W

Wilco van Herpen

Wilco van Herpen Biyografisi

Türkiye Wilco van Herpen’i yerli belgeli kanalı İz TV’de yaptığı “Wilco’nun Karavanı” adlı program sayesinde tanıdı.

Wilco van Herpen, 24 Ağustos 1963 tarihinde Hollanda, Amsterdam’da doğmuştur. Babası da aşçı olan Wilco van Herpen, baba mesleğini bir otelde yaparken Türk arkadaşı ile 1988 yılında Türkiye‘ye geldi. Hollanda’ya döndükten sonradan 1988 yılında başladığı Fotoğrafçılıkla ilgili bir okulda 3 yıl eğitim gördü. Bir yandan da düğün fotoğraçısı olarak çalışmaya başladı. Bununla yetinmeyen Wilco van Herpen, Güney Afrika, Namibia ve Lesotho gibi ülkeleri 1 yıl boyunca gezdikten daha sonra 1993 yılında yeniden Hollanda‘ya dönerek Hollandalı basın organları için özgür foto muhabirliği yapmaya başladı.

1995 yılından itibaren her sene birkaç tefa istanbul’a geldi, Gazi Mahallesi otolarını, Metin Göktepe’nin cenazesini çekti.

5 Ocak 1999 tarihinde Türkiye’ye gelerek İstanbul’da yaşamaya başladı. 2000 yılında TRT‘de “Kaçış Planı” adında bir program yaptı. Programın sunuculuğunu üstlenerek, TRT 1, TRT 2 ve TRT INT kanallarında yayınlanan bu program aracılığıyla bütün Türkiye’yi dolaştı ve izleyicilerine Türkiye’de gezilecek yerler konusunda tavsiyelerde bulundu.

2003 yılında, TV8’de “Wilco’nun Gözü” adlı programı hazırlamaya başladı. Bu program da yayınladığı “ Avrasya Maratonu ” konulu haber ile ödül kazandı. 2004 yılında İstanbul’da kendi kurduğu bir restoranın aşçılığını yaptı.

sonradan da İstanbul’da yaşarken Hollanda devlet televizyonunun Türkiye temsilcisi görevini yaparken Beyoğlu’ndaki birkaç restoranda şef olarak da çalıştı.

5 dil konuşan Wilco Van Herpen, Wilco van Herpen, 2006 yılından itibaren İz TV’de “Wilco’nun amını hazırlayıp sundu. 2009 yılında TRT Avaz‘da “Tanıdık Olmayan Değil” isimli programı da sundu. 2011 yılında NTV‘de “Wilco’nun Seçimi” isimli programı da sundu. 2011 itibaren yine İZ tv‘de “Wilco’yla Yaşasın Yemek” ve “2 Göz, 1 Büyük Kasaba” isimli programlar sundu.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   William Baldwin

2008 yılında ING Bank’ın bir reklam filminde rol aldı.

Wilco van Herpen, 2002 yılında İstanbul Film Festivali’nde tanıştığı soprano Gonca Gürses ile 2007 yılında evlendi. Şira (d.2008) adında bir kız çocukları vardır.

2016 yılından itibaren Wilco van Herpen, Danilo Zanna ile beraber “Avrupa’dan Anadolu’ya” adlı televizyon programında Türkiye’nin dört bir yanını ziyaret edecek.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı