M

Mustafa Latif Topbaş

Mustafa Latif Topbaş Biyografisi

BİM Idare Heyeti Başkanı

Mustafa Latif Topbaş, 1944 yılında istanbul’da doğmuştur. Ahmet Afif Topbaş abisidir. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş‘la akrabalık ilişkisi yoktur.

1961 yılında dokuma sen bir aile şirketi olan Bahariye Mensucat A.Ş.’de ortak ve yönetici olarak iş hayatına başladı.

İlerleyen yıllarda muhtelif sanayi ve ticaret şirketlerinde kurucu ve idareci olarak tayin aldı. Cüneyt Zapsu ve kardeşi Aziz Zapsu’nun Alman Aldi’den misal alarak 1994 yılında kurdukları BİM’in kurucu ortakları aralarında Mustafa Latif Topbaş da yer aldı ve İdare Meclisi Başkan Vekili olarak tahsis üstlendi. 2005 yılından itibaren İdare Meclisi Başkanlığı, Ocak 2010’dan itibaren ise İcra Kurulu Başkanlığı görevlerini yürütmektedir.

1996 yılında, Mustafa Topbaş, Ülker ailesi ile karşılıklı Ak Yiyecek‘yı kurdu. Mustafa Latif Topbaş, ayrıca Bahar Su, Sakarya, Natura, Karma ve Link Yiyecek, Seher Yiyecek, Link Yiyecek ile Cola-Turca’nın da ortakları arasındadır.

BİM’in hedefi maliyetleri asgari seviyeye indirerek, tüketiciye en ucuz ürünü sunmaktı. Bu amaçla düşük gelirli mahallelerde m, tüketicinin ilgisiyle bugün başarılı bir iş modeli haline geldi. Zapsu ailesi 2003 yılında BİM hisselerini sattı. BİM 1994 yılında 21 mağaza ile işe başladı 2013 yılında 2009 mağaza sayısına ulaştı.

BİM 2005’te 496 milyon dolarlık piyasa değeri ile halka açıldı.

BİM’in sermayesinin yüzde 26.49’una sahip olan Mustafa Latif Topbaş, 2009 yılında Forbes’in “en varlıklı 100 Türk” listesinde 25. sıraya yükseldi.

2010 yılında Sabancı Grubu’ndan satın aldığı Marsan Gıda’yı (GıdaSa) dünürü Ülker Grubu’na sattı. Piyale, Luna, Saka Su gibi markalara sahip olan Marsan Yiyecek, bundan daha sonra Yıldız Holding bünyesinde etkinlik gösterecek.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Mehmet Ulusoy (yönetmen)

2012 yılı Forbes dergisine kadar ise 1.4 milyar AKIL$ serveti ile Türkiye’de 14. sırada yer almaktadır.

Mustafa Latif Topbaş evli ve 4 çocuk sahibidir. Sabri Ülker‘in torunu ve Murat Ülker’in yeğeni Ali Ülker ile Mustafa Latif Topbaş’ın kızı Fatma evlidir.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı