Y

Yasemin Öney Cankurtaran

Yasemin Öney Cankurtaran Biyografisi

Cumhuriyet Millet Partisi Tanıtım ve Halkla İlişkilerden Sorumluluk Sahibi Genel Başkan Yardımcısıdır.

Yasemin Öney Cankurtaran, 1970 yılında Ankara’da göçmen bir ailenin kızı olarak doğmuştur. Babası ateşe olması sebebiyle çocukluğunda dört ayrı ülke, sekiz öbür şehir halkı ve 13 öbür okul değiştirdi. En son Diyarbakır Lisesi’nden mezun olup Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesini birincilikle kazanmıştır. bir sermaye piyasası uzmanı olan Yasemin Öney Cankurtaran, Terörle çaba ve siyasi politikalarda idrak yönetimi, terörün kaynakları, dinler tarihi üzerine yüksek lisans yapmıştır. Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde özel öğrenci kontenjanından 4 sene dinler tarihi okudu ve Irksa Kimlik dersi aldı. Yüksek lisans eğitimini ODTÜ Ekonomi bölümü ve Marmara Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri’nde yaptı. ODTÜ, Marmara, Galatasaray, Bahçeşehir ve Berkeley Üniversitelerinde ekonomi, bilişim ve teknoloji sistemleri, dinler tarihi, siyaset bilimi gibi öbür formasyonlar üstüne çalıştı.

Fakülteye devam ederken part-time (Merkez Bankası ve özel sektör) çalışmış, bir sene tekrar elastik zamanlı olarak TBMM’de Avrupa kaynaklı düşünce kuruluşları ile ‘Küreselleşme Sürecinde Türkiye’ konulu bir araştırma yürütmüş, çalışması üç dile çevrilen bir kitap olarak yayınlanmıştır.

Mezuniyetten sonradan Berlin’de Friedrich Naumann Vakfında staj yapmış ve Londra’da Sosyalist Enternesyonel’de çalışmaya devam etmiştir. Türkiye’ye döndükten daha sonra Anapara Piyasaları ve Finans konusunda profesyonel olarak çalışmıştır. İlk işe Şekerbank’ta başladı. Gerisinde arabulucu kurumlarda, Finansbank’ta çalıştı ve Yatırım Bankası’nda Genel Müdür olarak tahsis yaptı.

Süre içerisinde, finans, turizm ve sanayi sektörlerinde kendi şirketlerini kurmuştur. Benzer dönemde Takasbank, TOBB Anapara Piyasaları Meclisi, TSPB gibi özdüzenleyici kurumlarda Idare Heyeti Üyeliği yapmış, İMKB’de uzun yıllar tahkim-anlaşmazlık komitesi başkanlığı yaparak yönetimde bulunmuştur.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Yasin Obuz

İş hayatıyla bununla birlikte akademik hayatını da devam ettiren Yasemin Öney Cankurtaran; Mülkiye, ODTÜ, Marmara Üniversitesi, California Berkeley Üniversitesi, Galatasaray Üniversitesi ve Bahçeşehir Üniversitesinde; Ekonomi, Siyaset Bilimi, İletişim, Bilişim Sistemleri, Dinler Tarihi, gibi değişik disiplinler ve formasyonlarda akademik çalışmalarını sürdürmüş, farklı alanlara yönlendirilmiş üniversitelerde öğretim görevlisi olarak ve idari kadrolarda yönetici olarak çalışmıştır.

Uzun süredir Korunmaya Yoksul Çocuklar Vakfı (Bolluca Çocuk Köyü) Mütevelli ve Idare Heyeti üyesi olan Cankurtaran, Vakfın kurucu başkan olduğu Çocuk ve Haklarını Koruma Platformunun da kurucu üyelerinden olup, çocuk ve bayan hakları üzerine çoğu proje ve çalışmaya imza atmıştır.

Bağımlılıkla çaba konusunda C4 Recovery Solutions Vakfı’nın Türkiye’deki Lokal Yönetimler temsilciliğini üstlenen Cankurtaran, kamuoyunda bu alanda yaptığı araştırmalar ve belediyelerde açtığı Rehabilitasyon Merkezleriyle tanınmaktadır.

Öbür kurumlar kadar birkaç defa ‘Yılın İş Kadını’ ve ‘Yılın Akademisyeni’ olarak ödül bölge Yasemin Öney Cankurtaran’ın ‘Bayan ve Siyaset, Kimlik Üstüne Siyaset’, ‘Özelleştirme Yöntemleri’, ‘Millet-Özel Sektör İşbirliği Modelleri’, ‘Din ve Siyaset’, ‘Çağdaş Yönetim Sistemlerinde Sosyal Politikalar’, ‘Sosyal Halkçı Sözlüğü’, ‘Terörle Mücadele, Sosyal Projeler ve Siyasi Politikalarda Sezgi Yönetimi’ gibi Siyaset ve Ekonomi üzerine yazdığı tez, kitap ve birçok makalesi bulunmaktadır.

İyi derecede İngilizce haberdar olan Yasemin Öney Cankurtaran, babasının görevinden dolayı Almanya’da Almanca’yı, Irak’ta Arapça’yı, İsrail’de İbranice’yi öğrendi. Liseyi, Diyarbakır’da okudu, orada da eksik da olsa Kürtçe’yi öğrendi.

Evli ve 2004 doğumlu bir kız çocuk annesi olan Yasemin Öney Cankurtaran İstanbul’da ikamet etmektedir. Yasemin Öney Cankurtaran’ın eşi Karadenizlidir.

Yasemin Öney Cankurtaran, siyasete Abdüllatif Şener’in kurduğu Türkiye Partisi’nde kurucu üye olarak başlamıştır. 2011 yılında CHP’den İstanbul 2. Alan 17. sıra milletvekili adayı oldu. 2012-2014 yılları arası CHP İstanbul İl Başkanlığı Danışmanı oldu. 2014 yılında CHP Parti Meclisi üyesi seçildi. 2016 yılında yeniden CHP Parti Meclisi üyesi seçildi.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Yüksel Ünal
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı