşme imzaladı ve onun yönlendirmesiyle modellik çalışmalarına devam etti. bununla birlikte yine menajeri baştan sona daha fazla tiyatro ve dans dersi almaya başladı.

Birkaç yıl daha kendini için çabalayan ressam sonunda kendini kullanmak için hazırdı. 1985 Yılında Arista tescil şirketi ile anlaştı ve onlar için söylemeye başladı. aynı zamanda da yaptığı büyük anlaşmalar ve çıktığı televizyon şovları ile kendini gösteriyordu. Sanatçının “Saving All My Love For You”, “How Will I Know”, ve “The Greatest Love Of All” adlı parçaları büyük başarılar kazandı ve 13 milyona yakın kopya sattı. “Saving All My Love For You” isimli parça bununla birlikte da sanatçıya ilk Grammy ödülünü kazandırdı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Warren Beatty

1987 Yılında sanatkâr daha da pozitif satmak rekoruna imza attı. Müzik dünyasına girmeye karar verdiği zamanlarda azimle başladığı çok yönü olan çalışmaların sonucu yavaş yavaş alınmaya başlamıştı. Aldığı dans ve tiyatro dersleri tamamen MTV’de yayınlanan video klipleri epeyce beğeniliyor ve ilgi topluyordu.

Sonunda Whitney Houston kendini kanıtlamıştı. O gerçekten çok yönlü bir sanatçıydı. Gerek konser sahnelerinde gerekse beyaz perde önünde aranan isim olmuştu. Oskar ödüllü meşhur sinema sanatçısı Kevin Costner ile çevirdiği “Bodyguard” isimli film ile sinema dünyasına bomba gibi düştü. Film epeyce beğeni kazandı. Ama Whitney Houston için belli başlı başarı filmden sonra geldi. Sanatçıya ait olan film müzikleri oldukça beğenildi. Filimin en ünlü şarkılarından olan “I Will Always Love You” dünya çapında en fazla beğenilen ve satan parçalar arasında yerini aldı.

Hayır kurumlarına ve çağımızın en büyük sorunu AIDS ile mücadele eden kuruluşlara yaptığı eli açık yardımlarla alkış topladı.

6’sı Grammy almak üzere 400’ün üzerinde ödül kazandı. Aldığı ödüller Whitney Houston’ı Guinness Rekorlar Kitabı‘na da taşıdı. Dünya üstünde en fazla ödüle değer görülen bayan şarkıcı ünvanını aldı.

Albümleri dünya çapında 170 milyondan fazla satan Houston’ın bütün kariyeri bu dek parlak olmadı.

Houston, 2007’de boşandığı eski eşi Bobby Brown’la yaptığı çalkantılı evlilik ve uyuşturucu bağımlılığı yüzünden baskı günler geçirdi. Whitney Houston, dönem dönem uyuşturucu tedavisi fark etti.

Los Angeles’daki Beverly Hilton otelindeki odasında 11 Şubat 2012 saat 23:55 sıralarında ölü olarak bulunan meşhur sanatçı sevenlerini üzdü.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı