Y

Yıldırım Mayruk

Yıldırım Mayruk Biyografisi

Şimşek Mayruk Türkiye’nin en iyi gelinlik modacısı olarak da tanınıyor.
Şimşek Mayruk, 1940 yılında Bursa’da 5 çocuklu ailesinin en ufak çocuğu olarak doğmuştur. “Mayruk” olan soyadının manası Osmanlıca “muzaffer” demekmiş, birçok kişinin zannettiği gibi Ermeni’likle alakası yok.

Isparta’lı olan babası askerdi. Annesi Giresun’un Şebinkarahisar ilçesinden. Yıldırım Mayruk, 12 yaşındayken babası öldü. Terzi olan ablasından etkilenerek bu mesleğe gönül verdi. İlk diktiği elbise, 15- 16 yaşlarındayken 2,5 yaşlarındaki yeğenine diktiği ipek daracık gülkurusu bir elbise olur. sonradan annesine biri ekose, diğeri çizgili kumaştan iki tayyör dikti.

1960 yılında Askerlik hizmetinden döndükten daha sonra ablasının terzi atölyesinde çalışmaya başladı.

Lise yıllarında şapka yapıp satarak başladığı moda hayatına 1960′li yılların başında Bursa’dan istanbul’a gelerek Beyoğlu’ndaki Çiçek Pasajı’nın kapısının bütün aleyhinde Güney Palas’ta bir çatı katında atölye kurarak devam etti. Kısa sürede atölyesini de ününü de büyüttü.

Ardından ise terziler 10 elbise ile katıldı. O moda şovu sonrasında Şimşek Mayruk, dönemin piri sanılan sosyete terzisi “Mualla Özbek” ile tanıştı. Mualla Özbek ile tanıştığında kendisine “benden daha sonra bayrağı sen taşıyacaksın” demiş ve defilenin ardından atölyesi tip akınına uğramış.

Beyoğlu’ndaki atölyede 10 sene çalıştıktan sonra Şişli’ye, oradan Teşvikiye’ye geçti ve 22 sene burada çalıştıktan sonradan şu lahza bulunduğu Gümüşsuyu’na geçti.

Taxim Moda Laboratuvarı’nda çok başarılı çalışmalar yaptı. 1990 yılından beri beraber çalıştığı Barbaros Şansal ile başarısını ikiye katladı.

Şimşek Mayruk ününü en fazla sanatçılara diktiği kıyafetler ile yakalar. Şimdilerde o isimlerle türlü sebeplerle çalışmaktan kaçınsa da kendilerine haklarını teslim eder. Nitekim Mayruk hâlâ kesin isimlerle, çalışmaya devam ediyor. Fakat daha ziyade sosyetenin ve cemiyet hayatının kalburüstü hanımlarına hizmet ediyor, onları bir düş aleminin prensesi ediyor.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Yahya Kemal Beyatlı

Yıldırım Mayruk’un şov yaptığı defilelerden bazıları : “Maxi Couture 05-06-07-08-09”, “Umutlara Yelken Açış”, “40 yıl 40 bayan”, “2023’e Hikayeler”, “Fenerbahçe Kreasyonu”, “İğnenin ardında”, “Geçmişten Geleceğe Cumhuriyet Kadını”, “Moda Mania”, “Aquaria”.

Şimşek Mayruk koleksiyonlarını Londra, Abudabi, Tel-Aviv, Alhain, Haifa gibi milletlerarası merkezlerde ve İstanbul, İzmir, Bursa, Antalya, Diyarbakır gibi yurtiçinde sergiledi ve gelirlerini başta eğitim almak üzere hayır kurumlarına bağışladı.

11 Nisan 2015 tarihinde Barbaros Şansal ile birlikte İstanbul’da Pera Mezat Müzayedecilik’in düzenlediği “Yıldırım Mayruk Hatıralar Müzayedesi”ile evlerindeki eşyaları satışa çıkardılar. Gerisinde Kıbrıs’ın Karni köyüne taşınmaya karar verdikleri için Türkiye‘den ayrıldılar.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı