Z

Zafer Çağlayan

Zafer Çağlayan Biyografisi

Siyasetçi, bakan, Alet Mühendisi ve Sanayici

Mehmet Zafer Çağlayan, 15 Kasım 1957 tarihinde mus’ta doğmuştur. Babasının adı M. Salih, annesinin adı Muhlise’dir. Kürt kökenli olan Başarı Çağlayan’ın ailesi önce İzmit‘e oradan da Ankara‘ya göç etti.

1980 yılında Gazi Üniversitesi Mühendislik Fakültesi, Alet Mühendisliği bölümünden mezun oldu. Üniversiteyi bitirmesinin hemencecik ardından iş hayatına atılan Çağlayan, uzun bir süre sanayici olarak çalıştıktan daha sonra 1987 yılında girdiği Ankara Sanayi Odası seçimlerini kazanarak Oda tarihinin en genç Meclis Üyesi ünvanını aldı.

1989 yılında, Ankara Sanayi Odası’nın yönetim kurulu üyeliğine getirilen Çağlayan, 1991-1995 yılları arasında ASO Idare Heyeti Başkan Vekili, 1995-2007 yılları aralarında ise ASO Başkanı olarak bu kuruma hizmet verdi. ASO tarihinin en genç ve en uzun zaman hizmet veren başkanı ünvanlarını halen korumaktadır.

ASO’nın yanı sıra Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nde de 1996-1998, 2002-2005 ve 2005 – 2007 yılları aralarında tayin alan Çağlayan, bu yıllarda TOBB’nin başkan yardımcısı olarak görev aldı.

Galibiyet Çağlayan keza, TOersitesi ile TEPAV Türkiye Ekonomi Araştırma Vakfı Mütevelli Heyet Üyesidir.

1999 Ağustos depreminin ardından uygulamaya konulan Bedelli Askerlik ve Zelzele Tahvili konularının yanı sıra, benzer dönemde gündeme gelen Milletvekili Lojmanlarının Satışı, Türk işadamlarına Vize kolaylığı getirilmesi, Bölgesel Minimum Ücret ve KOBİ kredileri gibi kayda değer projelere fikir babalığı yaptı.

22 Temmuz 2007 tarihinde 23. Dönemde AKP Ankara Milletvekili seçildi.

59. Hükümet’de Sanayi ve Ticaret Bakanı olarak tayin almış olan Ali Coşkun’un yerine, 60. Hükümette 29 Ağustos 2007 tarihinde Sanayi ve Ticaret Bakanı olarak atanan Galibiyet Çağlayan, 1 Mayıs 2009 tarihinde yapılan kabine revizyonunun arkasından Dış Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanı görevine gelmiştir.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Zeynep Aksu

12 Haziran 2011 tarihinde yapılan 24. Dönem AKP Mersin Milletvekili olarak bitmiş seçildi ve 61. Hükümette T.C.’nin ilk Ekonomi Bakanı olmuştur.

Başarı Çağlayan, Songül hanım ile evlidir. Çağan Çağlayan (d.1990), Salih Kaan Çağlayan (d.1991) adında iki oğlu vardır.

Başarı Çağlayan’ın oğlu Kaan Çağlayan 16 Aralık 2013 tarihinde yapılan Yolsuzluk operasyonunda gözaltına alındı. Oğlu Salih Kağan Çağlayan 28 Şubat 2014 tarihinde tahliye edildi.

25 Aralık 2013 tarihi itibariyle, adının da karıştığı yolsuzluk operasyonu dolayısıyla Ekonomi Bakanlığı görevinden istifa etmiştir.

Hakkında cezai soruşturma açılabilmesi için TBMM’ye gönderilen fezlekede “rüşvet, görevi kötüye kullanma, ihaleye fesat karıştırma ve kaçakçılık” suçlarını işlediği belirtildi. Türkiye Büyük Insanlar Meclisi’nde 5 Mayıs 2014 tarihinde bu amaçla kurulan komisyon, 5 Ocak 2015 tarihinde dek çalışmalarını sürdürdü ve bakanların Ulu Divan’a gönderilmemesi yönünde karar aldı. Mecliste yapılan oylama sonucu bakanların Yüce Divan’a gitmemeleri yönünde karar çıktı. Çağlayan’ın oylamasında 242 kabul oyuna karşılık 264 inkar oyu kullanıldı. 7 milletvekili çekimser oy kullandı, 1 oy manâsız, 3 oy geçersiz sayıldı.

21 Mart 2016 tarihinden beri New York’ta yargılanan Reza Zarrab davasının dosyasına konan iddianameyle birlikte ABD’nin İran’a aleyhinde uyguladığı “ambargoyu delmek için kurulan şebekenin elemanı” olarak gösterilen Başarı Çağlayan’a, “İran ambargosunu delmek için ABD yönetimi yetkililerine yalan söyleme, milyonlarca dolarlık yasadışı işlemlerle bağlantılı fonları temize çıkartma; bu işlemlerin ana niteliğini gizleyerek farklı alanlara yönlendirilmiş parasal kurumları aldanma” suçlamaları ile 2017 yılı Eylül ayında ABD’de dava açıldı ve tutuklama kararı çıktı.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı