Y

Yavuz Çetin

Yavuz Çetin Biyografisi

Yalnızca iki stüdyo albümü –“ilk…” ve Satılık– çıkartmış olmasına karşın Türk Rock Müziği denilince akla birincil gelen isimlerden birisi olan Türk gitarist, söz yazarı ve şarkıcı. Blues ve Rock tarzlarında eserler vermiş olan Çetin, yaşadığı psikolojik bunalıma dayanamayarak 15 Ağustos 2001 tarihinde Boğaz Köprüsü’nden atlayarak hayatına son vermiştir.
Yavuz Çetin 1970 yılında, Samsun’da dünyaya geldi. Gazeteci olan babasının mesleği nedeniyle hiçbir ilde uzun süre kalamayan Çetin, Türkiye’nin değişik bölgelerini çocukluğu baştan başa dolaştı.

Müzikle genç yaşlarta tanışan Çetin’in çaldığı ilk ensturman cura oldu, sonradan ise sırasıyla bağlama, alışılmış gitar ve elektro gitar çalmayı öğrendi. Ünlü müzisten Hasan Cihat Örter’den blues ve rock tarzlarında gitar eğitimi alan Çetin, 15-16 yaşlarındayken elektro gitarla tanıştı ve bir daha da elinden bırakamadı.

Haydarpaşa Lisesi’nden mezun olan başarılı müzisyen, lisede okuduğu yıllarda mektep arkadaşı olan Ercan Saatçi ile beraber yaptığı I Will Cry adlı şarkısı ile Hey dergisinin açtığı müzik yarışmasını kazandı.

Liseden mezun olmasının ardındaki Marmara Üniversitesi Müzik Bölümü’nü şampiyon Çetin, bu okulda okurken katıldığı Yıldız Üniversitesi’nin düzenlediği bir müzik yarışmasından da grubu Labirent ile beraber 1. olarak ayrıldı. Müzik çalışmalarından nedeniyle üniversiteyi bitiremeyen Çetin, Marmara’yı yarıda adamak zorunda kaldı.

1990 yılında müzisyen arkadaşları Galibiyet Şanlı ve Batu Mutlugil ile beraber cover grubu Blue Blues Band’i kuran Çetin, uzun zaman her tarafında bu grupla beraber 70’li yılların meşhur rock ve blues gruplarının şarkılarını yorumladı, gitarına sesiyle beraber eşlik etti. Başarılı ressam 1992 yılında Didem Çetin ile evlenerek hayatında yeni bir sayfa açmış oldu.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Yuri Gagarin

90’lı yılların sonlarına dürüst Fuat Güner’in sahip olduğu stüdyoda çalışmaya başlayan Çetin, bundan böyle aynı zamanda bir stüdyo müzisyeniydi de. Pek fazla meşhur ismin albümlerinde çalışan, reklam müzikleri ve albüm kayıtlarında da yer alan Çetin, hem Türkiye’de talkbox kullanan ilk gitaristlerden birisi olarak kayıtların aranan ismiydi.

1996 yılında MFÖ grubuyla beraber çalışmaya başlayan Çetin, bu grupla beraber turnelere ve konserlere katılarak gitarının sesini daha artı insana duyurma şansı yakaladı. Benzer yıl, oğlu Yavuzcan’ın doğumundan kısa bir vakit sonradan eşinden ayrıldı; dostları bu ayrılığın hayatının kalanında da kendisini fena etkilediğini söylediler.

Ve takvimler 1997 yılını gösterdiğinde Çetin’in ilk albümü piyasaya çıkar; “birincil…” Eski arkadaşı, müzisyen Ercan Saatçi göre prodüksiyounu düzenlenen albümde bulunan Dünya adlı ensturmantel parça Propaganda filminde kullanıldı. Bir süre daha MFÖ grubuyla turnelere devam eden ve Yavuz Çetin Group adlı bar grubuyla canlı performanslara katılan Çetin, 2000 yılında ikinci albümün hazırlıklarına başladı.

TMC firması ile albüm için antlaşan başarılı müzisyen, 2. albümü Satılık’ın stüdyo çalışmalarını tamamlamasına rağmen albümün piyasaya çıktığını göremedi. Yaşadığı bunalımlara dayanamayan Çetin, Boğaziçi Köprüsü’nden atlayarak 15 Ağustos 2010 tarihinde hayatına son verdi. Cenazesi Anadoluhisarı’ndaki Yeni Mahalle Mezarlığı’nda toprağa bahşedilen Çetin,gerisinde harikulade melodiler ve hazin hayranlarını bırakarak bu dünyadan ayrıldı.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı