M

Mustafa Koç

Mustafa Koç Biyografisi

Koç Holding Idare Heyeti Başkanı

Mustafa Koç, 29 Ekim 1960 tarihinde istanbul’da doğmuştur. Vehbi Koç dedesidir. Babası Rahmi Koç, annesi Çiğdem (Meserretçioğlu)’dur. Ömer Koç (d.1962), Ali Koç (d.1967) adlarında iki kardeşi vardır.

Liseyi 1976 – 1989 yılları arasında İsviçre’de Lyceum Alpinum Zuoz lisesinde yatılı olarak okudu. 1980 – 1984 yılları arasında ABD.de George Washington Üniversitesinde İşletme bölümünde lisans eğitimini tamamladı.

İş hayatına 1984 yılında Tofaş’ta Müşavir olarak başladı. 1986 yılına dek burada Tofaş Oto A.Ş.Satış Elemanı olarak çalıştı. 1986-1989 yılları aralarında ofisa Trading Co. Geneve Satış Müdürü, 1989-1992 yılları aralarında Ram Dış Ticaret’te Satmak Müdürlüğü ve Satış Genel Müdür Yardımcılığı görevlerinde bulundu. 1992 yılında Koç Holding’e geçerek sırasıyla Başkan Yardımcılığı, 1996 yılında Başkan, Idare Heyeti Üyeliği ve Yönetim Kurulu Başkan Vekilliği görevlerini yürüttü. 2003 yılından beri Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı’dır.

Mustafa Koç, keza Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği Yüksek İstişare Kurulu Onursal Başkanı ve Dış Hesaplı İlişkiler Kurulu Üyl Fahri Konsolosu’dur. Genç Başkanlar Organizasyonu üyesi olup, JP Morgan Milletlerarası Konseyi’nde, Rolls-Royce Uluslararası Danışma Kurullarına ve Council on Foreign Affairs Milletlerarası Konseyi’nde yer almaktadır. Bilderberg Toplantılarının Yürütme Kurulu üyesi’dir.

2005 yılında İtalya Hükümeti’nin Cavaliere D’Industria nişanı ile ödüllendirildi.

Mustafa Koç, ekonomik ve sosyal kalkınmaya büyük önem vermekte ve bu alanda World Monuments Fund ve Carnegie Vakfı ile BNP Paribas gibi saygıdeğer kuruluşlarca ödüllendirilen Koç Ailesi’nin sosyal ve kültürel yaşama katkılarını hayata geçiren Vehbi Koç Vakfı’nın Yönetim Kurulu ve Türk Eğitim Gönüllüleri Vakfı’nın Mütevelli Heyeti Üyesi’dir.

Almanca ve İngilizce bilmekte olan Mustafa Koç, Fenerbahçe Spor Kulübü kongre üyesidir ve İstanbul Golf Kulübü’nün başkanlığını yapmaktadır. Hobileri arasında golf, binicilik, havacılık ve Scuba sayılabilir.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Doç.Dr.Mustafa Özturk-1

Mustafa Koç, 15 Şubat 1992 yılında nişanlandılar ve 14 Temmuz 1992 tarihinde Caroline Giraud ile evlendi. Esra (d.1997) ve Aylin (d.2001) adlarında iki kızı vardır.

Mustafa Koç, Abdülhamid’in subaylarından Nuri Paşa kadar 1895’te yaptırıldığı Beykoz Kanlıca’daki Nuri Paşa Yalısı’nda oturmaktadır.

21 Ocak 2016 tarihinde evinde sabahleyin sporunu yaparken yürek krizi geçirdi. Hemen önce Beykoz Devlet Hastanesine, ardındaki Amerikan hastanesine kaldırıldı. Oysa kurtarılamadı ve 11.30 da vefat etti.

Üyelikleri:
İstanbul Sanayi Odası üyesi,
TÜSİAD üyesi,
DEİK üyesi,
Young Presidents Organization (YPO) üyesi,
İstanbul Golf Kulübü Yönetim Kurulu Başkanı,
1907 Fenerbahçe Kulübü Kurucu Üyesi,
East West Institute Üyesi

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı