Y

Yuri Gagarin

Yuri Gagarin Biyografisi

Yuri Alekseyeviç Gagarin, 9 Mart 193427 Mart 1968 yılları arasında yaşayan Rus kozmonot. 12 Nisan 1961 tarihinde, uzaya giden ilk insan unvanını aldı. Çığır açan bu deneyimiyle fazla sayıda ülkeden övünç madalyaları aldı.

9 Mart 1934’te, Gzhatsk yakınlarındaki Klushino‘da doğdu. Annesi Anna Timofeevna Gagarina ve babası Alexei Ivanovich Gagarin, Sovyet Rusya‘daki iki taraflı çiftliklerden birinde çalışmaktaydı. Sovyetler Birliği’nde yaşayan öyle çok aile gibi Gagarin ailesi de İkinci Dünya Savaşı esnasında koskocoman zorluklarla uğraş ettiler. 1943 yılında kendisinden büyük olan iki kardeşi, işçi olarak çalıştırılmak üzere Almanya‘ya götürüldüler ve savaşın sonuna kadar dönmediler. Bu yıllarda uzaya ve gezegenlere alaka duymaya başlayan Gagarin, daha sonra gerçekleştiriebildiği uzay seyahatinin hayallerini kurmaya başladı. sonra dökümhanede çırak olarak çalışmaya başlayan Gagarin, Saratov‘daki teknik liseye seçildi. Girdiği bu okulda “Aero Club” adı verilen bir topluluğa katıldı ve hafif bir uçağın nasıl uçurulabileceğini öğrendi.

Lise eğitimini tamamladıktan daha sonra,1955 yılında askeri uçuş eğitimi almaya başladı, bu eğitim esnasında tanıştığı Valentina Goryacheva ile 1957 yılında evlendi. Mezun olduktan sonra Murmansk Oblast‘taki Luostari hava üssünde görevlendirildi. Tam bir yetişkin olduğunda boyu 1.57 cm olan Gagarin için bu durum, ufak Vostok kokpitlerinde bir üstünlük haline geldi.

1960 yılına gelindiğinde, çok detaylı araştırma ve elemelerin ardındaki Gagarin, 19 kozmonotla birlikte Sovyet uzay programına seçildi. Seçilen kozmonotların bedensel ve ruhsal dayanıklılıklarını ölçmek için yapılan sayısız engebeli testin ardında, bu testlerde koskocoman bir başarı gösteren iki kozmonot, Yuri Gagarin ve Gherman Titov, programa girmeye hak kazandılar. Sovyet yönetimi Gagarini seçerken, medyayı elinde tutma kapasitesi ve dış görünümü gibi faktörleri de dikkate aldılar.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Yücel Altunbaşak

12 Nisan 1961 tarihinde Gagarin, Vostok 3KA-2 adlı uzay aracıyla ilk uzay seyahatini gerçekleştirdi. Gagarinin bu uçuştaki kod adı Kedr‘dı. Uçuş esnasında Sovyet yetkilileri Gagarin’in rütbesini yüzbaşılıktan binbaşılığa yükselttiler. Uçuşun başarıyla tamamlanmasının gerisinde Gagarin, Sovyet başarısını tüm dünyaya açıklama yapmak için, İngiltere, İtalya, Almanya, Kanada, Japonya gibi ülkeleri kapsayan geniş çaplı bir geziye katıldı. Gagarin ülkesine döndükten sonradan da yedi yıl her tarafında her yerde kullanılabilir bir uzay arabulucu ile ilgili incelemeler yürüttü.

Gagarin, 27 Mart 1968 tarihinde, rutin bir eğitim uçuşunda Kirzhach yakınlarına düşen uçakta hayatını kaybetti. Kazanın sebebi hiçbir zaman tamamen öğrenilememesine rağmen, araştırmalar uçağın, bir Su-11 uçağının yarattığı türbülans yüzünden düşmüş olabileceğini gösterdi.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı