Y

Yıldıray Oğur

Yıldıray Oğur Biyografisi

Yıldıray Oğur, 1978 yılında Rize’de ortanca çocuk olarak doğmuştur. Babası Rize eşrafından Sinan bey, annesi Melek hanımdır. Çocukluğu ve gençliği Rize’de geçmiştir. İlk, ortaokul ve liseyi Rize’de okumuştur. Orta Doğu Teknik Üniversitesi Siyaset bilimi bölümünden 1999 yılında mezun oldu. Bir arkadaşıyla ortak reklam ajansı kurdu. İstanbul Üniversitesi’nde doktora yapmaktadır.
1999 yılında kurulan Siyasal Ufuk Hareketi içerisinde yer aldı.

Radikal gazetesi ve Birikim dergisinde yazan olarak çalıştı. 2000 yılından bugüne 19 Mayıs Atatürk’ü Kutlama, Gençlik ve Spor Bayramı’nın kutlanma tarzına yönelttiği eleştirilerle sivrildi. Bundan Böyle “19 Mayıslar olmasın; bayramlar faşist yöntemlerle kutlanmasın” istiyorlar.

2003 yılında Cumhuriyet gazetesinin “Genç Subaylar Rahatsız” manşetine tepki olarak kurulan Genç Siviller hareketinin kurucuları arasında abisi Turgay ile birlikte yer aldı. Genç Siviller hareketi, Türkiye’de faaliyet gösteren antimilitarist, özgürlükçü ve demokrasi taraftarı bir sivil toplum hareketidir. Başta internet ortamında faaliyet belirten grup, internetin gelişmesiyle ortaya meydana çıkan yeni herif siyasi örgütlenmelerin Türkiye’deki ilk örneklerinden biridir.

15 kasım 2007 yılında yayınlama hayatına başlayan Taraf gazetesinde daha gazete çıkmaya başlamadan Politika editörü olarak çalışmaya başladı bir yıl sonra yazı işleri müdürü, birinci sayfa editörlüğü ve acilen Manifestom adlı köşesinde yazmaktadır.

09 tarihinde Zeynep Mertoğlu ile evlendi.

Yıldıray Oğur, 3 nisan 2013 tarihinde Ak Parti Hükümeti göre açıklanan ve uzlaştırma sürecini yönetecek olan 63 şahsiyet Akil ahali listesine Karadeniz Bölgesi Temsilcisi olarak girmiştir.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Yağmur Gürgen
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı