Z

Zeynep Talu

Zeynep Talu Biyografisi

Zeynep Talu, 15 Şubat 1967 tarihinde istanbul’da dünyaya geldi. Babası yazan, çevirmen ve eleştirmen Selahattin Hilav ve annesi efsane laf yazarı Çiğdem Talu’nun kızıdır. 1970 senesinde o 3 yaşında iken anne ve babası boşanırlar. İlkokulu Işık Lisesi’nde, ortaokul ve liseyi St. Benoit Fransız Kolejinde okudu. 16 yaşındayken 28 mayıs 1983 tarihinde annesi kanserden ölür.
8 yaşında özel piyano eğitimi almaya bai hocası Yıldız Sarıçetin’le sürdürdü.

Zeynep Talu, annesi öldükten daha sonra uzun zaman şarkı bestesi yazamayan Melih Kibar’ın 1984 yılında bir gün elinde getirdiği besteye laf yazmasını istemesiyle laf yazarlığına birincil kere “Niçin Güya Niçin”şarkısıyla başlamıştır. Annesinin ilk yazdığı şarkıyı Nilüfer okumuştu yıllar önce, yeniden bu birincil şarkıyı da Nilüfer okudu.

1990 yılına dek dağıtılmış firmalarda basın, halkla ilişkiler ve reklam konusunda yürüttüğü çalışmaların yanı sıra şarkı sözü yazmaya devam etti. 1990’dan sonradan profesyonel hayatına laf yazarı ve müzik prodüktörü olarak devam etti. Melih Nazik’la birlikte Polonya/Sopot şarkı yarışmasında ve Eurovision şarkı yarışmasında Türkiye’yi teadı. Ağırlıklı olarak Garo Mafyan’la çalışmaya başladı. Birlikte çoğu hit şarkıya imza attılar. Bugüne dek çeşitli Türk bestecilerin eserlerine ve bir çok tanıdık olmayan parçaya yazdığı sözlerin sayısı 800’e yakındır.

Popüler sanatçılara yazdığı şarkıların dıştan İstanbul Devlet Opera ve Bale’since sahnelenen “Hayal Yolcuları” adlı müzikale, başrolünü Nurseli İdiz’in oynadığı “Cahide” müzikaline, farklı alanlara yönlendirilmiş yabancı müzikal çizgi filmlerin Türkçe versiyonlarına ve Şehir Halkı Tiyatroları göre sahneye konan “Kantocu” adlı müzikale şarkı sözleri yazdı.

Zeynep Talu 2010 yılında sahnelenen “Seni Seviyorum Mükemmelsin Şu Anda Değiş “ adlı Amerikan asıllı müzikalin Türkçe şarkıları yazdı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Melih Kibar

2011 yılında Zeynep Talu Sanat Atölyesi’ni kuran Zeynep Talu, burada, müzik ve sahne sanatları alanında yürüttüğü çalışmaların yanı sıra şarkı sözü yazarı ve müzik prodüktörü olarak da çalışmalarına devam ediyor.

2012 yılında Senaryosu Kürşat Başar göre yazılan, Mehmet Ergen tarafından yönetilen “Bizim Şarkımız” adlı müzikal oyun, Zeynep Talu’nun yapımcılığını üstlendiği birincil tiyatro projesidir. Şubat 2012 de sahnelenmeye başlayan müzikal oyunda 70’lerin en sevilen parçalarını bir kez daha günümüze taşıyacak.

Zeynep Talu bununla beraber müzik telif hakları alanında faaliyet belirten meslek birliği MSG’de 4 sene idare heyeti başkan yardımcılığı, 2 yıl da başkanlık görevinde bulundu.

Zeynep Talu, tekstilci eşi Özcan Çetinsoy’dan 28 ağustos 2012 tarihinde boşandı. Bir kız çocukları vardır.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı