W

Wilhelm Grimm

Wilhelm Grimm Biyografisi

Abisi Jacob Grimm ile beraber kaleme aldığı eserlerle belli Alman yazan, dil bilimci ve folklor uzmanı. Jacob Grimm ile beraber kaleme aldıkları eserler sayesinde Grimm Kardeşler adıyla meşhur olsa da, abisinden bağımsız olarak kaleme aldığı folklor eserleri ile de alışılmış dil bilimi ve edebiyatçılar arasında saygıdeğer bir konuma sahiptir.
Wilhelm Karl Grimm, 24 Şubat 1786 tarihinde, Hanau, Hesse-Kassel’de dünyaya geldi. Kendisinden bir yaş büyük olan abisi ile beraber gelişen Willhelm Grim, abisi Jacob gibi Kassel’de bulunan Friedrich Lisesi’nden mezun oldu. 1803 yılında, abisinin peşinden Malburg Üniversitesi’ne giren Willhelm, burada hukuk eğitimi aldı. Abisiyle aynı odada eğitim hayatını sürdüren Willhelm, ölümüne değin abisinden hiç ayrılmadı.

1925 yılında, Henriette Dorothe Wild ile evlenen Wilhelm, bu evliliğe rağmen abisinden ayrı kalamadı ve çift Jacob’a ait olan geniş bir evde yaşamaya başladı. Çiftin bu evlilikten dört çocukları dünyaya geldi.

Yaşadığı uzun rahatsızlık süreçlerinin sonunda kırılgan ve sağlıksız bir genç olarak artan Wilhelm Grimm, bu açıdan abisinin bir tezatı gibiydi. Zinde ve dinç olan Jacob Grimm, bu maddesel özelliklerini karakterine de yansıtarak tahlilci ruhlu, reformcu bir akademisyen olurken, daha içine kapanık olan Wilhelm ise, kendi yaptığı incelemeler dışındaki hiçbir bilimsel veriye inanmayan geleneksel bir bilim adamı profili çizmekteydi.

18141829 yılları aralarında Kassel’de kütüphane memuru olarak tayin yapa Wilhelm Grimm, sonradan ise Gottingen Üniversitesi’nde kütüphaneci olarak çalışmaya başladı; 1835 yılında ise profesör ünvanını kazandı.

18371841 yılları aralarında beş akademisyen arkadaşı ve abisiyle beraber Gottingen Üniversitesi’nde Gottingen Sieben adlı bir grup oluşturan Willhelm Grimm, bu grupla beraber anayasaya hasar verdiğini düşündükleri Kral Ernst August’u protesto etti. Grubun bütün elemanları August kadar üniversiteden uzaklaştırıldı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Werner von Siemens

Dünya çapında kardeşi ile beraber yaptığı çalışmalarla tanınsa da, Wilhelm Grimm’in kendi başına yarattığı eserler de akademik çevrelerce büyük alaka fark etti. Alman cesaret destanları ve folklor hikayeleri üzerine uzmanlaşan Wilhelm Grim, ayrıca abisiyle beraber Alman Dil Bilimi ve Alman Edebiyatı bölümlerini kurmuş, dev bir Alman Sözlüğü oluşturmuştu.

Wilhelm Karl Grimm, 16 Aralık 1859 tarihinde, Berlin’de hayata gözlerini yumdu. Mezarı günümüzde Berlin mezarlığı olarak adlandırılan St Matthaus Kilisesi’ndedir.

Abisi Jacob Grimm ile beraber kaleme aldığı eserleri ve iki kardeşin dünyaca tanınmasını sağlayan masal derlemelerini Grimm Kardeşler başlığında bulabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı