D

Durul Gence

Durul Gence Biyografisi

Pop ve Caz müziğinde Türkiye’nin en iyi davulcularından ve en başarılı orkestra şeflerinden biridir.

Durul Gence, 14 Mart 1940 tarihinde Ankara’da doğmuştur. Babası Mehmet Gence’dir. Serpil Gence adında kız kardeşi vardır. Ankara Bahçelievler ilkokulunda okudu sonradan da Ankara Namık Kemal ortaokulundan mezun oldu. Bahçelievler İlkokulu Korosu’nda ve Ankara Radyosu Çocuk Kulübünde konserler verdi. Özel piyano dersleri aldı.

1954 yılında Deniz Harp Okulu ve Lisesine girdi. Okulun trampet takımında şefliğe kadar yükseldi. Somer Soyata (Erkan Gürsal) ve arkadaşları adıyla da belli Deniz Harp Okulu ve Lisesi Orkestrası ve Lokal Gurubu hakiki anlamda vokal yapan ve Rock’n Roll çalan ilk müzik topluluğu olarak tarihe geçti. Orkestrada Güngör Yücel, Ersin Yüce, Erkan Gürsal, Durul Gence, Erkut Taçkın vardı.

Askeri okuldan ayrıldı.1959 yılında ODTÜ İdari bilimler Fakültesi öğrencisi oldu. 1963 yılında Demirci’nin Bayramşah köyünde öğretmen olarak başlayan askerlik görevi, 1965 yılında Amasya 6. Tümen’deki protez subay eğitimi ile biter.

1970 yılında Kafkas kahramanı Şeyh Şamil‘e adanmış bir halk müziği dansının ezgilerinden esinlenerek yaptığı düzenlemenin plağı ile başarının doruğuna ulaştı.

1971 yılında yılın sanatçısı seçilerek ödülünü Cumhurbaşkanı Cevdet Sunay’dan aldı.

Kendi adına doldurduğu plakların dışarıda ülkemizin Ajda Pekkan, Alpay Nazikioğlu, Erkut Taçkın, Ertan Anapa, Gönül Yazar, Rüçhan Çamay, Özdemir Erdoğan, Tanju Okan, Tayfun Karatekin ve gitarist Mehmet Ozan gibi ünlülerine plak, konser ve gece kulübü çalışmalarında eşlik etti.

Cazın flüt devi Herbie Mann’in isteği üzerine İstanbul konserinde kendisine eşlik etti. Birlikte çaldığı meşhur müzisyenler aralarında Herb Geller, Sonny Sharock, Bertice Reading (ABD), Four Pennies (İngiltere), Lili Ivanova (Bulgaristan), Mads Vinding, Peter Bastian, Anders Koppel (Danimarka) gibi isimler sayılabilir. Bir sene değin Norveç’te kaldı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Daisy Ridley

Caz eğitimine katkılarından nedeniyle Arif Mardin‘in önerisiyle “Boston Berklee School of Music”deri gönderilen bir burs ile ödüllendirildi.

Durul Gence, 1986 yılından itibaren uzun zaman Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) ve Hacettepe Üniversitesi‘nde “İnsan, Müzik ve Caz” dersleri verdi.

Bilgehan Erten (Klavye), Atilla Şentin (Üflemeli ve Vurmalı çalgılar) ve Murat Kamu (Bas)’tan oluşan DG-4 adlı grubu ile konserler verdi.

Eşi Melda ile birlikte Gence Kreş’nı kurdu. sonra buna “Durul Gence Sanat Kursları” tabelası da eklendi.

Ankara, Gazi Osman Paşa Kırlangıç Sokak’ta ikamet eden Durul Gence, Melda bayan ile evlidir. Elvin adında bir kızı vardır.

Durul Gence, Parkinson hastalığı ile uğraşmaktadır.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı