Y

Yıldo

Yıldo Biyografisi

Yıldo, Türkçe argoya “kafadan koparma” deyimini soktu.

Yıldo, 18 Ekim 1945 tarihinde Konya, Ereğli’de doğmuştur. Esas adı Ahmet Yıldırım Benayyat’dır. Annesi Rukiye Hacer Bayan, babası Tunuslu Prens Mahmut Paşa’nın oğlu Osman İsmet Beyyat’dır. Gazeteci yazar Hasan Cemal teyzesinin çocuğudur. Ömer Reşit adında bir abisi, Alihan (d.1983) adında bir oğlu vardır.

Tahsil hayatı babasının mesleği dolayısıylaseyi Ankara’da Cumhuriyet Lisesi’nde okudu. O yıllarda voleybola başladı. Ayrıca futbol da oynadığı için 1965 yılında Boluspor’a futbolcu olarak transfer olduğundan Bolu Lisesi’nden mezun oldu.

1962 yılında gençler Türkiye 400 metre engelli rekorunu kırarak adını duyurdu. 1965 yılında lisede voleybol oynarken Boluspor’a futbolcu olarak aktarma oldu. 1967 yılında futbol oynarken tekrar voleybola dönen Yıldo, Galatasaray Spor Kulübü’nün voleybol takımında oynadı. “Yıldo” lakabı birincil kere arkadaşı millî voleybolcu Yavuz Işılay göre Galatasaray voleybol takımında oynarken takıldı. sonra tekrar futbola döndü ve saha oyuncusu olarak sırasıyla Şekerspor, Galatasaray, İstanbulspor, Sarıyer, Şekerspor, Gaziantepspor takımlarında 1965 yılından sonradan futbol oynadı.

1982 yılından sonradan adı Marmara Üniversitesi diye anılan İstanbul İktisadi ve Ticari İlt eğitimi alarak 1973 yılında mezun oldu.

Futbolu bıraktıktan sonra Türkiye’de yeni yeni artan plastik torba ticareti işine girdi.

1993 yılında davranışları ve kişiliğiyle dikkatleri üstüne çeken Yıldo, Star TV ile televizyon dünyasına girdi. Bu kanalda Süper Turnike yarışma programını sundu. Yıldo, daha sonra Star TV ve Kral TV‘de gece programları yapmaya başladı. Bu Nedenle Türkiye birincil gece showmeniyle tanışmış oldu.

Türkçemize ‘KAFADAN KOPARMA‘ kelimesini sokan ve bir devre adını veren Yıldo, yaptığı mizah ve hareketlerle şu anki Showmenlere ve stand-up’çılara esin kaynağı oldu.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Yetkin Dikinciler

Yıldo aynı zamanda sinema filmlerinde ve dağıtılmış dizilerde de oyunculuk yaptı.

Number One TV’de Zıt Köşe adlı futbol programını ve Kanal T’de haftaiçi hergece Bağlan Bana adlı programı sundu. Esra Ersoy ve Ceyda Ersoy kardeşlerle birlikte CINE 5`te Şen Günler adlı sabah programını sundu.

Yıldo birdenbire artı izdivaç yaptı. İkinci evliliğinden Alihan (d.1983) adlı bir oğlu vardır.

Filmleri ve Dizileri :
2011 – Bizim Yenge (Jüri) (TV Dizisi)
2007 – Kutsal Damacana (Misafir oyuncu) (Sinema Filmi)
2006 – Aynı Çatı Aşağıda (TV Dizisi)
2005 – Kızma Birader (Muzaffer: Apartman sahibinin oğlu) (TV Dizisi)
2005 – Kapıları Açtırmak (Misafir Oyuncu) (TV Dizisi)
2004 – Cennet Mahallesi (Berkant) (TV Dizisi)
2004 – Biz Boşanıyoruz (Izdivaç Danışmanı Yıldo) (TV Dizisi)
2000 – Hemşo (Bakkal) (Sinema Filmi)
2000 – Dansöz (Sinema Filmi)
2000 – Akasya Pasajı (O. Turan Boğa) (TV Dizisi)
1999 – Keloğlan (Padişah) (TV Filmi)

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı