Y

Yılmaz Ensaroğlu

Yılmaz Ensaroğlu Biyografisi

Yılmaz Ensaroğlu, Ağrı‘lıdır. Yılmaz Ensaroğlu, Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesinden mezun oldu.
Lise yıllarındanhareketlerde yer adlı, öğrenci derneklerinde idare yaptı. 1992’de İnsan Hakları ve Mazlumlar İçin Dayanışma Derneği (MAZLUMDER)’nin Genel Idare Heyeti üyeliğine seçildi.

2005–2009 yılları arasında İnsan Hakları Müşterek Platformu Yürütme Kurulu üyeliği yaptı. MAZLUMDER, İnsan Hakları Gündemi Derneği (İHGD) ve İnsan Hakları Araştırmaları Derneği (İHAD)’nin üyesi ve İnsan Hakları İçin Diyalog Dergisi Genel Yayınlama Yönetmeni görevleri yaptı. 1998 yılından itibaren MAZLUMDER derneğin 8 sene genel başkanlığını yürüten Yılmaz Ensaroğlu, 2006 yılında başkanlığa aday olmadı.

Bağımsız, tarafsız akıl ve yayın kuruluşu olan ve Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı olan SETA’da Hukuk ve İnsan Hakları Direktörü olarak çalışmaktadır.

Yılmaz Ensaroğlu, 3 nisan 2013 tarihinde Ak Parti Hükümeti göre açıklanan ve barış sürecini yönetecek olan 63 karakter Akil ırk listesine Güneydoğu Atir. Akiller Heyeti Güneydoğu Anadolu Grubu Başkanı olarak çalıştı.

7 Haziran 2015 seçimlerinde Ağrı‘dan AK Parti’den milletvekili adayı oldu oysa seçilemedi. 1 Kasım 2015 seçimlerinde ise namzet gösterilmedi.

Aralık 2015 tarihinde Başbakan Ahmet Davutoğlu, tarafından kendisine çözüm sürecinden sorumluluk sahibi başdanışman olması teklifi götürülmüştür. Ocak 2016 ayında Başbakan Ahmet Davutoğlu‘nun Başdanışmanı olarak görevlendirildi.

Yazdığı kitap :
Tamamlanmamış Bir Layık İnsan Hakları

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Yıldıray Çınar
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı