S

Suat Kılıç

Suat Kılıç Biyografisi

22, 23 ve 24. dönem TBMM Samsun AKP milletvekili. 6 Temmuz 2011 – 25 Aralık 2013 tarihleri arası Gençlik ve Spor Bakanı olarak görev yapmıştır.
Suat Kılıç, 23 Temmuz 1972 tarihinde Samsun’da doğmuştur. Babasının adı Hüseyin ve annesinin adı Elmas Kılıç’tır. Aslen Trabzon‘un Of ilçesine alt Kavakpınar köyündendir. Çocukluğu Samsun’un Ondokuzmayıs ilçesine tabi Yeşilköy’de geçti. İlk ve ortaokulu Yeşilköy’de okudu, Samsun 19 Mayıs Lisesi’nden mezun oldu. 1995 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitirdi.

Suat Kılıç, Üniversite öğrencisi iken iki yıl Dünya Radyo’da bir gençlik programı sundu. daha sonra NTV’ye geçerek Mirgün Cabas ve Banu Güven‘in sunduğu 24 Saat adlı haber programının Ankara ayağını hazırladı.

1999 yılında Kanal D televizyonunda sabah programı sunuculuğu yaptı, sonradan parlamento muhabiri olarak atama yaptı.

14 Kasım 2002 tarihinde yapılan Türkiye genel seçimlerinde Samsun‘dan AK Parti milletvekili seçildi. 30 yaşında en genç milletvekili olmuş oldu. Meclisin başlangıç toplantısında en genç üye olarak geçici Başkanlık Divanı’nda yer aldı. daha sonra yapılan seçimlerde ise kalıcı olarak Divan’a seçildi. Bu dönemde Ak Parti’nin Tanıtım ve Medya Başkanlığı yardımcılığı görevini de üstlendi.

22 Temmuz 2007 tarihinde 23.dönem milletvekili seçimlerinde tekrar Samsun’dan AK Parti milletvekili seçildi. 23. Dönem’de Karadeniz Idareli İşbirliği Parlamenter Asamblesi (KEİPA) Türk Grubu Üyesi oldu. 12 Haziran 2011 tarihinde 24.dönem milletvekili seçimlerinde bitmiş Samsun’dan AK Parti milletvekili seçildi. 6 Temmuz’da Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan 61. Hükümet’te, Gençlik ve Spor Bakanlığına getirildi.

25 Aralık 2013 tarihinde yapılan kabine değişikliği ile Gençlik ve Spor Bakanlığından ayrıldı.

Suat Kılıç, Melike Nur Kılıç ile evli ve Muhammed Muhakkak Kılıç, Hüseyin Kaan Kılıç, Suat Melik Kılıç adında 3 çocuğu vardır.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Selami Altınok
Arananlar:
https://www biyografirehberi com/etiket/suat-kilic-sumeyye-erdogan-aski/

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı