Y

Yalın

Yalın Biyografisi

2004 yılında çıkış yaptığı Acımasız şarkısıyla tanındı.

Yalın, 30 Mart 1980 tarihinde istanbul’da Florya semtinde ailesinin tek çocuğu olarak doğmuştur. Tam adı Hüseyin Yalın’dır. Sigortacılık yapan babasının adı Kamil Yalın, annesinin adı Figen’dir. Ataköy İlköğretim Okulu’n mezun olduktan daha sonra Saint Michel Fransız Lisesi’nde okudu. Müziğe karşı ilgisi babasının ona gitarı ile çaldığı Enrico Macias şarkıları ile başladı. Liseye devam ederken Yurdaer Doğulu ve Doğan Canku Müzik Okulları’nda gitar dersleri aldı.

Ailesinde bol miktarda “f” vardır. Fransızca bilen Yalın’ın annesi Figeesi Feridun, teyzeleri Ferda, Ferai ve Ferhunde, keza topluca Florya’da oturmuşlar.

Üniversiteyi İstanbul Bilgi Üniversitesi‘nde Ekonomi bölümünde okudu. giderken bestelerini yapmaya başladı. Kendi bestelerinden oluşturduğu 2004 yılında Kargo müzik grubunun gitaristi Selim Öztürk‘le beraber ve yeniden Kargo grubundan Serkan Çeliköz‘ün klavyeyi, Burak Karataş‘ın bateriyi üstlendiği “Ellerine Sıhhat” adlı ilk albümünü çıkardı. Albümün çıkış şarkısı Acımasız büyük alaka fark etti. Albüm sonrası çıktığı turnede 40’a yakın konser verdi.

Yalın’ın Acımasız şarkısı, Arnavut şarkıcı Rovena Stefa göre Zemer ismiyle, Bulgar şarkıcı Toni Storaro kadar Greshnica ismiyle yorumlanmıştır. Hem şarkı, Yunanca, Rusça, Sırpça, Arapça gibi dillere de çevrilmiştir

İkinci albümü “Bir Bakmışsın” adı ile 2005 yılının Nisan ayında piyasaya çıktı. Albümün çıkış parçası Küçücüğüm 2005 yılında POPSAV tarafından yılın ş Bakmışsın” albümü “2006 yılının en fazla satan albümleri” arasına girerek, MÜYAP göre başarısı belgelendi ve Altın Plak aldı.

2007 Mart ayında bütün söz ve müziklerin Yalın’a ait olduğu üçüncü albümü “Her Şey Sensin” çıktı. Bu albümünün kapağını, çoğu Hollywood filminin afişlerini hazırlayan Türk grafik sanatçısı Emrah Yücel hazırladı. Albüm piyasaya çıktığı birincil 20 günde daha klipi yayınlanmadan 110 bin adet satılınca “Yılın en çok satan yerli albümleri” arasına girdi ve MÜYAP‘tan Altın Plak ödülü verildi.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Yeşim Ceren Bozoğlu

2009 yılında “Ben Bugün” adlı albümünü çıkardı. Bu albümdeki “Ah Be Kardeşim” adlı şarkıya yönetmen Ömer Faruk Sorak ile çekilen klip Kral TV Video Müzik Ödülleri’nde En İyi Klip ödülünü aldı.

2011 yılında tekrar Ömer Faruk Sorak ile “Anlat Güzel Mi Oralar” klipini çektiği single’ını piyasaya sürdü.

Yalın, başka şarkıcılara da bestelerinden vermiştir. Örnek atamak icabında; Gülben Ergen’e Aşksın Sen, Serdar Ortaç’a Sakın Arama, Bengü’ye Kısaca Ben Aşığım, Ayşe Özyılmazel’e İki Ağırbaşlı ve Sıla‘nın 2007 tarihli kendi ismini taşıyan albümünde Ne Desem İnanırsın ve Dön Demeyi Unuttum şarkılarının besteleri de Yalın‘a aittir.

Bağımsızlık gazetesinin başlattığı Aierde Kenan Doğulu ile beraber, sözleri Aysel Gürel‘e bestesi Onno Tunç‘a ait olan “Ünzile” şarkısını seslendirmişlerdir.

Yalın, Ozan Doğulu‘nun 2011 yılında çıkardığı 130 Bpm Allegro albümünde Daha adlı şarkının sözlerini yazmış ve vokalleri üstlendi.

2010 yılında Vestel’in ankastre serisi için çekilen reklamında da rol aldı.

Albümleri :
2004 – Ellerine Afiyet
2005 – Bir Bakmışsın
2007 – Her Şey Sensin
2009 – Ben Bugün
2011 – Anlat Hoş Mi Oralar
2012 – Sen En Güzelsin
2013 – Keyfi Yolunda Aşkı Sonunda
2014 – Baştan
2014 – Aşk Diye
2015 – Bir Bahar Akşamı

Ödülleri :
2004 – En İyi Çıkış Yapan Erkek Usta
2005 – Altın Albüm (Ellerine Sağlık)
2005 – Yılın Şarkısı (Küçücüğüm)
2006 – Altın Albüm (Bir Bakmışsın)
2008 – En İyi Pop Erkek Artist
2008 – En İyi Pop Albüm (Her şey Sensin)
2008 – Altın Albüm (Her şey Sensin)
2010 – Yılın En İyi Türk Pop Müziği Erkek Solisti
2010 – En İyi Albüm (Ben Bugün)

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Edmund Kirsch
Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı