Y

Yaşar Hacısalihoğlu

Yaşar Hacısalihoğlu Biyografisi

2018 yılında Yeni Asır Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. İlhan Yaşar Hacısalihoğlu atandı.

Yaşar Hacısalihoğlu, 5 Nisan 1964 tarihinde Tonya, Trabzon’da doğmuştur. Tam adı İlhan Yaşar Hacısalihoğlu’dır. Babası Nevzat Bey’dir. İlköğretim, Ortaokul ve Lise eğitimini memleketinde tamamlamıştır. 1985 yılında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesinde Beşeri, Siyasi ve İktisadi Coğrafya alanında lisans eğitimini tamamladı. Yüksek Lisansının ilkini 1988 yılında İstanbul Üniversitesi Deniz Bilimleri ve İşletmeciliği Enstitüsünde, ikincisini 1999 yılında Mimar Sinan Üniversitesi Kent ve Bölge Tasarlama bölümünde yüksek lisansını tamamladı. İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde doktorasını 1995 yılında tüketen Hacısalihoğlu, 1996 yılında Tezgâhtar Doçent, 2002’de ise Doçent oldu. 2008 yılında ise Uluslararası İlişkiler alanında Profesör olmuştur.

Yaşar Hacısalihoğlu, İstanbul Üniversitesi‘nde lisans düzeyinde; Uluslararası Siyasal Ortam ve Türkiye, Türkiye’nin Siyasal Coğrafyası: Sorunlar-İlişkiler, Yüksek Lisans ve Doktora düzeyinde ise; Küreselleşme Mekânsal Etkileri Ve Türkiye, Jeopolitik ve Jeostratejik Analizler konularında dersler verdi.

Yaşar Hacısalihoğlu, 2008 yılında Beykent Üniversitesinde Profesör olarak tayin yaptı. 2009 yılında Amerika‘da Teksas Şehir Halkı Üniversite‘nde devir yaptıktan daha sonra Türkiye‘ye döndü.

Yaşar Hacısalihoğlu ayrıca, Harp Akademileri Komutanlığı, Silahlı Kuvvetler Akademisinde ; Jeopolitik ve Jeostrateji ve Bölge ülkeleri -Türkiye ilişkileri, Zorlama Akademilerinde ; 21. Yüzyıl Baskı Merkezleri ve Stratejileri ve Strateji ,Harp Akademileri Stratejik Araştırmalar Enstitüsünde; Bölgesel Bazda Devletler Analizi ve Jeopolitik ve Jeostrateji konularında da dersler vermiştir.

Halen, İstanbul Yeni Asır Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Siyaset Bilimi ve Milletlerarası İlişkiler Bölümü öğretim üyesidir. Aynı Üniversitenin Rektörü ve İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nin Dekanıdır.

2018 yılında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan göre İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Rektörlüğüne atandı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Yeliz Akkaya

Televizyon dünyasındada sıkça programlar aracılığı ile sesini duyuran Yaşar Hacısalihoğlu CNN Türk, Avrasya Tv, Habertürk ve Milli Kanal gibi çoğu televizyon kanalında programlar yapmış ve ağız dalaşı programlarında yer almıştır.

Çok sayıda makale, sempozyum kongre, panelde sunulmuş ve yayınlanmış eserlerin yanı sıra ‘Jeopolitik Hamleler ve Türkiye’, ‘Küreselleşme, Mekansal Etkileri ve İstanbul’ ve ‘Yeni Dünya Düzeni Arayışı ve Türkiye’, Türkiye’nin Şehirsel Gelişme Süreci ve 1999 Marmara Depremi Mekansal ile Küreselleşme, Mekansal Etkileri ve İstanbul adlı kitapları bulunmaktadır.

Akşam Gazetesi’nde köşe yazarlığı yapmaktadır.

Kitapları :
2008 – Yeni Jeopolitik Hamleler ve Türkiye
2002 – Yeni Dünya Düzeni Arayışı ve Türkiye
2001 – Türkiye’nin şehirsel gelişme süreci ve 1999 Marmara depremi: mekânsal planlamadan kopmanın acı bilançosu
2000 – Küreselleşme Mekansal Etkileri ve İstanbul

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı