Y

Yasemin Dalkılıç

Yasemin Dalkılıç Biyografisi

Bağımsızlık yarış alanında dünya rekoru sahibi olan ulusal yüzücü
Yasemin Dalkılıç, 2 Mayıs 1979‘da Ankara‘da doğdu. Deniz ve hür dalışla tanışması daha 3-4 yaşlarında yüzmeyi öğrenirken başladı. Bu ilgisini denizden kilometrelerce uzaktan yaşadığı şehirde ama Jacques Cousteau belgeselleri seyrederek, evde sualtı oyunları oynayarak tatmin edebildi. Yaz tatillerini Datça‘da ailesiyle beraber geçirdiği dönemlerde, bütün zamanını dalmaya ayırıyor, bu şekilde dalış tutkusunu devam ettiriyordu.

10 yaşında lisanslı spor hayatına başlamasının ardındaki, 14 yaşındayken Ulusal Paletli Yüzme (monopalet) takımına girdi. 2 dünya, 1 avrupa şampiyonasında ülkesini temsil etti ve birkaç sene her tarafında dağıtılmış Türkiye rekorlarını elinde bulundurdu. 16 yaşındayken ülkesindeki en iyi özgür dalıcılardan biriydi.

1996 yılında ODTÜ Matematik bölümüne başlamasının ardındaki ODTÜ-SAT Serbest Dalış Grubuylcu yine bu ekip ile 1998 yılında, katıldığı Uluslararası Özgürlük Dalış Şampiyonası‘nda Türk milli takımını temsilcilik etti ve bayanlar arasındaki en iyi dereceyi gerçekleştirdi.

Bir yıl sonradan, 1999’da hayatını değiştirecek adımı attı. Daha önce değişik dünya rekotmenlerini keşfedip yetiştirmiş, dünya çapındaki antrenör Rudi Castineyra, Yasemin’i duymuş ve potansiyelinden çok etkilenmişti. Internet üzerden tanışmalarının arkasından Rudi düzenli antrenman programları yollayarak kısa sürede Yasemin’in potansiyelinin büyük ölçüde artmasını sağladı. Benzer sene içinde Yasemin serbest dalışın en baskı disiplininde 68 metreye dalarak yeni dünya rekorunu gerçekleştirdi.

2000 yılında rekorlara iki yenisini ekledi . Bunlar yine hür dalışın en saygın disiplinleri Limitli ve Limitsiz Akıcı Tartma kategorilerinde 100 ve 120 metreye idi. Yasemin bundan sonra Mısır‘da Limitli Akışkan Ağırlık kategorisinde 105 metreye ve Yunanistan‘da Desteksiz Sabit Tartma kategorisinde yaptığı 40 metrelik dünya rekorları ile dünyada bu sporda fazla elit bir gruba yükselmeyi başardı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Yakup Yavru

Profesyonel özgürlük dalış kariyerini başlatmasının ardından “Hayallerinin ötesinde” olarak değerlendirdiği hedeflere ulaşmasını sağlayan tutkusunu herkesle paylaşmak ve heves ile nelerin başarılabileceğini uygulamak nedeniyle o kadar fazla farklı alanlara yönlendirilmiş sosyal içerikli projeler düzenledi. Çocuklara yönelik okullarda gençlere, kariyer tespit aşamasında ise üniversite öğrencilerine yönelik seminerler verdi. Berna Belgin ile tutkuyla her tür engelin aşılabileceği mesajını vermeye yönelik “ilk engelli serbest dalış rekoru”nu gerçekleştirdi. Dalışın ataları sünger avcılarının hatırlanması amacıyla faaliyetler düzenledi. Özgür dalış sporunun tanınması ve tehlikesiz bir şekilde yapılması için gerçekleştirdiği kurs ve seminerler, Deniz Temiz derneği ile denizlerin korunmasına karşın aktiviteler de bu projeler içinde yer alıyordu. Yasemin ayrıca “Hedef belirleme ve hedefe ulaşma” ve “Galibiyet hikayesi: Rekora dışarı giden yol” konularında da şirket toplantılarında, eğitim seminerlerinde ve kulüp toplantılarında seminer verdi.

Yasemin son yıllarda, ablası Hande Dalkılıç‘ın profesyonel piyanistlik kariyeri ile başlayan aile geleneğini devam ettirerek müzik prodüksiyonu yönündeki çalışmalarına devam ediyor. Ideas in Blue şirketiyle bu yönde yaptığı müzik çalışmalarının ötesinde yeniden bu şirketle serüven ve buluş içerikli dağıtılmış belgeli çalışmaları yapıyor.

Yasemin boş zamanlarında müzik dinlemekten hoşlanıyor. bununla beraber ileri seviyede gitar ve piyano çalan Yasemin için caz müzik dinlemek, sakin bir ortamda hoş bir şarapla beraber kırmızı et yemek veya sinemaya gitmek Yasemin için bir gece. 1.63 m boyunda, 52 kilo, 6.2 litre ciğer kapasitesine sahip olan Yasemin şunu söylüyor:… “Özgürlük dalış için ciğer büyüklüğü kayda değer yok, önemli olan sahip olduğunuz tutku”…

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı