M

Merdan Yanardağ

Merdan Yanardağ Biyografisi

Karşı Taraf kimliğiyle tanınan gazeteci, yazar ve televizyon programcısıdır.

Merdan Yanardağ, 24 Şubat 1961 tarihinde Sivas’ın Divriği ilçesinde doğmuştur. İlk, orta ve lise eğitimini İstanbul’da tamamladıktan sonradan İstanbul İktisadi Ticari İlimler Akademisi (İİTİA) (Marmara Üniversitesi) Siyasal Bilgiler Fakültesibden mezun oldu. Peşinde Maltepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde “Siyaset Bilimi ve Ulus Yönetimi” alanında yüksek lisans (master) yaptı. daha sonra da aynı yerde sosyoloji doktorasını yapmaya başladı.

Merdan Yanardağ, öğrenciliği sırasında siyasal mücadele içinde etkin şekilde yer aldı. Gençlik örgütlerinde yöneticilik yaptı, dönemin gençlik liderleri aralarında yer aldı. Üniversite son derslik öğrencisiyken 1980 yılında 12 Eylül darbesinden sonra tutuklandı.

Gazeteciliğe 1985 yılında Günaydın gazetesinde muhabir olarak başlayan Merdan Yanardağ, daha sonra sırasıyla Sabahtan, Bağımsızlık, Güneş, Gündem (kurucu) ve Aydınlık (kurucu) gazetelerinde muhabir, yayımcı, haber müdürü, yazı işleri müdürü ve genel yayın koordinatörü olarak çalıştı. Kurucuları arasında bulunduğu haftalık Laf Dergisi’nde genel yayın yönetmenliği yaptı.

Merdan Yanardağ, 1989-1992 yılları aralarında Türkiye Gazeteciler Sendikası İstanbul Genel Sekreterliği görevini yaptı. 1994 yılında Birleşik Sosyalist Parti (BSP) ve Özgür ve Dayanışma Partisi (ÖDP)’nin kurucuları aralarında yer aldı, bu partilerde merkez yürütme kurulu üyeliği yaptı. ÖDP’den 2001 yılında ayrıldı. Merdan Yanardağ, 2014 yılında Ankara’da ODTÜ Vişnelik Tesislerinde bir araya gelen Türkiye’nin önde gelen sosyalistleri ve aydınlarıyla birlikte Birleşik Haziran Hareketi’nin çağırıcıları aralarında yer aldı. Haziran Hareketi’nin Türkiye Yürütme Kurulu üyeliği görevine getirildi.

Merdan Yanardağ, görsel medya alanına 1994 yılında HBB televizyonu ile geçti, haber programları yaptı. Sırasıyla Kanal-e (CNBC-e), Kanal 6, ATV gibi televizyonlarında editör, programcı, haber müdürü ve genel müdür olarak çalıştı. Kanaltürk televizyonunun kurucuları aralarında yer aldı ve 2004-2009 yılları aralarında yayınlama kurulu üyeliği yaptı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Martina Stoessel

Kanaltürk televizyonunda 5 yıl her tarafında “5. Ebat” isimli haftalık haber-analiz programları yaptı. sonra Kanal Biz televizyonunu kurdu ve 2009 yılında bir yıl baştan başa genel yayın yönetmenliğini yaptı, 5. Ebat programını bu kanalda da sürdürdü. sonradan Beşinci Ebat programına 2010-2012 yılları aralarında Ulusal Kanal’da devam etti.

Merdan Yanardağ, 2011 yılının sonlarında CHP Milletvekili Durdu Özbolat’ın sahipliğinde Yurt Gazetesi’ni kurdu, 3 yıl baştan başa bu gazetenin genel yayınlama yönetmenliğini, yazarlığını ve başyazarlığını yaptı. Aynı dönemde kurduğu haftalık haber analiz dergisi Bağımsız’ın da genel yayın yönetmenliğini ve yazarlığını yürüttü.

Merdan Yanardağ, 5 Ağustos 2013 tarihinde İstanbul 13. Ağır Cinayet Mahkemesi göre karara bağlanan Ergenekon davasında 10 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı ve Muğla Suç Oluşturan Evinde hapis yattı.

Kasım 2015’te elektronik ortamda yayın yapan ABC Gazetesi’ni kuran ve genel yayın yönetmenliğini üstlenen Merdan Yanardağ, yazılarına halen bu sitede devam ediyor. Ocak 2017 itibarıyla Türksat, Digiturk ve D-Smart üzerinden yayın yapan Tele1 TV’nin de kurucu genel genel yayınlama yönetmenliğini sürdüren Merdan Yanardağ bunlara ilave olarak Türkiye’nin birçok bölgesinde konferanslar veriyor, panellere ve dağıtılmış etkinliklere de hatip olarak katılıyor.

Merdan Yanardağ, Nermin Sağtekin ile evlidir. Alp Yanardağ adında bir oğlu vardır.

Tele1 Televizyonu Genel Yayın Yönetmeni görevine devam etmektedir. aynı zamanda 18 dakika programını sunmaktadır.

Yazmış olduğu bazı kitaplar:
2002 – MHP Değişti mi,
2002 – Milliyetçilik MHP Faşizm
2004 – Yeni Muhafazakârlar, 2006 – Türkiye Nasıl Kuşatıldı,
2008 – Ergenekon ve Sosyalistler,
2011 – I. Cumhuriyetin Sonbaharı,
2012 – Kadro Hareketi,
2013 – Operasyon Partisi: Bir ABD Projesi Olarak AKP,
2013 – Yeni Muhafazakarlık Neo-Conlar
2014 – Kuşatılan Türkiye – Tebessüm Eden Hareketinin Perde Arkası
2016 – Medya Nasıl Kuşatıldı,
2016 – Liberal İhanet,
2017 – Türkiye Neden Feda Edildi
2017 – Cumhuriyet’in Sonbaharı
2020 – Darbe İçinde Darbe

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Mahmut Abbas
Arananlar:
Merdan Yanardağ alevimimerdan yanardağ alevi mi

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı