Y

Yıldız Tilbe

Yıldız Tilbe Biyografisi

Delikanlım albümü ile kitlelerin sevgilisi kazanmış olan müzisyen ve besteci.
Yıldız Tilbe, 1966 yılının 16 Temmuzunda İzmir‘de doğdu. Zaza ve Kürt asıllıdır. Annesinin adı Altun Tilbe, babasının adı Ali Tilbe’dir. Tilbe’nin kendi sözleriyle; babası Ağrı’lı bir Sünni Kürt, annesi ise Tunceli’li bir Alevi Zazadır. 6 kardeşten en küçüğü olan Yıldız Tilbe, Mustafa Rahmi Balaban ortaokulu’nda okumakta iken orta ikinci sınıfta eğitimini yarıda bırakarak evlendi. Bu evlilikten Sezen adında bir kızı oldu. Eşinden ayrıldıktan sonradan ailesine ve kızına bakabilmek için şarkı söylemeye başladı.

Önce düğün salonlarında, peşinde gece kulüplerinde şarkı söyledi. Bir gece çalıştığı kulübe gelen Sezen Aksu ile tanıştı ve onun daveti üzerine İstanbul‘a gelerek vokalisti oldu.

İstanbul’da bir zaman barlarda çalıştı ve Açık Fikirli Oskay‘la anlaşarak “Delikanlım” isimli şarkısı ve benzer ismi taşıyan albümüyle müzik piyasasına oldukça iyi bir giriş yaptı. Bu sıralarda biyografi nearafından yayınlandı.

İlk klibini Cenk Torun‘la birlikte oynadığı “Delikanlım” adlı parçaya çekti.

Sonraki albümlerinde da başarılı çıkışlar yaptıysa da, birincil albümünde yakaladığı popülariteyi yakalayamadı. Bu süreçte adı daha bambaşka nedenlerle anıldı. Yıldız ise söz konusu süreci ve bunun müziğine yansımalarını,”Yaşadıklarımla anıldığım için, şarkılarım dikkate alınmadı” şeklinde yorumluyor.

Yaşadığı her fena olaydan bir ders çıkarttığını ve müzikle ilgili olan herşeyin kendisine büyük mutluluk verdiğini söyleyen Yıldız, hedefinin ileride de işini iyi yapan bir ressam almak olduğunu ve ömrünün yettiği yere kadar da müzik yapacağını belirtiyor.

Tarkan ve Deniz Seki gibi o kadar fazla meşhur şarkıcıya şarkı sözleri veren Yıldız, müzik piyasasının üst sıralarında olmasına karşın, bir şekilde “öbür” durmayı başararak kendine özgü bir yer ve denge tutturmuş durumda. Toplumun değişik kesimleri kadar bu kadar çok seviliyor olmasını ola ki de bu durumuna yorulmak gerekiyor.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Yorgo Papandreu

Kendi deyimiyle, “kara kuru, 45 kiloluk birisi” olan Yıldız’ın sözlerinde ancak derin anlamları yetişmek ve notalarında, ondaki insancıllığı duymak, o doğru gülüşündeki gerçekliği bakmak, o kadar da baskı değil.

Yıldız Tilbe, doğal insancıl ve yaptıklarından gerektiği zaman vicdan azabı duyabilen biri.

Delikanlım” albümünden daha sonra yayınladığı “Dillere Epope” (1995) albümü de iyi eleştiriler aldı ve çok satan bir albüm oldu. Yıldız Tilbe ilerleyen yıllarda sırasıyla “Aşkperest” (1996), “Salla Gitsin Dertleri” (1998), “Gülüm” (2001), “Haberi Olsun” (2002), “Yürü Anca Gidersin” (2003) “Yıldız’dan Türküler” (2004) ve yine 2004 yılında “Sevdiğime Hiç Pişman Olmadım” isimli albümleri çıkardı.

1996 yılında narkotik, evine etken yaptığında esrarla yakalandı. Tilbe üç gün gözaltında tutulmuş arkasından bağımsızlık bırakılmıştır. Esrardan kurtulmak için Balıklı Rum Hastanesinde bir zaman tedavi görmüştür.

Yıldız Tilbe şarkıları ve bestelerinde romantik konuları işlemiştir Tarz olarak pop ile başlamış ve repertuvarını genişleterek arabesk, millet ve sanat müziği formlarını da kullanmıştır.

2010 yılında Kıbrıs Malpas Gazinosu’yla bir yıllık anlaşma yapan Yıldız Tilbe, oradan kazandığı para ile Girne yakınlarında Çatalköy mevkiindeki Sevilla sitesinden bir villa satın aldı.

Yıldız Tilbe, 1984 yılında 18 yaşındayken Güngör Karahan ile evlendi. Sezen Burçin (d.1985) adında bir kız çocuğu oldu. 1989 yılında boşandı.

2012 yılının başlarında TRT Müzik kanalında 5 hafta süren “Şarkıların Yıldızı” adlı müzik programı yaptı. Program sonradan TRT’nin maddi imkanlarının yetersizliği gerekçesi ile yayından kaldırıldı. 28 Ekim 2012 tarihi itibariyle her pazar akşamı Flash TV‘de yayınlanan “Yıldız Tilbe ile” isimli televizyon programıyla ekranlara geri döndü.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Gökhan Özen

2017 yılı Ekim ayında başlayan O Ses Türkiye’nin yeni sezonunda Murat Boz, Hadise Açıkgöz, Gökhan Özoğuz ile beraber juri olarak atama yapacaktır.

Albümleri :
1994 – Delikanlım
1995 – Dillere Epope
1996 – Aşkperest
1998 – Salla Gitsin Dertlerini
2001 – Gülüm
2002 – Haberi Olsun
2003 – Yürü Anca Gidersin
2004 – Yıldız’dan Türküler
2004 – Sevdiğime Hiç Pişman Olmadım
2005 – Papatya Baharı
2006 – Tanıdım Seni (maxi single)
2008 – Güzel
2009 – Aşk İnsanı Değiştirir
2010 – Hastayım Sana
2011 – Oynama
2013 – Her Tarafta Eskiler Arabesk
2014 – Şivesi Sensin Aşkın
2015 – Yıldız Tilbe 2015
2016 – Oynat
2017 – Sevgililer Günü

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı