Y

Yonca Lodi

Yonca Lodi Biyografisi

Müzisyen, ses sanatçısı.
Yonca Lodi, 1974 yılında İstanbul’da doğdu. Çocukluğunun büyük bölümünü Beşiktaş’ta geçiren sanatçı, ilk ve ortaokulu da burada bitirdi. Lise yıllarında müzik ile uğraşmaya başladı. Mektep orkestrasıyla değişik müsabaka ve konserlere katıldı. Lise 2. sınıftayken müzik eğitimi almaya karar verdi ve Modern Müzik Merkezi’nde eğitim almaya başladı. İki sene her tarafında da İstanbul Devlet ve Opera Balesi solistlerinden Mine Mater ve Timur Selçuk‘tan şöhret, solfej ve düzen dersleri aldı.

1992 yılında Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Sahne Sanatları Opera Şöhret Bölümü’ne dereceyle girdi. Bu bölümde Yekta Kara, Selçuk Uraz gibi isimlerden ders alma şansı yakaladı. 1993 yılında kenidisi gibi konservatuvar öğrencileri olan arkadaşlarıyla birlikte profesyonel müzik hayatına başladı. Bir yanlamasına da çeşitli reklam cıngılları ve ayrı albümlerde vokal kayıtları yaptı. Festivallerde ve yar dağıtılmış gruplarda caz ve pop tartı repartuvarlar seslendirdi. 1996 yılında “Asansör” adlı filmde, başrol oyuncularından Mustafa Şanslı ile “Budur Abi” adlı parçayı seslendirdi.

1999 yılında kendi adını taşıyan birincil albümü müzik marketlerdeki yerini aldı. Yavuz Bingöl‘ün “Üşüdüm Birazcık” albümünde birlikte seslendirdikleri “Aşar Gidersin” adlı türkü ile farklı türlerdeki başarısını gösterdi.

2001 yılında “Aşkta ve Ayrılıkta” isimli albümünü piyasaya çıkardı. Albümde “Anlatma” ve “Büklüm Büklüm” gibi parçalar kısa sürede listebaşı oldu. Benzer albümde Sezen Aksu, Aysel Gürel ve Fuat Güner gibi isimlerle egzersiz fırsatı bulmuştu. Albümde ayrıca Yunan ressam George Alkeos‘a ait olan “Anlatma” adlı parçayı da seslendirdi.

2007 yılına gelindiğinde sanatçının “Yolumu Bulurum” adını taşıyan albümü TMC etiketiyle müzikseverlerle buluştu. Yonca Lodi, bu albümde Melih Kibar ile birlikte çalıştı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Yılmaz Büyükerşen
Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı