M

Mustafa Keser

Mustafa Keser Biyografisi

Müzik dünyasının “mendilli fenomen”i Mustafa Keser.

Mustafa Keser, 1945 yılında Elazığ’ın Maden ilçesinde doğmuştur. Kendinden dokuz yaş minik bir de kız kardeşi vardır. İlk ve orta öğrenimini Maden ilçesinde yaptı. Lise eğitimine Diyarbakır’da Ziya Gökalp Lisesinde başladı ve Sivas’da 4 Eylül Lisesi’nden mezun oldu. Babası müzisyen olan Mustafa Keser, ortaokul ve lise yıllarında keman, ud, bağlama gibi enstrümanları iyi derecede çalmasını öğrendi. Liseden sonra tahsiline devam edemediği için kendine müziği meslek olarak seçti.

bu nedenle 1965 yılında istanbul’a gitti, çeşitli şarkıcılan da kendi çalıp şarkı söyleyerek gazinolarda çalıştı. daha sonra askerliğini gerçekleştirmek için İstanbul’dan ayrılarak acemi birliğini Manisa’da, ressam birliğini ise İzmir Narlıdere’de bitirdi.

Askerlik görevi bittikten sonra İzmir’de müzik iyi bir yer edinmesi nedeniyle İzmir’e yerleşti. O yıllarda anne babası boşanınca annesini ve kız kardeşini de yanına aldı. 15 yıla yakın İzmir’de çalıştı. giderken çaldığı mevcut sazlara ilaveten yaylı tambur, mızraplı tambur, buzuki, piyano gibi çoğu enstrümanı da çalmasını öğrendi.

TRT İzmir Radyosu’nda mahalli usta olarak ödev çalıştığı sırada aynı zamanda Çiğli Askeri Hava Üssü ‘nde 4 yıl memuriyet, minibüs ve taksicilik, market işletmeciliği gibi çeşitli işlerde yaptı.

Mustafa Keser, 1975 yılında TRT‘nin açmış olduğu acemi ses yarışmasını Türk Insanlar dalında kazanarak TRT’de çalışmaya başladı. 1982 yılına kadar TRT İzmir Radyosu’nda mahalli sanatçı olarak görev yaptı. Kani Karaca’dan müzik dersleri aldı.

1982 yılında yeniden TRT kurumunun açtığı yetişmiş ressam sınavını bu kere Türk Sanat Müziği dalında kazandı. TRT İzmir Radyosu’nda ses sanatçısı olarak göreve başladı. TRT’de çalıştığı yıllar içerisinde Mevlana‘yı kutlama törenleri dolayısıyla on yıla yakın Konya‘ya gitti. 1989 yılında gönülsüzce de olsa TRT’den ayrılıp İstanbul’a yerleşti.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Atatürk

1995 yılında, HBB televizyonunda “Mustafa Keser ve İstekleriniz” isimli ve canlı olarak yayınlanan şarkı istekleri programına başladı. İleriki yıllarda bu programı Kanal 6, Samanyolu TV ve Flash TV televizyonlarında da “Mustafa Keser Sizlerle” ismi aşağı devam etti. Bu yıllar içerisinde “ALTIN KELEBEK, MAGAZİN GAZETECİLERİ DERNEĞİ” ve sanki birçok müzik ödülü kazandı.

Mustafa Keser, halen Cuma, Cumartesi günleri Beylerbeyi’nde vapur iskelesi sokağında yer alan “KESER MÜZİKHOL” adlı kendi gazinosunda ve çeşitli konser çalışmalarıyla da müzik yaşantısına devam etmektedir.

Mustafa Keser, 1978 yılında Nilüfer Bayan ile evlendi. Yunus Emre Keser (d.1979), Emrah Keser (d.1984), Emre Keser (d.1987) adlarında üç oğlu vardır.

1965 yılında istanbul’a yeni geldiğinde Yeşilçam Sokağı’nda bir handa kalıyordu. Göksel Arsoy’la Sevda Ferdağ’ın başrolde oynadığı “Son Darbe” adlı sinema filmine bağlamacı aramaya geldiklerinde rolü kaptı.

22 Temmuz 2017 Cumartesi akşamı ilk bölümü ile TRT1 ekranında yayınlanmaya başlayan ve sunuculuğunu Uraz Kaygılaroğlu‘nun oluşturacağı ‘Sıra Sende Türkiye‘ müzik yarışmasının jürisinde ise Türk müziğinin sevilen isimleri Işın Karaca, Mustafa Keser ve Metin Şentürk yer alıyor.

Albümleri :
2016 – Her Güzele Gönül Verme
2016 – Üzüm Gözlüm
2016 – Nazlanma
2008 – Bana Kötü Diyenler Utansın
1996 – Söylemesi Benden Dinlemesi Sizden
1990 – Seviyorum / Çaresizim
1978 – Ahu Gözlerine

Filmleri ve Dizileri :
Oyuncu :
2015 – Düğün Dernek 2: Sünnet (Kendisi) (Sinema Filmi)
2004 – Şeytan Ayrıntıda Gizlidir (Şeco / Misafir Oyuncu) (TV Dizisi)
2001 – Cesur Kuşku (TV Dizisi)
1986 – Olacak Öyle (Kendisi) (TV Dizisi)
1965 – Son Darbe (Bağlamacı) (Sinema Filmi)

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı