M

Mustafa Öz

Mustafa Öz Biyografisi

Mustafa Öz, 3 Ekim 1925 tarihinde Konya Bozkır’da kerpiç bir evde doğmuştur. Annesinin adı Fatma, babasının adı Mehmet’dir. Meşhur yürek cerrahı Prof. Dr. Mehmet Öz‘ün babasıdır. Devlet parasız yatılı okullarında okuyarak 1950 yılında İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesini de burslu bitirdi.
Tıp Fakültesinde 2. Sınıftayken parau, derslerde not tuttu. Fakat vücut yapısı dersinde bu laf konusu olmuyordu. Anatomi atlasına ihtiyacı vardı o dersten geçebilmek için. Cumhurbaşkanı İsmet İnönü‘ye bir mektup yazdı, durumu anlattı. Bir zaman sonradan Dolmabahçe’den gelip onu buldular. Bir yetkiliyle Saray Kitapevi’ne gitti ona atlas ve stetoskop alındı, hâlâ odasında duruyorlar.

Zorunlu hizmet ve askerliğini yaptıktan sonradan, her yere asistanlık için başvuru etti. Hiçbirinden fazla bir cevap gelmeyince kendi imkânlarıyla hiç dil bilmediği Amerika Birleşik Devletlerine gitti. Kısa sürede İngilizceyi öğrendi. Yüksek ihtisasını Cleveland’da Doctor’s Hospital’da yaptı, 1959 ‘da genel cerrah ünvanını aldı. Benzer sene eşi Suna Atabay ile evlendi.

1960 ‘da Atlanta Emory, Üniversity Hospital’de toraks ve kardiyovasküler cerrahi uzmanlığı tamamladı. Philedelphia’da Jefferson Medical School’un Medicine Center of Delaware’de cerren, prof olarak başkanlığa değin yükseldi.

ABD’de 54 sene kaldıktan sonradan Türkiye’ye döndü. Bilim Üniversitesi Cerrahi Bilimler Dalı Başkanlığı yaptı. Florence Nightingale Hastanesi’nde çalıştı. Özellikle osefajektomi denen ameliyatı Türkiye’de en iyi icra eden doktorlardan biridir.

Mustafa Öz’ün, üstteki düzey askerler, bürokratlar, politikacılar, işadamları keza hastası olmuş hem de arkadaşı. Turgut Özal, Ayhan Şahenk, Adnan Kahveci, Üzeyir Garih, Necmettin Erbakan, Süleyman Demirel, İshak Alaton gibi o kadar çok isimle dostluk belirlenmiş.

Mustafa Öz, 1959 yılında Suna Atabay ile evlendi. 11.Haziran 1960 tarihinde oğlu Mehmet Öz doğdu. Sonradan Seval ve Nazlım diye iki kız çocuğu oldu.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Marcel Duchamp

Kitapları :
2013 – Prof. Dr. Mustafa Öz (Yazarı: Esra Tüzün)

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı