Z

Zeynel Abidin Erdem

Zeynel Abidin Erdem Biyografisi

Erdem Holding ve Genpa Telekomünikasyon Yönetim Kurulu Başkanı

Zeynel Abidin Erdem, 15 Şubat 1944 tarihinde Mardin‘in Savur ilçesinde ailesinin 5. Çocuğu olarak doğmuştur. Dördü erken ölüm eden bütün 13 kardeştirler. Mehmet Nezih adında ikiz kardeşi vardır. Annesi Belkız Menci Hanım, Babası Mehmet Sait Bey’dir. İlk, orta ve lise eğitimini Mardin’in Savur ilçesinde aldı. 1965 yılında Mardin’den istanbul’a geldi.

Büyük bir hevesle girdiği Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’ni 3 ay gibi kısa bir vakit okuduktan sonra bıraktı.

1965 yılında İstanbul’a geldiğinde Üniversite ile birlikte iş hayatına da atılır. Önce tekstil alanında çalışır. 1978 yılında “Gen-Pa” adında Genel Pazarlama anlamına gelen Irak’tan Kanada’ya kadar uluslararası alanda da ticaret yapan bir bölüştürme şirketi kurdu.

İstanbul Yıldız Üniversitesi Kimya Fakültesi’nden 1970 yılında mezun oldu. 1973-1976 yılları aralarında Sınai Inorganik Kimya Kürsüsü’nde bir vakit asistanlık yaptı. sonra 1987 yılında İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi’nde doktora programını tamamlamıştır.

1972-74 yılları arasında İstanbul Kimya Mühendisleri Odası başkanlığı yaptı. 1973 yılında Kimsan İş ve İşçi sendikası genel başkanlığı yaptı.

Ayla Ocakları’nda atama aldı, lları başkanlığı yaptı.

1974 yılında İstanbul Halıcıoğlu’ndaki Levazım Okulu’nda 32.Dönem Protez Subay olarak askerliğini yapmıştır.

1980 sonrası Turgut Sunalp‘le birlikte Milliyetçi Demokrasi Partisi’nde (MDP) siyasi harekette bulundu.1983 yılında İstanbul il başkanlığı yaptı. Buradaki bağı nedeni ile Turgut Özal’ın kendi partisine davetine olumlu cevap veremedi. Ancak MDP dağılınca Turgut Özal’ın partisine geçti.

Zeynel Abidin Erdem, “Turgut Özal Fikirleri Araştırma Derneği ve Vakfı” genel sekreteridir.

1998 yılında Paris‘te bir müzayedede satışa sunulan Sultan II. Abdülhamit‘in mühürlerini, Kültür Bakanlığı’nın açık arttırma için ayırdığı bütçenin yetkisiz kalması ile çekilmesinden sonra devreye girerek satın alır ve Topkapı Sarayı‘na bağışlar.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Zeynep Tosun

Türkiye’deki Amerikan Ticaret Odası olan Türk Amerikan İşadamları Derneğinin Genel Başkanı görevini yaptı. (DEIK) Dış Hesaplı İlişkiler Kurulu, Türk İspanyol İş Konseyi Başkanı olarak, Türk Fransız İş Konseyi Başkan Yardımcısı görevini yaptı.

29 Haziran 2000 tarihinde Sudan Devlet Iftihar Nişanına layık görülmüş ve Sudan Cumhurbaşkanı’nın düzenlemiş olduğu 850 karakter bir törenle bu nişan kendisine sunulmuştur. Dr. Zeynel Abidin ERDEM bununla birlikte Sudan Fahri Konsolosu ‘dur.

Türkiye’de yalnızca 4 kişide yer alan George Washington Üniversitesi Global Advisory Board üyesi ünvanını taşımaktadır.

13 Aralık 2002 tarihinde İspanya Kralı Juan Carlos tarafından Türk İspanyol ilişkilerine yapmış olduğu katkılar nedeniyle, Commander of the Order of Spanish Civil MeritKraliyet Onur Nişanına değerinde görüldü.

24 Nisan 2006 tarihinde, memleketi Mardin’e olan katkıları ve Türkiye Ekonomisine, Kültür ve Sanatına yapmış olduğu hizmetler dolayısıyla TBMM Başkanı Bülent Arınç kadar TBMM Üstün Hizmet Ödülüne değer görülmüştür.

Güneydoğu ve Doğu Anadolu ilk olarak almak üzere çok sayıda sınıf, öğrenci yurdu, bilgisayar sınıfları, spor salonları ve kütüphanelerin yapımını sağlamıştır.

Zeynel Abidin Erdem, 1982 yılında Avukat Emine Berkem ile evlendi. Mehmet Rıza ve Zeynep Berrin adında bir kız ve bir erkek çocukları vardır.

Yönetim Komite Başkanı ve Idare Heyeti Üyesi olduğu şirketler:
Erdem Holding A.Ş.
Gen-Pa Telekomünikasyon ve İletişim Hizmetleri San.Tic.A.Ş.
AGDAŞ Adapazarı Gaz Bölüştürme A.Ş.
Er-Tel Erdem Telekomünikasyon Elektronik ve Bilgi İşlem San.Tic.A.Ş.
Erdem Sigorta Aracılık Hizmetleri Ltd. Şti.
Erdem Golf İşletmecilik Turizm ve Tic. A.Ş.
Anadolu – Asya – Avrupa Dış Ticaret Uluslararası Taşımacılık Tur. İnş. San. Ve Paz. Ltd.Şti.
Ermeks-Er Tekstil Endüstri Pazarlama ve Dış Ticaret A.Ş.
Enyat Enerji Yatırımları ve Elektrik Üretim Tic. Ltd. Şti.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Ziya Paşa
Arananlar:
https://www biyografirehberi com/etiket/zeynel-abidin-erdem-alevi-mi/

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı