Z

Zekeriya Temizel

Zekeriya Temizel Biyografisi

Maliye bakanlığı yapmış olan Türk siyaset adamı.
Zekeriya Temizel, 1948 yılında Tokat Yeşilyurt, Çırdak’ta doğdu. Emekli T.M.O. Tartı Memurlarından Bilal Temizel’in oğludur. Annesinin adı Rahime Temizel idi. Sivas Lisesinden 1966 yılında mezun oldu. 1970 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İşletme Bölümünden mezun oldu.

Zekeriya Temizel, halk görevine Ocak 1971’de Gelirler Genel Müdürlüğü’nde stajyer memur olarak başlamış, Mayıs 1971’de Stajyer Gelirler Kontrolörlüğü görevine geçmiştir. 1971-1972 yıllarında, Maliye Bakanlığı‘nda Gelirler Kontrolörü olarak çalıştı. 1 Aralık 1972 tarihinde Maliye Müfettiş Yardımcılığı sınavını kazanarak Maliye Teftiş Kurulu’na girmiş, 19 Şubat 1976 tarihinde Maliye Müfettişi olmuştur.

1977-1979 yıllarında AİTİA Maliye Enstitüsü Lisans Üstü Eğitim programında aidat muhasebesi ve Türk ücret sistemi konusunda dersler veren Temizel, 1980-1982 yıllarında Strasbourg Louis Pasteur üniversitesinde lisansüstü eğitimi yaptı. Temizel, ‘Vergi Sistemleri ve Avrupa Ekonomik Topluluğu Ülkelerinin Hesaplı Bütünleşmesi” konulu çabuk ile DEA aldı.

Temizel, 1983 yılında araştırma için bulunduğu Fransa‘da “Avrupa Para Sistemi ve Avrupa Topluluğu Ortak Tarım Politikası” konularında çalışmalar yaptı.

Temizel, 1984 yılında Gelirler Genel Müdürlüğü‘nde Daire Başkanlığı’na getirildi. 1986 yılında OECD Parasal İşler Bölümü‘nde “Çokuluslu şirketlerin vergilendirilmesi ve aktarma fiyatları” konusunda 6 ay zaman ile staj yaptı ve “Bilgisayar stratejilerinin belirlenmesi ve yönetimde bilgisayar kullanılması” konusunda akademik eğitimlere katıldı.

1988 yılında Gelirler Genel Müdür Yardımcılığı görevini üstlenen Temizel, 1989 yılında İstanbul Defterdarlığı‘na, 1992 yılında ise Gelirler Genel Müdürlüğü’ne atandı. Temizel, 1993 yılında ise Maliye Bakanlığı Müşaviri oldu.

24 Aralık 1995 seçimlerinde DSP İstanbul Milletvekili olarak TBMM‘ye giren Temizel, 55 ve 56. hükümetler döneminde Bülent Ecevit Başbakanlığında Maliye Bakanlığı yaptı. Bakanlığı döneminde, Mali Milat olarak tanıdık ödenti düzenlemesine de imza attı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Zeynep Vuran

Bakanlık görevinden 18 Nisan 1999 seçimlerinde DSP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adaylığı için istifa eden Temizel, bu seçimleri kazanamadı.

Zekeriya Temizel, 31 Mart 2000 tarihinde, yeni oluşturulan Bankacılık Düzenleme ve Denetim Kurulu (BDDK) Başkanlığı’na getirildi. Temizel, 21 Şubat 2001 ekonomik krizinde, Dünya Bankası Başkan Yardımcılarından Kemal Derviş‘in ekonomiden sorumluluk sahibi Devlet Bakanlığı’na getirilmesinin ardından, 3 Mart 2001’de bu görevinden istifa etti. Zekeriya Temizel, istifasının arkasından eşi ve çocuklarının bulunduğu Almanya‘da Münih‘e gitti.

Zekeriya Temizel, 1981 yılından beri bir Alman hekim ile evli ve Selin Temizel ve Deniz Temizel adlarında 2 kız babasıdır. Fransızca ve Almanca bilen Temizel’in ombudsmanlık konusunda araştırmaları ve bu konuda yayımlanmış bir kitabı bulunuyor. Temizel’in keza Fransa‘da “Avrupa Para Sistemi” ve “Avrupa Topluluğu Ortak Tarım Politikası” konularında incelemeleri var.

Zekeriya Temizel, siyaset hayatından ayrıldıktan sonra 2005-2015 yıllarında Aydınlatılmış’ın Söke İlçesi Atburgazı’nda kurucuları aralarında yer aldığı Ülke Politikaları Vakfı’na “fizibl olmadığı” gerekçesiyle işletme kurma izni verilmeyince sanayicilik yapmaya başladı ve ileri teknoloji ile üretim yapan 2 şirketin (Tikta Tarımsal İklimleme ve Teknolojik Incelemeler A.Ş. ile Tabia tıbbi ve doğal destek ürünleri şirketi) idare heyeti başkanlıklarını yaptı.

Cumhuriyet gazetesinde bir vakit köşe yazarlığı yapan Zekeriya Temizel, 6 Eylül 2014 tarihinde (CHP) Cumhuriyet Halk Partisi parti meclisi üyeliğine seçildi. 7 Haziran 2015 ve 1 Kasım 2015 genel seçimlerinde İzmir milletvekili seçildi.

TBMM Başkanı İsmail Kahraman‘ın görev süresinin 22 Kasım 2017 günü sona ermesi nedeniyle, yeni yapılacak Meclis Başkanlığı seçimine Zekeriya Temizel aday oldu. Ama 20 Kasım 2017 tarihinde yapılan seçimde İsmail Kahraman her tarafta seçildi.

Kitapları :
2006 – Çekerek Kıyılarında (Anı-romanı)
1997 – Yurttaşın Yönetime Karşı Korunmasında Bağımsız Bir Denetleme Organı Ombudsman (Araştırma)

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Zeynep Dörtkardeşler
Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı