Y

Yücel Sayman

Yücel Sayman Biyografisi

Yücel Sayman, 1939 yılında Konya’da doğmuştur. 1957 yılında Saint Joseph Fransız Lisesi’nden mezun oldu. 1962 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitirdi. 1963 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ne tezgâhtar olarak çalışmaya başladı. 1969 yılında Fransa’nın Strasbourg şehrinde yer alan Strasbourg Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde doktorasını yaptı. 1978 yılında doçent oldu. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinde ‘Devletler Özel Hukuku’ Anabilim dalında öğretim üyesi olarak atama yaptı.
1992 yılından bu yandan Uluslararası Avukatlar Birliği Başkaliğin idare heyeti üyeliğini de yapan Yücel Sayman, 1996 yılının Ekim ayında İstanbul Barosu Başkanlığı’na tekrar seçildi. 1996-2002 seneleri arasında üç dönem İstanbul barosu başkanlığı yapmıştır

Yücel Sayman, İstanbul Medipol Üniversitesi’nde öğretim üyeliği görevini devam ettirmektedir.

Evrensel Gazetesi’nde bir dönem yazarlık yapan Sayman, burada yer alan yazılarını “Bağımsızlık Zamanı” adlı bir eserinde derlemiştir.

Yücel Sayman, Hacer Gündoğdu evlidir. Can Sayman (d.1978) adında down sendromlu bir oğlu vardır.

Yücel Sayman, 3 nisan 2013 tarihinde Ak Parti Hükümeti tarafından açıklanan ve barışma sürecini yönetecek olan 63 şahsiyet Akil halk listesine Marmara Bölgesi Temsilcisi olarak girmiştir.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Yılmaz Ulusoy
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı