Y

Yo Yo Ma

Yo Yo Ma Biyografisi

Tango müziğini çello ile yorumlayan ilk çellisttir.

Yo Yo Ma, 7 Ekim 1955 tarihinde Çinli bir aile olan Marina Lu, Hiao-Tsiun Ma çiftinin oğlu olarak Paris’de doğmuştur. Kontrbas çalmaya heveslendiğinde 4 yaşındaydı. Besteci olan babası ona özel bir çello yaptırdı. Ölçü, ölçü bölüp oğluna Johann Sebastian Bach süitlerini öğretti. Yo-Yo Ma beş yaşındaki ilk konserinde Johann Sebastian Bach çaldı.

1962 yılında 7 yaşında iken ailesi ile ABD‘ye gidip New York‘ta bir konservatuvar olan Juilliard School’a girdi. Leonard Rose‘nin öğrencisi oldu. 1978‘de aldığı Fisher Ödülü’yle yolu açıldı. 16 yaşında iken başladığı Harvard Üniversitesinden 1976 yılında mezun oldu. Antropolojiden Alman edebiyatına değin birçok ders aldı. 1976’da sosyal bilimler diplomasıyla mezun oldu.

Üniversiteden mezun olduktan sonra 6 ay her tarafında tüm vücudu alçıda olacağı önemli ve riskli bir skolyoz ameliyatı oldu.

1991 yılında üniversitesi ona onursal doktora verdi. Bugüne kadar 90’na yakın CD’si yayımlanan viyolanselci 18 kez Grammy’yle ödüllendirildi. Tango müziğini çello ile yorumlayan ilk çellisttir.

Yo Yo Ma, 1978 yılında Alman edebiyatı profesörü Jill Hornor ile evlendi. Nicholas ve Emily adlarında iki çocuğu vardır. Ailesi ile birlikte Boston’da yaşamaktadır.

Yo Yo Ma, 2001’de kendisi kadar meşhur Petunya’sıyla (Çellosunun adı Petunya) ilk olarak istanbul’a geldi ve iki solo konser verdi.

Müziğin insanları birbirine yaklaştırmak için bir vasıta olarak kullanılabileceğine inanan Yo-Yo Ma, 2006 yılında Birleşik Milletler Genel Sekreteri Kofi Annan tarafından BM Barışma Elçisi olarak atandı. Ma, birincil barıştırma mesajını 25. Dünya Uzlaştırma Günü kutlamalarında Ahmet Adnan Saygun’un “Partita” adlı eserini yorumlayarak iletmişti.

Yo Yo Ma‘nın biri elektronik üç çellosu var. Elinden düşmeyeni 1733’de Venedik‘te Montagnana’da yapılmış. Adı Petunya. Salt Lake’e konser için gittiğinde tanıştığı bir çocuk koymuş bu adı. bir zamanlar Jacqueline du Pre‘nin kullandığı Antonio Stradivari yapımı çello yedekte duruyor. üstelik onun için üretilmiş elektronik çellosu var çağdaş bestecileri yorumlamak için.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Yiğit Özşener

Hollywood için film müziği çalışmaları da yaptı. John Williams ile beraber çalıştığı “Tibet’te Yedi Sene” ve “Bir Geyşanın Anıları” bunlardan ikisi.

Ödülleri :
1978 – Avery Fisher Ödülü
2001 – Ulusal Sanat Madalyası
2004 – En İyi Enstrümantal Albüm Latin Grammy Obrigado Brezilya
2005 – Doktor Müzik Sanat (DMA) (honoris causa at) Princeton Üniversitesi
2006 – Dan David Ödülü
2006 – Léonie Sonning Müzik Ödülü
2007 – Uluslararası Viyolonsel Festivali Fark Ödülü
2009 – Başkanlık Özgür Madalyası
2011 – Kennedy Center Iftihar
2011 – Glenn Gould Ödülü
2011 – Başkanlık Özgürlük Madalyası
2012 – Polar Müzik Ödülü
2012 – Songlines dergisinin Songlines Müzik Ödülleri En İyi Kültürlerarası İşbirliği Ödülü
2013 – Modern Müzikte Vilcek Ödülü 41
2014 – Midwest Genç Sanatçılar Altın Baton Ödülü
2014 – Fred Rogers

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı