Y

Yaşar Okuyan

Yaşar Okuyan Biyografisi

Yaşar Okuyan, Rize Çayeli Büyükköy’den Yalova’ya yerleşen bir ailenin çocuğu olarak 1949 yılında istanbul’da doğmuştur. Aslen Rize Çayeli Büyükköy’dendir. Arif Ekim adında kardeşi vardır.
Ankara Atatürk Lisesi’nde okudu. İstanbul Gazetecilik Yüksek Okulundan mezun oldu. Bir dönem gazetecilik yaptı. 21 sene değişik gazete, dergi ve ajansta muhabir, foto muhabir, istihbarat şefi, Genel Yayın Müdürü ve Köşe Yazarı olarak tayin yapmış ve kesintisiz Basın Kartı almaya hak kazanmıştır. İmbat Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı oldu.

Etkin siyasete 1970’li yılların başında MHP’de başladı. O sıralar Hergün gazetesinin köşe yazarı ve Ülkücü Gazeteciler Cemiyeti’nin başkanlığı yaptı. 12 Eylül 1980 Askeri Darbesi’nden sonra Yaşar Okuyan da gözaltına alındı.

1982 yılında hapisten çıkar çıkmaz İşadamı kimliği ile İmbat Fuarcılık ve bilahare Türker İnanoğlu ile Ulusal Video şirketlerini kurdu. Türfuarı organizasyonlarını İmbat Fuarcılık yaptı. ANAP kurulurken de Turgut Özal’ın yanında yerini aldı.

1991 yılında Mesut Yılmaz‘ın ANAP Genel Başkanlığı’na seçildiği kongrede aktif rol oynadı. daha sonra da partide Genel Başkan Danışmanlığı, Basın ve Propaganda Başkanlığı ve Genel Başkan Yardımcılığı yaptı.

Yalova‘nın il olmasından daha sonra 20. dönem 21. Dönemde Yalova Milletvekili seçildi. Egzersiz ve Sosyal Emniyet Bakanlığı yaptı.

Mesut Yılmaz’la ters us bakanlık görevinden ve ANAP’tan ayrıldı. ANAP’tan istifa etmesinin gerisinde 2002 yılında eski partisi MHP’ye girdi. 2004 yılında 28 Şubat sürecinde Hüsamettin Cindoruk ve ekibi göre belirlenmiş olan Demokrat Türkiye Partisi’nin başına geçti. Mayıs 2005 klasik kongresinde partinin ismini Bağımsızlık ve Metamorfoz Partisi olarak değiştirtti. Partinin amblemi de ‘yeşil zemin üstünde güneş’ oldu.

2008 yılında genel başkanlığını yaptığı Hürriyet ve Başkalaşım Partisi’ni kapatarak, kadrosuyla birlikte Halkın Yükselişi Partisi’ne katıldı. daha sonra Yaşar Nuri Öztürk tarafından partiden ihraç edildi.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Yusuf Karakaya

2011 yılında Yalova’dan egemen milletvekili adayı oldu, seçilemedi.

Yaşar Okuyan, 1989 yılında peyzaj mimarı ressam Öcal Bayan’la evlendi. Eşinden boşandı. Üç kız çocuğu vardır. 2012 yılında kendisinden 27 yaş genç maden mühendisi Özlem Bayan ile evlendi.

15 Şubat 2015 tarihinde Ulusal Hükümet için Birlik ismiyle toplanan İşçi Partisi Doğaüstü Kurultayı’nda partinin adının değiştirilmesiyle “Vatan Partisi” olan partinin Doğu Perinçek genel başkanı olurken Yaşar Okuyan genel başkan yardımcılığına getirildi

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı